Atopiye Eğilim Gösterebilen Cilt Nedenleri

Atopiye eğilim gösterebilen cilt ailede varsa: Bunun nedeni bu rahatsızlığın genetik bir yönü olmasıdır. Atopiye eğilim gösterebilen cilt ailenizde varsa, cildiniz nemlendirici yağlı maddeler üretmede daha az başarılıdır ve cildiniz çok kuru kalır. Bu sorun neden yaşanır? Cildiniz, içerisine yayılarak yoğun tahriş ve kaşınma hissine sebep olan alerjenler ve tahriş edici etmenlere karşı daha savunmasızdır.

SORULARINIZ
CEVAPLARIMIZ

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt nasıl görünür?

Bebeklerde atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü özellikle yanaklarda ve çenede kuruluk kaynaklı kırmızılık görünümüne yol açabilir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde atopiye eğilim gösterebilen ciltlerde kusurların görünümü çoğunlukla boyunda ve dirsek, bilek ve dizlerin arkasında, cildin katlandığı yerlerde ortaya çıkabilir. Atopiye eğilim gösterebilen hassas ciltlerde kusurların görünümü belirgin olabilir.


Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye ve alerjiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü aynı mıdır?

Atopiye ve alerjiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü aynı değildir. Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümünde, cildin koruyucu bariyeri hasar görmüş olabilir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtilerine (kuruluk kaynaklı kaşıntı, kızarıklık görünümü vb.) neden olabilir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cildimin görünümünü nasıl yatıştırabilirim?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü, yıkama sırasında uygun ürünlerin ve nemlendirici kremlerin düzenli uygulaması ile yapılan bakımla yatıştırılabilir. Bu belirtilerin görünümünü uzun süreli olarak azaltmak için cildin mikrobiyomunu dengelemek önemlidir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü nasıl oluşur?

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt görünümü, ailelerde görülebilen genetik bir durum olabilir. Cilt "yapısı gereği" kuru olabilir; yani bariyeri alerjen ve tahriş edici maddelere karşı zayıflaşmış olabilir. Bu maddelerin cilde nüfuz ederek kuruluk kaynaklı kaşınma hissi yaratmasına neden olabilir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

1 quote-marks

Atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt, kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine sahip midir?

Evet. Kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi ve kaşınma, atopiye eğilim gösterebilen cildin temel özelliklerinden birisidir. Cilt bariyerinin kusurlu olması, alerjenler ve tahriş edici maddelerin derine nüfuz ederek kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine neden olmasıdır. Kuruluk kaynaklı kaşıntı hissine sahip atopiye eğilim gösterebilen hassas cilt bakımı, cilt mikrobiyomunu dengeleyen bir ürün kullanarak sabun muadilleri ve günde iki kez yumuşatıcı uygulamasıyla yapılabilir.

Daha fazla bilgi

Bu size yardımcı oldu mu?

DOĞRU
VEYA YANLIŞ

True-or-false-visual-2

CİLTTEKİ KURULUĞU SONLANDIRMAK İÇİN
CİLDİ NEMLİ TUTMAK ÖNEMLİDİR.

DOĞRU WRONG-ANSWER

Atopiye eğilim gösterebilen cilt, cildin doğal koruyucu tabakasındaki (bariyer işlevindeki) bir eksiklikten kaynaklanır. Bu nedenle atopiye eğilim gösterebilen kuru cildi Lipikar Baume AP+ veya Lipikar Fluide gibi uygun cilt bakım ürünleriyle düzenli ve tutarlı bir şekilde nemli tutmak önemlidir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-3

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLDİ KAŞIMAK
CİLDİN KAŞINMA HİSSİNİ SONLANDIRIR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Kaşıma, atopiye eğilim gösterebilen ciltte bir kısır döngü tetikler: tırnaklar zaten kırılgan olan cilde hasar vererek daha fazla alerjen ve tahriş edici etmenin yayılmasına neden olur ve bu da daha fazla kaşımaya ve cildin daha fazla hasar görmesine yol açar. LIPIKAR Baume AP+ cilt yüzeyindeki lipitleri yeniler, atopiye eğilimli cilt belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve gece kaşınmalarını yarı yarıya azaltır.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-1

CİLDİNİZİ
SAÇ KURUTMA MAKİNASIYLA KURUTMAK ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLDİNİZE YARDIMCI OLUR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Bu kesinlikle ÖNERİLMEZ.Saç kurutma makinasıyla kurutma, cilde "saldırarak" ve onu koruyan lipit tabakayı yok eden, atopiye eğilim gösterebilen kuru cilt belirtilerini ağırlaştırabilecek potansiyel bir tetikleyicidir. Daha da kötüsü, hassas cildinizi yakabilir.
Daha Fazlasını Öğren
True-or-false-visual-1

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT
BULAŞICI OLABİLİR.

YANLIŞ WRONG-ANSWER

Atopiye eğilim gösterebilen cilt genetik bir rahatsızlıktır ve hiçbir şekilde bulaşıcı değildir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri için sabun değiştirme, yumuşatıcılar, topikal kortikosteroidler gibi çözümler denenebilir.
Daha Fazlasını Öğren

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT
VE HİSTAMİN

Atopiye eğilim gösterebilen cilt, saman nezlesi, astım ve gıda alerjileri gibi problemlerle beraber görülür. Atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip bireyler, göz, burun, akciğer, bağırsak ve cilt gibi vücudun farklı bölgelerinde alerjik reaksiyonlara neden olan lgE adı verilen bir tür antikor üretmeye genetik olarak yatkındır. Bu antikorların, histamin salınımını tetikleyerek atopiye eğilim gösterebilen ciltte rol oynadığı düşünülmektedir.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLT VE
KURULUK KAYNAKLI KAŞINTI HİSSİ-KAŞIMA DÖNGÜSÜ

Histamin vücudunuzda kaşıntı hissi oluşturan moleküldür. Bu madde derideki mast hücreleri tarafından salındığında, anında bir kaşıntı hissine yol açar. Tabii ki, ciltte kaşınma hissi oluştuğunda, otomatik dürtümüz kaşımaktır. Ancak ne kadar çok kaşırsak, deri yüzeyindeki bariyeri o kadar çok bozarız, bu da daha çok alerjenin yayılmasına ve daha fazla kaşınma hissine yol açar. Bu, kaşınma hissi-kaşıma döngüsü olarak bilinir ve özellikle atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip çocuklar bu durumdan etkilenebilir.

Atopiye eğilim gösterebilen cildi yönetmenin anahtarlarından biri, düzenli yumuşatıcı uygulamasıyla bu kısır döngüyü önlemektir. Aşağıdaki özel bölümde atopiye eğilim gösterebilen cilt için en iyi çözümler hakkında daha fazla bilgi bulacaksınız.

ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREBİLEN CİLTTE
MİKROBİYOMUN ROLÜ

Kuruluk, atopiye eğilim gösterebilen cilt belirtileri ve kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi-kaşınma döngüsünün yanı sıra, yeni araştırmalar atopiye eğilim gösterebilen cilt hakkında beklenmedik bir faktör ortaya çıkardı: cilt “mikrobiyomu”. Cildin mikrobiyomu, yüzeyinde yaşayan mikro organizmaların(onları yaratık olarak değil, arkadaş olarak düşünün!) toplamıdır.

Biliyor musunuz? Cilt üzerindeki mikrobiyom, tropikal bir yağmur ormanı gibidir: çeşitlikle gelişir. Atopiye eğilim gösterebilen cilt ailesinde, çeşitlilik tükenir ve mikrobiyom dengesi kaybolur.

Bu büyüleyici bulgu, termal suyun benzersiz prebiyotik özelliklerinden yararlanan atopiye eğilim gösterebilen ciltler için yeni bir prebiyotik bakım çağının kapılarını açıyor.

Ciltte atopi eğilimi oluşmasını önlemek mümkün mü? Hem evet hem hayır. Cilt yüzeyindeki bariyerde yetersizlik ve atopiye eğilim gösterebilen cilde neden olan faktörlerin çoğu genetiktir. Yeni klinik çalışmalar, doğumdan sonraki ilk üç haftasından itibaren yumuşatıcı kullanmanın atopiye eğilim gösterebilen cilt gelişme riskini %50 azalttığını göstermiştir.*

Ailenizde atopiye eğilim gösterebilen cilt oluşursa, sizde de atopiye eğilimli cilt görülme olasılığı yüksektir. Ancak bu önlem alamayacağınız anlamına gelmiyor: doğru yönetimle kuruluk kaynaklı kaşınma hissi gibi belirtiler minimize edilebilir.

Atopiye eğilim gösterebilen cilt bakımı için duşta sabun muadili veya Syndet kullanın ve günde iki kez yumuşatıcı uygulayın. Bu iki adım, cilt sorunlarının tekrarını önlemek için bir ölçüde yeterli olacaktır. Bir sonraki alt bölümde atopiye eğilim gösterebilen cilt için uzman çözümler hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Aşağıdaki makalelerde, çok kuru cilt ve nasıl bakım yapılacağı ve korunacağı (ayrıca kuru cilt ve atopiye eğilim gösterebilen cilt arasındaki farkla ilgili açıklama) ve kirlilik gibi atopiye eğilim gösterebilen cildin beklenmedik nedenleri hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip çocuğunuz için kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi - kaşıma döngüsünden kaçınma ipuçları ve kuruluk kaynaklı kaşıntı hissi giderici stickin neden çocuğunuzun yeni en iyi arkadaşı olması gerektiğini paylaşacağımız bir makale sunuyoruz.

*Doğumdan itibaren cilt bariyerinde yumuşatıcının artması atopiye eğilim gösterebilen cilt için etkili bir koruma sağlar”, J ALLERGY CLIN IMMUNOL, CİLT 134, SAYI 4.

did you know

Bunu biliyor
muydunuz?

DidYouKnow_Desktop_1

Tüm hastalılar içerisinde atopiye eğilim gösterebilen cilt, uyku eksikliğine sebep olması nedeniyle yaşam kalitesi üzerinde 2'nci en büyük etkiye sahip durumdur.

*Kaynak: Cilt rahatsızlığı olan çocuklarda ve diğer kronik çocukluk çağı hastalıkları olan çocuklarda yaşam kalitesinin bozulmasıyla ilgili karşılaştırmalı bir çalışma. P.E. Beattie* ve M.S. Lewis-Jones. Dermatoloji bölümü, Ninewells Hastanesi, Dundee DD1 9SY, Birleşik Krallık *Kraliyet Çocuk Hastanesi, Yorkhill, Glasgow, Birleşik Krallık

GÜVENLİK
TAAHHÜTLERİMİZ

Uluslararası kozmetik düzenlemelerinin ötesinde güvenlik standartları.

La Roche Posay Ürünleri Alerji Testlerinden Geçmiştir.

ÜRÜNLERİMİZ 0
ALERJİ TESTİNDEN GEÇMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Bir Ön Koşul = Sıfır Alerjik reaksiyon
Tek bir olay tespit edersek, laboratuvarlara geri döner ve yeniden formülize ederiz
La Roche Posay Ürünleri Formül Koruması

ZAMAN İÇERİSİNDE
FORMÜL KORUMASI

Daha Fazla Göster
Zaman içerisinde bozulma toleransı ve etkinliğini garantilemek için yalnızca gerekli koruyucu maddeler içeren en koruyucu ambalajları seçiyoruz.
La Roche Posay Ürünleri Doğru Aktif Dozda Sadece Gerekli İçerik Barındırır.

DOĞRU AKTİF DOZDA
SADECE GEREKLİ İÇERİK BARINDIRIR

Daha Fazla Göster
Dermatolog ve toksikologlarla iş birliği içerisinde geliştirilen ürünlerimiz, doğru aktif dozda sadece gerekli içerikleri barındırır.
Hassas Ciltler İçin La Roche Posay Ürünleri

ÇOK HASSAS
CİLTLERDE TEST EDİLMİŞTİR

Daha Fazla Göster
Ürünlerimizin toleransı en hassas ciltlerde doğrulanmıştır: reaktif, alerjik, akneye eğilimli, atopiye eğilimli, kanser uygulamaları nedeniyle kırılganlaşmış veya zayıflamış ciltler.

TÜM MAKALELERİ GÖR
ATOPİYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLT SEBEPLERİ NELERDİR?

placeholder Çok Kuru Cilt Hakkında Bilmen Gerekenler
Göz atın
placeholder Çocuklarda Atopiye Eğilim Gösterebilen Cilt İle Başa Çıkma
Göz atın

SAYIN
OKUYUCULAR

Burada sunulan bilgiler yalnızca genel eğitim amaçlıdır ve hiçbir durumda profesyonel doktor tavsiyesi yerine geçmez. Herhangi bir sağlık sorununuz için her zaman yetkili bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız.