#AknesizCildim

Akneye eğilimli cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Patlatmak ya da patlatmamak: işte asıl soru bu…

v_article-to-pop-or-not.jpg

Olay yerini gözünde canlandır. Bugün senin için büyük gün. Bir randevu, parti veya iş görüşmesi… Hazırlanma rutinine başlayarak duş almak için kalktın, o sırada aynada bir şey gözüne çarptı. Tam orada işte: kırmızı, kabarık ve patlamaya hazır. Burnunun tam ucunda…


Refleks olarak yaptığın ilk şey ne olur? İstemediğin ziyaretçiyi farkında olmadan sıkmak! Ancak dermatologlar yıllardır söylüyorlar: "Cilt bozuklukllarınıza dokunmayın!". Peki neden tırnaklarla cilt bozukluklarıyla oynamak bu kadar zararlı? Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz’a bu konuda dermatolog olarak görüşlerini sorduk.
"Ben her zaman cilt bozukluklarıyla oynama isteklerine karşı direnmelerini tavsiye ederim. Kestirme bir çözüm gibi gözüküyor ama aslında sorunun daha kötüye gitmesine sebep olur."


Bunun nedeni: Cilt bozukluklarıyla oynadığınızda aslında derinizi patlatmış olursunuz. Bu köküne zarar verebilir ve kötü etkiyi ve cilt bozukluğunu arttırabilir. Dermatologların en çok korktuğu şey budur çünkü şiddetli cilt bozuklukları akne izlerine sebep olur.


"İşin aslı, cilt bozukluklarıyla oynamak tehlikeli bir alışkanlıktır ve kaçınılması gerekmektedir."

İşte böyle, bazen ufak bir irade ve sabır yarar sağlayabilir. Unutma sorunu çözebilmek için akneye eğilimli cilt görünümüne karşı savaşındaki bütün cephanelikleri eczanende bulabilirsin.


Bakımı hakkında daha fazla ürün bilgisi almak için buraya tıkla

  • Facebook
  • Pin