0
laroche-posay.com.tr'ye geri dön
Save your skin

Zararlı UV Işınlarının Cildinizi 4 Mevsim Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

Img_Zararlı UV Işınlarının Cildinizi 4 Mevsim Etkilediğini Biliyor Muydunuz?

Prof. Dermatolog Şebnem Özkan Anlatıyor:

Karantina sürecinde direkt olarak güneşe maruz kalmadık, cildimizde ne gibi değişimler oldu?

Geçtiğimiz aylarda uzun süreler evlerde güneşe çıkmadan oturduk. Cildimiz en açık renklerinde, yani güneşe karşı görece olarak daha savunmasız. Normalde güneş ışınları mevsim itibarıyla etkisini yavaş yavaş arttırdığında, cildimizde de yavaş yavaş melanin yapımı başlar yani rengimiz koyulaşmaya ve kalınlaşmaya başlar. Bu aslında cildin güneşe karşı bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Dolayısıyla cildimiz şu anda güneşe tam olarak hazır sayılmaz.

Kademeli olarak güneşe çıkmazsak, direkt maruz kalırsak cildimiz güneşe karşı daha hassas ve savunmasız olabilir. Aynı zamanda, aşırı kızarıklık ve lekelenme eğilimi yüksek olabilir. Aşamalı olarak güneşe çıkmamız, yani bir anlamda güneşe güvenle dönüş yapmamız gerekiyor. Bu noktada, kademeli olarak güneşe çıkarken de yüksek ultraviole korumasına sahip güneş koruyucuların tercih edilmesi önerilir.


sun_exposure

Uzun süredir evlerde kalmamız nedeniyle güneşe çıkarken nelere dikkat edilmeli?

Güneş ışınlarına ani ve yoğun maruziyet ciddi güneş yanıklarına neden olabileceğinden, ilk güneşlenme süreçlerini iyi dengelemek ve güneş yanıklarından kaçınmak  gerekir. Bunun için başlangıçta çok yüksek UVA ve UVB koruması içeren güneş koruyucuları etkin şekilde kullanarak  güneş banyolarına başlanabilir.

Güneşlenmelerde süreci yavaş yavaş arttırak, örneğin günde 5-10 dakikadan başlayıp hergün birkaç dakika arttırarak devam etmek yanıkları engelleyebilir. Hafif bronzlaşma başladıktan sonra, ten rengine göre aralıklı, 20-30 dakika kadar güneşlenmek, D vitamini yapımına yardımcı olacaktır.

UVA ve UVB nin farkı ve deriye etkileri nelerdir?

Güneş ışınları görünür ışık ve ultravioleden oluşur. Ultraviole güneş yanıkları, ışıkla oluşan yaşlanma ve deri kanseri gelişimine neden olabilmektedir. Işıkla oluşan yaşlanma ile; deride; İnce ve kaba kırışıklıklar, lekeler, kılcal damarların belirginleşmesi, kanser öncülü oluşumlar ve deri kanseri riskinde artış gerçekleşebilir. Ayrıca güneşle deri tabakalarında normalin 2-4 katı kadar kalınlaşma oluşabilir.

Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının çoğu (%90-95 kadarı) görünür ışıktır. Ancak %5-10 kadarı UV ışınlarıdır. Bunun da çoğu (%90-95) UVA dır.  %5-10 kadarı da UVB dir. UV ışınlarının %75’i saat 10.00-15.00 arasında, en yoğun olarak da saat 11.00-13.00 arasında yeryüzüne ulaşır.

 • UVB; tüm güneş ışınlarının ancak %0.3-0.5 ini oluşturur ama deride kızartı yapan yani güneş yanıklarından sorumlu olan bölümdür. Biyolojik olarak en aktif ve en zararlı spekturumdur. Melanin adı verilen deriye renk veren maddenin yapımını uyarır ve bronzlaşmaya neden olur. UVB ile oluşan bronzlaşma güneşe çıktıktan 72 saat sonra ortaya çıkar. Bu etkilerin yanısıra hücrelerde DNA nın hasarına neden olur. Kısaca cilt rahatsızlıklarına sebep olur ve ışıkla oluşan yaşlanmadan sorumludur ve aynı zamanda bağışıklık düşürücü etkisi vardır. Pencere camından geçebilir.
 • UVA; UVB’ye göre 10-20 kat fazla olarak yeryüzüne ulaşır. Ani pigmentasyondan yani; güneşe çıktıktan 1 dakika ila 1 saat arasında koyulaşmadan sorumludur. Deride derin tabakalara kadar ulaşabilir. Pencere camından geçebilir ve tüm yıl boyunca etkilidir.

UV_icon

UVA / UVB ışınlarının cildimize olan etkilerini nasıl azaltabiliriz?

Esas olarak;

 • Gölgede kalarak
 • Uygun giysiler giyerek
 • Çok yüksek UVA ve UVB koruması içeren geniş spektrumlu güneş koruyucular kullanarak korunabiliriz.

Güneş koruyucular ne zaman ve nasıl kullanılmalıdır?

“UVA ışınlarından korunmak için güneş korumasının yıl boyunca ve her gün yapılması önemlidir”

Bazı durumlar güneşin zararlı etkilerinin artmasına neden olabilir. Bunlar arasında;

 • Açık ten rengi
 • Hamilelik
 • Hormonal sorunlar
 • Hormonal ve veya doğum kontrol ilaçları kullanımı
 • Güneşe hassasiyet yapıcı ilaç kullanımı (Antibiyotiklerin, diyabet ilaçlarının, ağrı kesicilerin bazıları, retinoidler gibi)
 • Güneşe duyarlılık oluşturan bağ dokusu rahatsızlıkları sayılabilir.
Bu durumlarda güneşten korunma daha dikkatle yapılmalıdır.

UV ışınlarının, bulutlu havalarda bile yeryüzüne ulaşabiliyor olması, bazı bölümlerinin (UVA gibi) pencere camından geçebiliyor olması nedeniyle korunmanın yıl boyunca ve her gün yapılması uygun olur.

Etkin güneşten korunma için dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce sürülmeli, minimum SPF 30 içeren güneş koruyucular tercih edilmeli ve suya girme ve terleme sonrasında yenilenmelidir. Deriye uygun miktarda ve eşit dağıtılarak sürülmesi gerekir.

Güneş koruyucu seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

 • Güneş koruyucuların en az SPF 30 olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çok yüksek UVA ve UVB koruması içeren geniş spektrumlu güneş koruyucular tercih edilmelidir.
 • Cildin yapısına ve tipine göre; yağlı ciltlerde yağsız ürünler, hassas ciltlerde mineral filtreli ürünler, leke görünümü olan ciltlerde leke görünümünün özelliğine göre ürün seçmeye dikkat edilmelidir.
 • Suya dayanıklı olması aranan diğer bir özelliktir, ayrıca alerjik özellik göstermeyen ve alerji testlerinden geçen ürünler daha konforla kullanılabilir.

BENİM İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KORUMASI

Cildini 3 adımda güneşten koru:

loading : 1,194 sec