atopiye-egilim-gosterebilen-cilt

Atopiye eğilim gösterebilen cilt, bebeklerde ve çocuklarda yaygın olarak görülen kuruluk kaynaklı kaşınma hissi veren cilt durumudur. Aslında 7 yaşın altındaki çocuklarda %15-20'ye varan oranda görülen atopiye eğilim gösterebilen cilt, son 30 yılda hızla yükseliş göstermektedir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt rahatsızlıklarının %50'si 5 yaşına kadar iyileşir ancak ergenlik ve yetişkinliğe kadar da devam edebilir.*

*Kaynak: Nantes Üniversitesi Hastanesi, Atopiye eğilim gösterebilen ciltte uzmanlaşmış dermatoloji ünitesi, Nisan 2015

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt nasıl görünür?

Bebeklerde atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü özellikle yanaklarda ve çenede kuruluk kaynaklı kırmızılık görünümüne yol açabilir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde atopiye eğilim gösterebilen ciltlerde kusurların görünümü çoğunlukla boyunda ve dirsek, bilek ve dizlerin arkasında, cildin katlandığı yerlerde ortaya çıkabilir. Atopiye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde kusurların görünümü belirgin olabilir.


Daha fazla bilgi

Was this helpful?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü nasıl oluşur?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü, ailelerde görülebilen genetik bir durum olabilir. Cilt "yapısı gereği" kuru olabilir; yani bariyeri alerjen ve tahriş edici maddelere karşı zayıflaşmış olabilir. Bu maddelerin cilde nüfuz ederek kuruluk kaynaklı kaşınma hissi yaratmasına neden olabilir.

Daha fazla bilgi

Was this helpful?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt, kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine sahip midir?

Evet. Kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi ve kaşınma, atopiye eğilim gösterebilen cildin temel özelliklerinden birisidir. Cilt bariyerinin kusurlu olması, alerjenler ve tahriş edici maddelerin derine nüfuz ederek kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine neden olmasıdır. Kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine sahip atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt bakımı, cilt mikrobiyomunu dengeleyen bir ürün kullanarak sabun muadilleri ve günde iki kez yumuşatıcı uygulamasıyla yapılabilir.

Daha fazla bilgi

Was this helpful?

1 quote-marks

Atopiye ve alerjiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü aynı mıdır?

Atopiye ve alerjiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü aynı değildir. Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümünde, cildin koruyucu bariyeri hasar görmüş olabilir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerine (kuruluk kaynaklı kaşıntı, kızarıklık görünümü vb.) neden olabilir.

Daha fazla bilgi

Was this helpful?

1 quote-marks

Bebeklerde atopiye eğilim gösterebilen hassas cildin nedeni nedir?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas ciltler, ailelerde görülen genetik bir durumdur. Cilt, kendini korumak için yeterince yağlı madde üretmez ve alerjen ve tahriş edici maddelere karşı savunmasız ve saldırıya açık kalır. Bu da cildin su kaybetmesine ve çoğunlukla yanak, çene, eklemlerde kuruluğa ve kuruluk kaynaklı kaşıntıya neden olur. Çocukların çoğunda atopiye eğilim gösterebilen cilt okul döneminde ortaya çıkar ancak bazı durumlarda yetişkinlerde de görülebilir.


Daha fazla bilgi

Was this helpful?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-1

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİ
BULAŞICI OLABİLİR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Atopiye eğilim gösterebilen cilt genetik bir rahatsızlıktır ve hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerinin çözümü için sabun değiştirme, yumuşatıcılar, topikal kortikosteroidler denenebilir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

DİYET
ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİNİ AĞIRLAŞTIRABİLİR Mİ?

DOĞRU WRONG-ANSWER

Bazı yiyecekler, atopiye eğilim gösterebilen cildi tetikleyebilir ve belirtilerini harekete geçirebilir. Yiyeceklerin sizde veya çocuğunuzda atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerinin ağırlaştırıcı bir etkeni olabileceğini düşünüyorsanız, farklı yiyeceklere alerjiniz olup olmadığını görmek için kan testleri ve alerjik cilt testleri yaptırabileceğiniz bir doktora görünün(olağan şüpheliler yer fıstığı, süt, soya, buğday, balık ve yumurtadır).
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLDİ KAŞIMAK
KURULUK KAYNAKLI KAŞINMA HİSSİNİ SONLANDIRIR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Kaşıma, atopiye eğilim gösterebilen ciltte bir kısır döngü tetikler: tırnaklar zaten kırılgan olan cilde hasar vererek, daha fazla alerjen ve tahriş edici etmenin yayılmasına neden olur ve bu da daha fazla kaşımaya ve cildin daha fazla hasar görmesine yol açar. LIPIKAR Baume AP+M cilt yüzeyindeki lipitleri yeniler, atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve gece kaşınma hislerini yarı yarıya azaltır.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİ
ZAMANLA KAYBOLUR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Çocuğa bağlı olarak, atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri birkaç ay veya birkaç yıla kadar sürebilir. Bebekken atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri olan çocukların yarısı beş yaşına kadar iyileşir. Bazı durumlarda, atopiye eğilim gösterebilen cilt yetişkinliğe kadar devam eder, ancak bunu öngörmek imkansızdır. Atopiye eğilim gösterebilen cilt için kesin bir çözüm yoktur ancak doğru bakımla yönetilebilir.
Daha Fazlasını Öğren

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT
NEDİR?

Peki atopiye eğilim gösterebilen cilt tam olarak nedir? Cildin yeterli yüzey lipitlerini(cildin doğal nemlendiricileri) salgılamadığı, yani "yapısal" olarak kuru olduğu bir durumdur. Bunun sonucunda, bazı alerjenler ve tahriş edici etmenler - sert çamaşır deterjanları veya ev tozu akarı gibi- cildin içine yayılarak, kuruluk kaynaklı kaşınma hissine ve cilt tahrişine neden olabilir. 

Atopiye eğilim gösterebilen cilt nasıl görünür? Atopiye eğilim gösterebilen cilt, bebeklerin sıklıkla yüzünde ve daha büyük çocukların dirsek, bilek ve diz çevresindeki cilt kıvrımlarında kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine ve kırmızılıklara neden olur.

ATOPİK DERMATİT
VE ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT

Atopik dermatit, atopiye eğilim gösterebilen cilt ile ilgili bir durumdur. Atopiye eğilim gösterebilen bir cilde sahipseniz, bu alerji geliştirmeye yatkınlığınız olduğu anlamına gelir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt, genellikle saman nezlesi ve astım gibi diğer "alerjik" durumların yanı sıra gıda alerjileri ile beraber görülür. Atopiye eğilim gösterebilen cilt rahatsızlığının görülme oranı, hızlı bir şekilde artmaktadır. 1960 yılında atopiye eğilim gösterebilen cilt rahatsızlığı, toplumun %5-10'unda görülebilirken bugün bu sayı %10-20'lere çıkmıştır.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT
VE YAŞAM KALİTESİ

Atopiye eğilim gösterebilen cilt, bir cilt rahatsızlığından daha fazlasıdır çünkü kuruluk kaynaklı kronik kaşıntı hissi (“pruritus”) de oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Örneğin, okulda sürekli kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi, çocuğunuzun konsantrasyonuna ciddi zarar verebilir. Geceleri kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi ve kaşıma uyumayı zorlaştırabilir, hem çocuklar hem de ebeveynleri için büyük bir can sıkıntısı ve endişeye neden olabilir!

Neyse ki, eczanede uzman yardımı elinizin altında. Atopiye eğilim gösterebilen cildin kuruluk kaynaklı kaşıntı hissinin olmadığı konfor alanına hızla geri dönmesine yardımcı olabilecek en iyi çözümler(ve hayatı kolaylaştırıcı ipuçları) hakkında her şeyi öğrenmek için kaydırın.

Aşağıdaki alt bölümlerde, atopiye eğilim gösterebilen cilde neyin sebep olduğu, bunun nasıl önlenebileceği hakkında bilgilerin yanı sıra, bebeklerde ve çocuklarda atopiye eğilim gösterebilen cilt için okulda, spor esnasında ve yatma vaktinde neler yapılabileceğini açıklayan özel bir bölüm bulacaksınız.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN HASSAS CİLT İLE KURU CİLT
ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Atopiye eğilim gösterebilen cilt ve kuru cilt: Fark nedir?

Kuru cilt, kızarıklık görünümü şeklinde belirtileri olan bir cilt durumudur. Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt ise, kızarıklık görünümü, pullanma ve kuruluk kaynaklı kaşıntı hislerinin ortaya çıktığı bir cilt problemidir. Bu kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi çoğunlukla kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir. Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü genellikle zamanla düzelebilir ve atopiye eğilim gösterebilen cilt görünümünün büyük kısmı ergenlik döneminde tamamen ortadan kalktığı tahmin edilmektedir.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN HASSAS CİLT BAKIMINI
NASIL YAPACAĞIZ?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cildinize yardımcı olacak birkaç ipucu.
 

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt, daha kırılgandır, kolaylıkla tahriş olur ve bu sebeple her ürünü uygulayamazsınız. Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt, çoğunlukla 8 veya 9 yaşlarında ortadan kaybolan bir durum olsa da, o yaşa kadar ve belki daha da ileri yaşlardaki çocuklarda geceleri uyuyamama problemleri yaşanabilir. Bunun sebebi de tahrişe neden olabilecek ürünler kullanmamız olabilir.Bu bir endişe kaynağıdır. Kesinlikle köpük banyosundan kaçının; bunun yerine ılık suyla kısa banyolar yaptırın ve uygun ürünler kullanın. Parfümlü ürünler kullanmayın. Cildi nazikçe temizleyin ve nazikçe dokunarak kurulayın. Cildin hasar görmüş olmasına veya iyi durumda olmasına bakılmaksızın her gün tüm vücudu nemlendirmelisiniz. Elbette mümkün olduğunca kaşınmaktan kaçınmalısınız. Ebeveynler telaşa kapılsa da dermatoloğunuzun önerdiği ürünleri kullanmaktan korkmayın. Doğru kullanıldığında, atopiye eğilim gösteren hassas ciltler için formüle edilmiş ürünlerin belirli bir yan etkisinin olmadığı iyi bilinmektedir. Ayrıca çevresel faktörleri iyileştirmek amacıyla neler yapabileceğinizi öğrenmek için dermatoloğunuzla iletişime geçin: yatak odasının düzgün bir şekilde tozunu alarak, serin kalmasını ve sabah, akşam havalandırmasını sağlayarak mikro akarları sınırlayın, duvar kağıdı ve halı kullanımından kaçının.Bunların tamamı bu sorunu azaltmaya yardımcı olabilir.

GÜVENLİK
TAAHHÜTLERİMİZ

Uluslararası kozmetik düzenlemelerinin ötesinde güvenlik standartları.

La Roche Posay Ürünleri Alerji Testlerinden Geçmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ % 100
ALERJİ TESTİNDEN GEÇMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Bir Ön Koşul = Sıfır Alerjik reaksiyon
Tek bir olay tespit edersek, laboratuvarlara geri döner ve yeniden formüle ederiz
La Roche Posay Ürünleri Formül Koruması

ZAMAN İÇERİSİNDE
FORMÜL KORUMASI

Daha Fazla Göster
Zaman içerisinde bozulma toleransı ve etkinliğini garantilemek için yalnızca gerekli koruyucu maddeler içeren en koruyucu ambalajları seçiyoruz.
La Roche Posay Ürünleri Doğru Aktif Dozda Sadece Gerekli İçerik Barındırır.

DOĞRU AKTİF DOZDA
SADECE GEREKLİ İÇERİK BARINDIRIR

Daha Fazla Göster
Dermatolog ve toksikologlarla iş birliği içerisinde geliştirilen ürünlerimiz, doğru aktif dozda sadece gerekli içerikleri barındırır.
Hassas Ciltler İçin La Roche Posay Ürünleri

ÇOK HASSAS
CİLTLERDE TEST EDİLMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Ürünlerimizin toleransı en hassas ciltlerde doğrulanmıştır: reaktif, alerjik, akneye eğilim gösterebilen, atopiye eğilim gösterebilen, kanser uygulamaları nedeniyle kırılganlaşmış veya zayıflamış ciltler.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLDE SEBEP OLAN NEDİR?
KONUSUNDA DAHA FAZLA BİLGİ

placeholder Çok Kuru Cilt Hakkında Bilmen Gerekenler
Göz atın
placeholder Atopiye Eğilim Gösterebilen Ciltler İçin Krem Önerileri
Göz atın
placeholder Çocuklarda Atopiye Eğilim Gösterebilen Cilt İle Başa Çıkma
Göz atın

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir zaman uzman doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.