ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT
BAKIMLARI

Sizin veya çocuğunuzun atopiye eğilim gösterebilen cilt bakımı iki farklı aşamaya ayrılabilir.

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cildimin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü, yıkama sırasında uygun ürünlerin ve nemlendirici kremlerin düzenli uygulaması ile yapılan bakımla yatıştırılabilir. Bu belirtilerin görünümünü uzun süreli olarak azaltmak için cildin mikrobiyomunu dengelemek önemlidir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt bulaşıcı mıdır?

Hayır! Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt, ailelerde görülen ve öncelikle bebekleri ve çocukları etkileyen alerjiye eğilim gösterebilen bir cilt durumudur. Kimsenin atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt “kapması” mümkün değildir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt bulaşıcı mıdır?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt bulaşıcı değildir ve kişiden kişiye geçmez. Belirtileri vücudun belirli bölgelerinde görülür. Bebeklerde çoğunlukla yeneklerde ve çenede görülürken daha büyük çocuklarda genelde boyun, dirsek ve diz bölgeleri gibi cildin katlandığı yerlerde görülür. Büyüyüp cildin daha geniş bir kısmını etkileyebileceği için kaşımamayı çocuklara öğretmek önemlidir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-1

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİ
BULAŞICI OLABİLİR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Atopiye eğilim gösterebilen cilt genetik bir rahatsızlıktır ve hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerinin çözümü için farklı sabun kullanımı, yumuşatıcı losyonlar ve topikal kortikosteroidler denenebilir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİ
ZAMANLA KAYBOLUR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Bu durum her çocuğa göre değişmekle beraber, atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri birkaç ay veya birkaç yıla kadar sürebilir. Bebekken atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri olan çocukların yarısı beş yaşına kadar iyileşir. Bazı durumlarda, atopiye eğilim gösterebilen cilt yetişkinliğe kadar devam eder, ancak bunu öngörmek imkansızdır. Atopiye eğilim gösterebilen cilt için kesin bir çözüm yoktur ancak doğru bakım ile yönetilebilir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİ
STRESLE TETİKLENEBİLİR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Nedeni tam olarak bilinmiyor ancak uzmanlar duyguların, şokun ve stresin atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerini tetiklemede önemli rol oynadığını kabul etmektedir. Bununla birlikte, atopiye eğilim gösterebilen cildin genetik bir rahatsızlık olduğu bilinmektedir. Stres sizin için bir tetikleyici ise farkındalık gibi stres yönetimi tekniklerini gözden geçirin.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

DİYET
ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BELİRTİLERİNİ AĞIRLAŞTIRABİLİR Mİ?

DOĞRU TRUE-ANSWER

Bazı yiyecekler, atopiye eğilim gösterebilen cildi tetikleyebilir ve belirtilerini harekete geçirebilir. Yiyeceklerin sizde veya çocuğunuzda atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerinin ağırlaştırıcı bir etken olabileceğini düşünüyorsanız, farklı yiyeceklere alerjiniz olup olmadığını görmek için kan testleri ve alerjik cilt testleri yaptırabileceğiniz bir doktora görünün (olağan şüpheliler yer fıstığı, süt, soya, buğday, balık ve yumurtadır).
Daha Fazlasını Öğren

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLDİ KONTROL ALTINDA TUTMAK İÇİN
HAYAT KOLAYLAŞTIRICI İPUÇLARI

Bu 2 aşamanın yanı sıra, atopiye eğilim gösterebilen cilt bakımının başarısı için birkaç hayat kolaylaştırıcı ipucu önemlidir. Bunlar arasında ılık ve kısa duşlar veya banyolar tercih etmek, oda sıcaklığının daha serin tutulması, ev tozu akarlarıyla mücadele etme, pamuklu giysiler tercih edilmesi, terin ciltte kalmasına izin verilmemesi sayılabilir.

Aşağıdaki makalelerde, atopiye eğilim gösterebilen cilt bakımı için derinlemesine bilgi ve birçok hayat kolaylaştırıcı ipuçları, ayrıca atopiye eğilim gösterebilen bir cilt için sağlıklı bakımı rutinine yönelik uzman önerileri ve sadece doktorunuz tarafından reçete edilebilecek bakımlar hakkında bilgiler bulacaksınız. Daha hafif bir dokuda atopiye eğilim göstrebilen cilt bakımı arıyorsanız, uygun ürün önerileri de bulacaksınız.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BAKIM
REÇETESİ

1. Aşama: Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri süresince. Doktorunuz topikal kortikosteroidler veya tacrolimos adı verilen bir krem gibi sadece reçeteyle verilen bakımları reçete edecektir. Bu ilaçlar, kuruluk kaynaklı kaşıntı hissini hafifletmek ve atopiye eğilim gösterebilen cilt lezyonlarının iyileşmesine yardımcı olmak için cildin bağışıklık reaksiyonunu (kızarıklık, kuruluk ve kuruluk kaynaklı çok fazla kaşıntı hissini) yatıştırır.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT BAKIM
KORUMASI

2. Aşama: Koruma ve önleme Atopiye eğilim gösterebilen cildi nemli ve mutlu tutmak için, duşta bir sabun muadlili veya Syndet kullanın ve cildin mikrobiyomunu(cillte yaşayan ve cildin dengesini korumaya yardımcı olan mikroorganizmalar) yenilemek için günde iki kez zengin bir yumuşatıcı ürün uygulayın. Kuruluk kaynaklı kaşıntı hissini gidermeye yardımcı olmak için cildi doğal yatıştırıcı termal su da uygulayabilirsiniz.

Yara izleri
nasıl önlenir?

Çocuğunuzun atopiye eğilim gösteren cildinde iz kalabileceğinden mi endişeleniyorsunuz?

Tamara atopiye eğilim gösteren kuru cildi yüzünden sırtında ve kollarının üst kısmında hep aynı yerleri kaşır ve cildi düzeldiğinde bile aynı yerleri kaşımaya devam eder. Kaşınma sonucu orada kalıcı izler kalmasından korkuyorum. Cildinde kalıcı izler kalmayacağından ve iyileşme olacağından nasıl emin olabilirim? Kaşınma sonucu kaçınılmaz olarak ciltte yüzeysel izler kalır, bunların birçoğu aylar içinde silinecek hatta tamamen yok olacak. Daha derin yaralar ise ciltte kalıcı izler bırakabilir ancak bunlar bile zamanla kaybolabilen izlerdir. Cildinde yara olan atopiye eğilim gösteren cilde sahip çocuklar ikincil iz ve enflamasyon riski taşır ve böyle bir durumda bu çocuklara dermatolog önerisi ile bakım yapılması gerekir. Bu önlemlerin yanı sıra rutin olarak nemlendirici krem uygulamak geride kalan yara izlerini azaltır.

 

YARA İZLERİ NASIL ÖNLENİR?

  • Yüzeysel izlerin zamanla kaybolması gerekir
  • Daha derin yaralar iz bırakabilir
  • Yaralara, enfeksiyon riski taşıdığından antibiyotik krem ile bakım yapılması gerekir
  • günlük bir nemlendirme rutini ile izler en aza indirgenir 
did you know

Bunu biliyor
muydunuz?

GÜVENLİK
TAAHHÜTLERİMİZ

Uluslararası kozmetik düzenlemelerinin ötesinde güvenlik standartları.

La Roche Posay Ürünleri Alerji Testlerinden Geçmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ % 100
ALERJİ TESTİNDEN GEÇMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Bir Ön Koşul = Sıfır Alerjik reaksiyon
Tek bir durum tespit edersek, laboratuvara döner yeniden formüle ederiz.
La Roche Posay Ürünleri Formül Koruması

ZAMANA KARŞI
FORMÜL KORUMASI

Daha Fazla Göster
Zaman içerisinde bozulma toleransı ve etkinliği garantilemek için yalnızca gerekli koruyucu içerikleri ve en koruyucu ambalajları tercih ediyoruz.
La Roche Posay Ürünleri Doğru Aktif Dozda Sadece Gerekli İçerik Barındırır.

DOĞRU AKTİF DOZDA
SADECE GEREKLİ İÇERİKLERİ BARINDIRIR

Daha Fazla Göster
Dermatolog ve toksikologlarla iş birliği içerisinde geliştirilen ürünlerimiz, doğru aktif dozda sadece gerekli içerikleri barındırır.
Hassas Ciltler İçin La Roche Posay Ürünleri

ÇOK HASSAS
CİLTLERDE TEST EDİLMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Ürünlerimizin toleransı en hassas ciltlerde doğrulanmıştır: reaktif, alerjik, akneye eğilim gösteren, atopiye eğilim gösterebilen, kanser uygulamaları nedeniyle kırılganlaşmış veya zayıflamış ciltler.

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir zaman uzman doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.