Akneye Eğilim Gösterebilen Cilt Bakımı

Akneye eğilim gösteren cilt farklı şekillerde olabilir ve bakımları da öyle. Sizin için en doğru bakım hem rahatsızlığın altında yatan öncelikli nedene(stres, hormonal dengesizlik, diyet) ve bunun ciddiyetine bağlıdır.

Akneye eğilim gösteren cilt durumlarının çoğunda, doğru temizleme şekli ve referans dermatolojik aktif bileşen içeren uyarlanmış günlük bakım ürünlerinin kullanımı, gözenekleri temiz tutmaya ve yeni cilt kusuru oluşumunu engellemeye yardım edebilir. Her zaman önlem alabilirsiniz ve doğru çözümler için rehberlik alabileceğiniz doğru yerdesiniz!

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltteki leke görünümü için ne yapmalıyız?

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde leke görünümü gibi cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olmak oldukça zor olabilir. Bazı kozmetik ürünler yardımcı olabilir. Ancak ideal olan, akneye eğilim gösterebilen ciltlerde oluşabilen kusurların görünümünü ilk baştan azaltmaya çalışmaktır. Eczacınızdan EFFACLAR serisi gibi uzman günlük cilt bakım ürünleri hakkında bilgi alın.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas cildin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Orta derecedeki cilt kusurlarının görünümü, doğru seçilen kozmetik ürünler ile azaltılabilir. Cildi misel su veya köpüren temizleme jeliyle günde iki defa nazikçe temizleyin. Salisilik asit, niasinamid ve pirokton olamin gibi aktif bileşenler içeren günlük cilt bakım çözümleri uygulayın. Bu önlemler yeterli gelmezse diğer çözümler hakkında bilgi almak için cilt uzmanınızla görüşebilirsiniz.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas cildin nedeni ne olabilir?

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde hormon dengesizliği, vücutta çok fazla yağ üretmesilmesine neden olabilir. Bu durum gözeneklerin oluşmasına neden olabiliyor. Gözenekler, ölü hücreler ve sebum nedeniyle tıkanabilir ve cildin akneye eğilim gösterebilmesine zemin hazırlayabilir. Bu da leke görünümleri gibi farklı cilt kusurlarının görünümünün oluşmasına yol açabilir.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Sırt bölgesindeki akneye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümünü nasıl azaltabilirim?

Orta derecedeki cilt kusurlarının görünümü, doğru kozmetik ürünler ile azaltılabilir. Cildi köpüren temizleme jeliyle günde iki defa nazikçe temizleyin. Salisilik asit, niasinamid ve pirokton olamin gibi aktif bileşenler içeren günlük cilt bakım ürünlerini uygulayın. Bu önlemler yeterli gelmezse diğer çözümler hakkında bilgi almak için cilt uzmanınızla görüşebilirsiniz.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-2

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT İÇİN
ÇİKOLATA KÖTÜDÜR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Çikolatanın akneye eğilim gösteren cilt üzerinde etkisi olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur, herkeste farklı olsa da bazı insanlarda akneye eğilim gösteren cilt rahatsızlıkları birden belirebilir. Bitter çikolata aslında cilte dost antioksidanlarla doludur!
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-1

YAĞLI GIDALAR
YAĞLI CİLT DEMEKTİR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Akneye eğilim gösteren cilt ile ilgili yaygın bir efsane, tabağınızdaki yağın gözeneklerinizde daha fazla yağa dönüştüğüdür, ancak ikisi arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Bununla birlite, doymuş yağ açısından zengin bir gıda, cilt de dahil olmak üzere vücudun tüm organlarında mikro rahatsızlıkları tetikleyebilir. Kısacası, pastırma ve cips akneye eğilim gösterebilen cilde etki etmez fakat sağlık için en iyi yaklaşım ölçülü olmaktır.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

ŞEKER
AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLDİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kan şekerinin yükselmesine neden olan yüksek Glisemik Endekse sahip gıdaların akneye eğilim gösteren cildi tetiklediğini göstermiştir. Söylemenin yapmaktan kolay olduğunu biliyoruz, ancak cildimizi mutlu etmek için tatlılardan, şekerli içeceklerden ve beyaz undan yapılan şekerlemelerden uzak durun, bunun yerine tam tahıllar ve bakliyat gibi yüksek lifli yiyecekler tercih edin.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

CİLDİNİZDEKİ BİR KABARCIĞI SIKMAK
SİZE ÇOK İYİ GELMEZ.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Hızlı bir çözüm gibi görünse de, ciltteki bir kabarcığı sıkmak, aslında enfekte olmuş kıl folikülüne zarar verip iltihabın artmasına sebep olacağından akneye eğilim gösteren cildiniz için işleri daha kötü hale getirecektir. Tırnaklarınızla yeni bir enfeksiyona sebep olabilirsiniz. Cillteki bir kabarcığı sıkmak zararlı bir alışkanlıktır ve en iyisi bunu yapmaktan kaçınmaktır!
Daha Fazlasını Öğren

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLTLER MÜCADELEDE EN İYİ
AKTİF BİLEŞENLER

Peki, hangi en iyi bileşenleri göz önünde bulundurmalısınız? Genellikle topikal kusur önleyici bileşenler iki kategoriye ayrılır: Gözenekleri temizlemeye yardımcı olanlar ve bakterileri hedef alanlar.

Salisilik asit, ölü cilt hücrelerini temizleme ve fazla yağı çözeltme özelliği nedeniyle akneye eğilim gösteren cilt nemlendiricilerinde ve yüz temizleyicilerde oldukça etkili bir bileşendir. Pek çok ürün ayrıca çinko sülfat ve benzoil peroksit gibi antibakteryel bileşenler içerir. Genel bir kural olarak, komedojenik olmayan(gözenekleri tıkmayacak) ürünler araştırın.

ACİL DURUM
KURTARMA ÜRÜNLERİNİZ

Karmaşık mı görünüyor? Karmaşık değil: Bu makalelerde, reçetesiz olarak doğrudan eczaneden satın alabileceğiniz en iyi ürün önerilerini bulacaksınız.

Yağlı ve akneye eğilim gösteren cildinizi nasıl temizleyeceğinize ve ayrıca siyah noktalardan, cilt kusurlarından kurtulmanıza nasıl yardımcı olacağımıza dair özel ipuçları ve buna ilaveten temiz ve sağlıklı cilt için uykunun önemi üzerine bir makale bulacaksınız – akneye eğilim gösteren cilt, güzellik uykusuna ihtiyaç duyar!

Reçetesiz satılan bakımlar sizin için yeterince güçlü değilse(özellikle kistik akneye eğilim gösteren cilde sahipseniz), bu bölümde ayrıca akneye eğilim gösteren cilde yönelik sadece reçeteyle satılan tıbbi bakımları da keşfedeceksiniz: Topikal retinoidler, ağızdan alınan antibiyotikler, isotretinoin(Accutane). Ayrıca, dikkat etmeniz gereken yan etkilerden de bahsedeceğiz.

Akneye eğilim gösteren cilde
nasıl bakım yapılabilir?

Polimorfik akneye eğilim gösteren cilt ve nasıl bakım yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Genel olarak polimorfik akneye eğilim gösterebilen cillten bahsedeceğiz. Polimorfik iki tür lezyon olduğu anlamına gelir. İlk olarak iltihaplanmamış lezyonlar, yani siyah nokta şeklindeki tıkanıklıklar sebumun ciltten altılmasını önler ve cilt bezinin derinliklerinde sebum birikmesine neden olur. Bu, mikro kist olarak adlandırılır. İkinci olarak, iltihaplanmış lezyonlar bulunmaktadır. Bu durumda içte gelişen sebum değişir ve iltihaplanmaya neden olur.

Sebaköz bezleri yırtılır ve kabarcık veya beyaz başlık şeklinde iltihaplı lezyonların oluşumuna yol açar. Akneye eğilim gösteren cilt tipine göre bu lezyonların her ikisinin bir kombinasyonu olabilir. En şiddetli şekillerinde, çok sayıda mikro kist ve siyah nokta ile iltihaplı lezyonlar olacaktır. Her iki tip lezyonun da bakımı yapılmalıdır. İltihaplı döküntülerin, çok etkili iltihap önleyici benzoil peroksit gibi ürünlerle lokal olarak bakımı yapılmalı ve akşamları uygulanmalıdır. Vücudunuz dirençli olabileceği için lokal antibiyotik kullanmaktan kaçının. İltihaplı olmayan lezyonlar gelişmesi durumunda, sebumun vücuttan atılmasını önleyen tıkanıklık, agresif ürünlerle giderilmelidir. Cilt bakımına, meyve asitleri ve özellikle iyi tolere edilen ve çok etkili olan LHA gibi hafif ürünlerle başlayacağız. Bu meyve asitleri etkili değilse veya iyi tolere edilmezse bir sonraki adıma geçebiliriz: tüm A vitamini asit türevlerini içeren ilaçlar dolayısıyla ciltte soyulma etkisi gösterebilen ve sonuç olarak hafif tahrişe neden olan tretinoin. Bakımın neden olduğu kuruluğu sabahları bu cilt tipine uygun nemlendiriciler kullanarak gidermeyi unutmayın. İltihaplı lezyonlar çok büyükse ağızdan alınan antibiyotikler, siklinler iltihaplanmayı önlemek için reçete edilebilir.

Ağız yoluyla alınan bakım ürünleri, akşamları tercih edilmelidir. Siklinler ışığa duyarlı olabileceğinden güneşe maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Bakım kural olarak 2 veya 3 ay süreceğinden nispeten uzundur. Aynı zamanda çinko da kullanılanılabilir ve kızlar için hormonal bakım reçete edilebilir. Aslında daha kontraseptif haplar akneye eğilim gösteren ciltlere bakım yapmak için kullanılmaktadır ve bu tür sorunları çok çabuk çözebilmektedir. Daha ciddi akneye eğilim gösteren cilt için oldukça şiddetli yan etkileri olan izotretinoinler reçete edilecektir. Son olarak, rahatsızlığı önlemek, yara izleri için en iyi bakım yöntemidir, bu nedenle kabarcıklara dokunmaktan, kurcalamaktan veya patlatmaktan kaçının. Akneye eğilim gösteren cilt bakımı yapıldıktan sonra iz kalırsa, lazer kullanımı gibi görünümünü etkili bir şekilde azaltan çözümlere başvurmak mümkündür.

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir zaman uzman doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.