Akneye Eğilim Gösterebilen Cilt Hakkında Bilmen Gerekenler

Akneye eğilim gösteren cilt, sebaköz bezlerinin aşırı sebum ürettiği yağlı bir cilt durumudur. Bu, gözeneklerin ölü hücreler ve sebum ile tıkanmasına neden olur. Bazen süreç siyah noktalar ve beyaz başlıklarla sonuçlanarak burada kalır. Bunlar, "mikrokistler" olarak bilinir. Daha ciddi vakalarda, bakteri sıkışan sebumun içerisinde çoğalır ve ciltte iltihaplanmaya neden olan püstül olarak adlandırılan yüzeysel kabarcıklar veya nodül ve kist olarak adlandırılan daha derin, sert ve ağrılı lezyonlarla sonuçlanır. Bunlar, "akneye eğilim gösteren iltihaplı ciltler" olarak bilinir.

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas cildin nedeni ne olabilir?

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde hormon dengesizliği, vücutta çok fazla yağ üretmesilmesine neden olabilir. Bu durum gözeneklerin oluşmasına neden olabiliyor. Gözenekler, ölü hücreler ve sebum nedeniyle tıkanabilir ve cildin akneye eğilim gösterebilmesine zemin hazırlayabilir. Bu da leke görünümleri gibi farklı cilt kusurlarının görünümünün oluşmasına yol açabilir.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Doğum kontrolü akneye eğilim gösteren cildi tetikler mi?

Akneye eğilim gösterebilen hassas cilt esas olarak hormonlardan kaynaklanır. Kadınlarda bunun bakımı, hormonlarınızı temiz cilt lehine yeniden dengeleyen doğum kontrolü ile yapılabilir. Herkes için uygun olmadığından bu bakımın uygulanıp uygulanamayacağıni öğrenmek için doktorunuza görünün.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltte leke görünümü gibi cilt kusurları için ne yapabilirim?

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltte leke görünümünü azaltmak oldukça zor olabilir. Bazı kozmetik ürünler yardımcı olabilir. Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde oluşabilen kusurların görünümü ilk baştan azaltılmaya çalışılabilir. Eczacınızdan EFFACLAR serisi gibi uzman günlük cilt bakım ürünleri hakkında bilgi alın.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas cildin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Orta derecedeki cilt kusurlarının görünümü, doğru seçilen kozmetik ürünler ile azaltılabilir. Cildi misel su veya köpüren temizleme jeliyle günde iki defa nazikçe temizleyin. Salisilik asit, niasinamid ve pirokton olamin gibi aktif bileşenler içeren günlük cilt bakım çözümleri uygulayın. Bu önlemler yeterli gelmezse diğer çözümler hakkında bilgi almak için cilt uzmanınızla görüşebilirsiniz.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-2

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT İÇİN
ÇİKOLATA KÖTÜDÜR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Çikolatanın akneye eğilim gösteren cilt üzerinde etkisi olduğuna dair sağlam bir kanıt yoktur, herkeste farklı olsa da bazı insanlarda akneye eğilim gösteren cilt rahatsızlıkları birden belirebilir. Bitter çikolata aslında cilde dost antioksidanlarla doludur!
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-1

YAĞLI GIDALAR
YAĞLI CİLT DEMEKTİR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Akneye eğilim gösteren cilt ile ilgili yaygın bir efsane, tabağınızdaki yağın gözeneklerinizde daha fazla yağa dönüştüğüdür, ancak ikisi arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Bununla birlite, doymuş yağ açısından zengin bir gıda, cilt de dahil olmak üzere vücudun tüm organlarında mikro rahatsızlıkları tetikleyebilir. Kısacası, pastırma ve cips akneye eğilim gösterebilen cilde etki etmez fakat sağlık için en iyi yaklaşım ölçülü olmaktır.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

ŞEKER
AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLDİ DAHA DA KÖTÜLEŞTİREBİLİR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, kan şekerinin yükselmesine neden olan yüksek Glisemik Endeksi gıdaların akneye eğilim gösteren cildi daha da kötüleştirebileceğini göstermiştir. Söylemenin yapmaktan kolay olduğunu biliyoruz, ancak cildimizi mutlu etmek için tatlılardan, şekerli içeceklerden ve beyaz undan yapılan şekerlemelerden uzak durun, bunun yerine tam tahıllar ve bakliyat gibi yüksek lifli yiyecekler tercih edin.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

CİLDİNİZDEKİ BİR KABARCIĞI SIKMAK
SİZE ÇOK İYİ GELMEZ.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Hızlı bir çözüm gibi görünse de, ciltteki bir kabarcığı sıkmak, aslında enfekte olmuş kıl folikülüne zarar verip iltihabın artmasına sebep olacağından akneye eğilim gösteren cildiniz için işleri daha kötü hale getirecektir. Tırnaklarınızla yeni bir enfeksiyona sebep olabilirsiniz.Cillteki bir kabarcığı sıkmak zararlı bir alışkanlıktır ve en iyisi bunu yapmaktan kaçınmaktır!
Daha Fazlasını Öğren

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT OLUŞUMUNUN
NEDENLERİ

Akneye eğilim gösteren cilt oluşumunun başlıca nedeni hormonaldir: Cinsellik organları(erkeklerde testisler ve kadınlarda yumurtalıklar) sebaköz bezlerine aşırı yağ gönderen ve büyük miktarda sebum tıkanmasına neden olan androjenler adı verilen hormonlar üretir. Bununla birlikte UV ışınları, kirlilik, diyet ve stresi içeren akneye eğilim gösteren cilt oluşumuna katkıda bulunan birkaç başka faktör vardır. Akneye eğilim gösteren cilt, başlıca hormonal kaynaklı bir durum olduğu için en yaygın şekilde ergenlik çağındaki gençlerde görülür, ancak aynı zamanda artan sayıda yetişkini, özellikle adet dönemlerinde yetişkin kadınları etkiler.

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT
BAKIMI NASIL YAPILIR?

Cilt kusurları sadece reçeteyle satılan ilaçlarla yönetilebilir. Cilt lekeleri hafiflediğinde tezgah üstü uzman dermokozmetik veya ikisinin kombinasyonu da yardımcı olur. Cilt lekeleri özgüveninizi etkiliyorsa, sessizlik içerisinde acı çekmektense harekete geçmek önemlidir. Doğru bir tıbbi tavsiye ve cilt bakımı ile cilt, uzun süre kalıcılıkta genç bir görünüm için kademeli olarak temizlenebilir.

Bu bölümde yağlı ve akneye eğilim gösteren cilt nedenleri ve belirtileri hakkında her şeyi öğrenecek, ayrıca en iyi ürün önerileriyle bununla nasıl ilgileneceğinizi öğreneceksiniz. Cilt kusurlarıyla dost bir makyaj ile kusurların nasıl kapatılacağına dair uzman ipuçlarımıza ek olarak akneye eğilim gösteren hem genç hem de yetişkin cilt hakkında makalelere ulaşmak için kaydırın.

Akneye eğilim gösteren hassas cilt 
kimlerde görülür?

Akneye eğilim gösteren hassas cilt hakkında tüm bilgileri ve insanları nasıl etkilediğini öğrenin.

Akneye eğilim gösteren hassas cilt, çok yaygın görülen bir durumdur ve dermatologa ziyaretlerin ana nedenidir. Ergenlerin yaklaşık % 60'ı ve aynı zamanda 35 yaş üstü kadınların en az üçte biri bu durumdan etkilenmektedir. Dolayısıyla çok yaygın bir durumdur ve bazen yaşam kalitesi üzerinde belirgin bir etkisi olabilir. Çoğunlukla yüzde ve göğsün arka kısmında ve bazen boyun ve omuzlarda görülür. Akneye eğilim gösteren hassas cilt sıklıkla ergenlikten önce görülür; ergenliğin ilk belirtilerinden biri olabilir ve genellikle 14 ila 17 yaş arasındaki erkek çocukları ile çok az daha ileriki yaşlar olarak 16 ile 19 yaş arasındaki kızları etkiler. Yıllarca sürebilen ve kronikleşebilen ya da ancak bir kaç ay sürebilen bir durumdur. Bu nedenle bazen sabırlı olmanız ve bakımı doğru bir şekilde takip etmeniz gerekir, çünkü iyileşmeniz uzun zaman alabilir.

Akneye eğilim gösteren cilde neden olan
ana sebepler nelerdir?

Akneye eğilim gösteren cilde nelerin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi.

İlk olarak, kalıtım bazı durumlarda son derece önemlidir. Kalıtımsal olarak akneye eğilim gösteren ciltle ilgili belirtileri, özellikle aşırı tüylenme, adet bozuklukları, aşırı kilolu olma gibi hormonal bir kan rahatsızlığını gösteren konular üzerinde irdelenmelidir. Araştırılması gereken diğer faktörler, hastanın ağız yoluyla alınan kortikosteroidler gibi ilaçları veya belirli psikotropik ve anti-epileptik ilaçları alıp almadığıdır. Ortaya çıkan diğer faktörler arasında stres, çevresel faktörler, nemli iklimler, kirlilik ve çevrede bulunan ve akneye eğilim gösteren cildi etkileyebilecek bir dizi tartışmalı sebep bulunur. Akneye eğilim gösteren cildin makyaj malzemelerinin kullanımıyla bir ters etkisi yoktur. Ancak kullanılan makyaj malzemeleri komedojenik olmamalı ve dermatolojik olarak test edilmiş olmalıdır. Aksi takdirde akneye eğilim gösteren cilt rahatsızlığını şiddetlendirebilir.

GÜVENLİK
TAAHHÜTLERİMİZ

Uluslararası kozmetik düzenlemelerinin ötesinde güvenlik standartları.

La Roche Posay Ürünleri Alerji Testlerinden Geçmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ % 100
ALERJİ TESTİNDEN GEÇMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Bir Ön Koşul = Sıfır Alerjik reaksiyon
Tek bir olay tespit edersek, laboratuvarlara geri döner ve yeniden formüle ederiz.
La Roche Posay Ürünleri Formül Koruması

ZAMAN İÇERİSİNDE
FORMÜL KORUMASI

Daha Fazla Göster
Zaman içerisinde bozulma toleransı ve etkinliğini garantilemek için yalnızca gerekli koruyucu maddeler içeren en koruyucu ambalajları seçiyoruz.
La Roche Posay Ürünleri Doğru Aktif Dozda Sadece Gerekli İçerik Barındırır.

DOĞRU AKTİF DOZDA
SADECE GEREKLİ İÇERİK BARINDIRIR

Daha Fazla Göster
Dermatolog ve toksikologlarla iş birliği içerisinde geliştirilen ürünlerimiz, doğru aktif dozda sadece gerekli içerikleri barındırır.
Hassas Ciltler İçin La Roche Posay Ürünleri

ÇOK HASSAS
CİLTLERDE TEST EDİLMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Ürünlerimizin toleransı en hassas ciltlerde doğrulanmıştır: reaktif, alerjik, akneye eğilim gösteren, atopiye eğilim gösterebilen, kanser uygulamaları nedeniyle kırılganlaşmış veya zayıflamış ciltler.

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir zaman uzman doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.