Yağlı Ve Akneye Eğilim Gösterebilen Hassas Cilde
Ne Sebep Olur?

Sanılanın aksine “cildin kirli olması” akneye eğilim gösterebilen hassas cilde sebep olmayabiliyor. Aslında akneye eğilim gösterebilen hassas cilde sahip olanlar, ciltlerini özenli bir şekilde temizlerler! Akneye eğilim gösterebilen hassas cildin sebebini arıyorsanız, suçlu fazla sebum üretimidir. Birçok faktörün(stres, UV ışık, kirlilik…) etkisi altında, cilt fazla yağ üretir ve gözeneklerinizi tıkayabilir.

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltteki leke görünümü için ne yapmalıyız?

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde leke görünümü gibi cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olmak oldukça zor olabilir. Bazı kozmetik ürünler yardımcı olabilir. Ancak ideal olan, akneye eğilim gösterebilen ciltlerde oluşabilen kusurların görünümünü ilk baştan azaltmaya çalışmaktır. Eczacınızdan EFFACLAR serisi gibi uzman günlük cilt bakım ürünleri hakkında bilgi alın.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

İleri düzeyde akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

İleri düzeyde akneye eğilim gösterebilen hassas ciltler zorlu olabilecek cilt kusuru görünümüne sahip olabilirler. Salisilik asit içeren kremlerin yardımcı olma ihtimali olsa da bu tür ciltlerde yeterli olmayabilir. Diğer çözümleri görüşmek için hekiminize veya cilt uzmanınıza danışın. Leke görünümünü azaltabilmek için bu tür ciltlerde doğru çözümün uygulanması önemlidir.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Vücudun göğüs bölgesindeki akneye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Vücudun göğüs bölgesindeki akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerin görünümü yüz bölgesi ile aynı şekilde yatıştırılabilir. Nazik bir köpüren temizleme jeliyle bölgeyi günde iki defa temizleyin. Salisilik asit, niasinamid ve pirokton olamin gibi aktif bileşenler içeren günlük cilt bakım ürünleri uygulayın. Spordan sonra hemen duş almayı ihmal etmeyin. Bu önlemler yeterli olmazsa akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerin görünümü için diğer çözümler ile ilgili hekiminizle görüşebilirsiniz.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Sırt bölgesindeki akneye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümünü nasıl azaltabilirim?

Orta derecedeki cilt kusurlarının görünümü, doğru kozmetik ürünler ile azaltılabilir. Cildi köpüren temizleme jeliyle günde iki defa nazikçe temizleyin. Salisilik asit, niasinamid ve pirokton olamin gibi aktif bileşenler içeren günlük cilt bakım ürünlerini uygulayın. Bu önlemler yeterli gelmezse diğer çözümler hakkında bilgi almak için cilt uzmanınızla görüşebilirsiniz.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Bebeklerde akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Akneye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü bebeklerde de görülebilir. Yüzde veya vücutta cilt kusurları görünümünün olabildiği bir durumdur. Birçok durumda herhangi bir bakıma gerek olmayabilir. Bebeklerin akneye eğilim gösterebilen hassas cildinin görünümü kendi kendine yatışabilir. Sert ürünler kullanmaktan kaçının ve cildini temiz tutmak için hassas bir sabunsuz temizleyici tercih edebilirsiniz. Cildi peeling ürünleriyle ovalamayın, noktaları sıkmayın ve bebeklerin hassas cildinde akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne uygun kremler kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-2

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN HASSAS CİLTLER
İÇİN ÇİKOLATA ZARARLIDIR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Çikolatanın akneye eğilim gösterebilen hassas cilt üzerinde herhangi bir etkisi olduğuna dair bir kanıt olmasa da herkes üzerinde etkisi farklıdır ve bazılarında akneye eğilim gösterebilen cilt oluşmasına yol açabilir. Hatta bitter çikolata cilde iyi gelen antioksidan bakımından zengindir!
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-1

YAĞLI YİYECEKLER
YAĞLI CİLDE NEDEN OLUR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Akneye eğilim gösterebilen hassas ciltle ilgili yaygın bir efsane yiyeceklerinizdeki yağ, gözeneklerinizdeki yağa dönüştüğüdür ama bu ikisi arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Ancak doymamış yağlar açısından zengin bir beslenme, cilt kusurlarına neden olabilir. Kısacası salamlar ve cipsler akneye eğilim gösterebilen cilde neden olmayabilir ama yine de fazla tüketmemek en iyisidir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

ŞEKER
AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN HASSAS CİLDİ DAHA KÖTÜ YAPABİLİR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Yapılan son araştırmalara göre kan şekerinin aşırı yükselmesine neden olan yüksek glisemik endeksli gıdalar, akneye eğilim gösterebilen hassas ciltlerin daha kötü olmasına neden olabilir. Söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz ama cildinizin mutlu kalmasını sağlayın. Tatlılar, şekerli içecekler ve beyaz undan yapılan atıştırmalıklardan uzak durun ve tam tahıl ve baklagiller gibi yüksek lifli gıdaları tercih edin.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-2

CİLT KUSURLARININ GÖRÜNÜMÜYLE OYNAMAK
İYİ BİR FİKİR DEĞİLDİR.

DOĞRU TRUE-ANSWER

Akneye eğilim gösterebilen ciltlerde, cilt kusurlarının görünümüyle oynanması her şeyin daha kötü olmasına neden olabilirYani cilt kusurlarıyla oynamak kötü bir alışkanlıktır ve kaçınılması gerekir!
Daha Fazlasını Öğren

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN HASSAS CİLT İÇİN
KARMA BİR YAKLAŞIM

Akneye eğilim gösterebilen hassas cilt kısmen genetik bir durum olsa da , hayatı kolaylaştırıcı uygun düzenlemeler ve etkili günlük cilt bakım rutini,akneye eğilim gösterebilen cilt belirtilerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. ’Endişelenmeyin,’ ihtiyacınız olan her şeyi size anlatacağız.

Daha ciddi durumlarda, dermatoloğunuz size eczaneden alınabilecek ürün kombinasyonunu önerebilir. Başlangıçta işe yaramıyor gibi görünse de başarının anahtarı her durumda dermatoloğunuzun önerdiği bakıma bağlı kalmaktadır.

Bu bölümde, yağlı ve akneye eğilim gösterebilen hassas cildin şifrelerini çözmeye çalışacağız ve çok az bilinen tetikleyicilerinden bazılarını açıklayacağız: Stres, UV ve kirlilik. Ayrıca, yağlı cildinize nasıl bakım yapacağınız ve cildinizi temizlemek için nasıl bir uygulama yapacağınız konusunda birçok ipucu bulacaksınız.

AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLTLERİN
FARKLI TÜRLERİ NELERDİR?

Akneye eğilim gösteren cildin ilk belirtileri nedir? Nasıl önleyebilirsiniz?

Akneye eğilim gösteren cilt türlerine bakmadan önce bu duruma sebep olan etkenlere bakmalıyız. Akneye eğilim gösteren cildin ilk belirtisi, genellikle hafif parlak bir cilt ve genişlemiş gözenek görünümü veren, aşırı yağ salgıları içeren yağlı ciltlerdir. Sonraki belirti, cilt hafifçe gerildiğinde görülebilen cildin altındaki siyah noktalar veya küçük beyaz cilt kusuru şeklinde hapsolmuş sebumlardır. P. acnes olarak adlandırılan bakteriler ayrıca komedon lezyonlarının iltihaplanmasına da neden olur. Papül püstülleri ve kırmızı kabarcıklar gibi yüzeysel lezyonlar görülür. Nodüller adı verilen diğer daha derin, daha ağrılı kabarcıklar, daha şiddetli akneye eğilim gösteren cilde işaret eder. Ancak bu lezyonların tamamı aynı zamanda görünerek poliformik bir akneye eğilim gösteren cilt oluşturur. Akneye eğilim gösteren cilt bakımları arasında antibiyotik kremler, retinoid kremler ve bir dizi ilaç gibi geleneksel bakımlar yer alır. Son araştırma verileri, oldukça ümit verici yeni bakımlar içermektedir: kırmızı ve mavi LED'ler, bazı lazer türleri gibi ışık enerjileri bence akneye eğilim gösteren cilt için ileride mükemmel bakımları ortaya çıkarabilecek seçeneklerdir. Ancak en önemlisi, bu cilt tipleri için uygun temizlik ve kozmetik ürünleri kullanmayı unutmamaktır.

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır ve hiçbir zaman uzman doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa mutlaka uzman bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.