0
test Fb connect

İNFO ATOPİ

Aile ve sosyal yaşam üzerindeki etkisi

Ciddi bir cilt problemi olmamasına rağmen, atopiye eğilimin günlük yaşam üzerinde güçlü etkileri vardır.
Aileler endişeli ve çocuklar yorgun: atopiye eğilim,  hayata getirdiği kısıtlamalar, sürekli tetikte olma huzursuzluğu ve gerekli bakım ritüelleri nedeniyle ailelerin hayatlarını zorlayabilir. Aralıksız kaşıntılar ile etkisi daha da artan durum, zor gecelerin sayısının artmasına neden olur.
Bu durum sadece anne ve babaları değil ortama ayak uydurmaya çalışan kardeşleri de olumsuz etkiler. Anne ve babalar, terlemeye ya da polen vb. maddelerle temasa neden olacağı için açık hava aktivitelerinden; klor ya da tuzlu suyun ciltte yanma hissi yaratacağı için yüzme aktivitelerinden uzaklaşabilir, bunlar da diğer aile fertlerinin hayatlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Aile dengesi çocuğun kendine olan güvenine göre değişebilir.
Dermatologların reçetelediği ürünler ve destek bakımlar sayesinde, bu cilt problemini daha iyi anlayabiliriz.  Kardeşlerini arka planda tutarak, tüm dikkatimizi etkilenen çocuğa vermek yerine, bu problemin limitlerini öğretmeyi deneyebiliriz. Örneğin, sakin ve güvenli bir ortamda çocuklara kendi kendilerine nemlendirici kullanmaları için onları teşvik edebiliriz.

4-5 yaşlarından itibaren çocuklar uygun bakım ile daha iyi bir cilde sahip olacaklarını bilir, ciltlerini kontrol edebilir ve atopiyi anlayabilirler. Özgüvenleri sayesinde çocuklar, günlük yaşamlarını geliştirebilir, sosyal ve aile yaşamlarında dışlanmışlık hissinden kurtulurlar.

Atopiye eğilim yetişkinlikte devam ederse, sosyal bir engel yaratabilir.
Fiziksel görünümü üzerinde değişken bir etkiye sahip olmanın yanı sıra ilişkilerde dinamikleri de bozabilir ve profesyonel yaşamında rahatsızlığa neden olabilir. Örneğin, basit bir el sıkışma bile çevresindekileri rahatsız edebilir, hatta bazıları el sıkışmaktan kaçınabilir.

Dışlanmaya son vermek

Paylaşımlar
Termal Merkez'de Toplantı


Dermatologlar ailelere yardımcı olmak için orada bulunuyor.
İlk dermatolog görüşmesinin asıl zorluğu atopi teşhisini koymak ya da uygun bakımı belirmek değil, kişideki belirtileri doğru tanımlayabilmektir. Atopiye eğilim genellikle kişilerin izole olmasına neden olabilen ve aileleri endişelendirebilen bir cilt problemidir. Her gün yaşadığın bu problemi ifade etmekten çekinme: kaşıntı hissi,  uyku bozuklukluğu, güven eksikliği, endişe, problemli bölgelerin düzelmesinde yaşanan zorluklar, okul, aile hayatı vb.
Çocuklar kendilerini ifade edecek kadar büyüdüklerinde ciltlerinde görülen belirtilerin yanı sıra duygularından da bahsederler.

Aile dostlarının desteğinin önemi
Her vaka kendine özgüdür ve dermatologlar kişiye özgü bakımın partnerleridir.
Problemin tanımından sonra eğer egzama aile hayatını olumsuz yönde etkilerse, diğer ailelerin desteği onlara yalnız olmadıklarını hissettirecektir. Sizinle benzer durumları yaşayan aileler ile tecrübelerinizi paylaşmanız onlara büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Aynı zamanda anne ve babaların suçluluk duygusunun kaybolmasına ve başkaları için de işe yarayacak yeni alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olur. (soğuk krem uygulamaları, polen mevsiminde ev içerisinde çamaşır kurutma, kaşınan bölgelere gün içerisinde birkaç kez krem uygulama vb.) Ebeveynler bu problemi yakın arkadaş gruplarıyla ve sosyal mecra forumları üzerinden de tartışabilir.


İdeal bir forum: Atopiye Eğilim Atölye Çalışması
Uykusuz gecelerin yükünü kiminle paylaşabilirsiniz? Sessiz kavgalar? Stres ve yorgunluk? Umut ve başarısızlıklar? Bir hemşire öncülüğünde atopiye eğilim cilt problemine sahip kişilerden oluşan bir forum organize edin. Merak ettikleri soruları sorabilir ve yaşadıkları sorunları paylaşabilirler: ciltte gerginlik hissi, kaşınma, dış görünüşlerinden kaynaklı rahatsızlık ana sorunlar olarak ele alınabilir.


Atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip kişiler için düzenlenen bir atölye çalışması ile yetişkin ve çocuklar bir eğitim programına alınır. Günlük hayatta bu problemi daha kolay yönetebilmeleri ve aşırı tepki göstermelerini önlemek için hemşire, doktor ya da psikologlar önderliğinde yürütülmektedir.


Böylece kişiler, yaşam kalitelerini geliştirmek ve kendilerine olan güveni artırmak için sahip oldukları imkanların farkına varırlar. Kişiler, çevrelerinden gelen tepkilere göre rahatsızlıklarını dile getiriyorlar, ve kaşıntı hissini azaltmak için en doğru olan refleksi öğreniyorlar, problemi ve çözümünü daha iyi anlıyorlar.
Problemi ehlileştirdikçe onunla beraber yaşamayı daha iyi öğreniyorlar.

Atopi atölye çalışması ile probleme sahip kişilere kendileri gibi insanlarla tanışabilme imkanı veriliyor. Tecrübelerini ve sıkıntılarını paylaşıp hem birbirlerine destek oluyorlar hem de medikal uzmanlarla konuşma imkanı ediniyorlar. Burası insanların dışlanma ve soyutlanma hissinden kurtulacakları muhteşem bir yer!

"Atopi kaçınılmaz bir durum değildir. Sadece çevremizdeki insanları ve doktorumuzu, reçetelenen ürünler etkili değilse uyarmalı ve süreç ile ilgili korkularımızı onlarla paylaşmalıyız."
Profesör Jean François Stalder, Nantes Üniversite Hastanesi'nde Dermatoloji Bölüm Başkanı

loading : 0,329 sec