#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Şehir hayatında akneye eğilim gösteren cilt:zararlı güneş ışınları,stres ve kirlilik neden yeni güzellik düşmanlarıdır?

v_article-acne_city.jpg

Aşırı gerginlik, uyku bozuklukları ve aynı anda birden fazla işin yapılmaya çalışılması insanların alışkın oldukları yorgun yüzlere ve aynada görünen donuk ciltlere sebep olur. Şehir kirliliğinin akne oluşumunu arttırabileceğini biliyor muydunuz? Burada sigara, güneş ve stresin oluşturduğu cildinize arkadaş canlısı olmayan etmenler hakkındaki bilgiler ve cildin doğal yapısını korumak ve akneden kurtulmak için bazı ipuçları bulabilirsin! 

ŞEHRİN ZARARLI PARÇACIKLARI SENİN CİLDİNE NÜFUZ EDEBİLİR

Cilt bozukluklarının en önemli sebeplerinden biri kirliliktir. Küçük partiküller cilt koruma duvarının zorlayabilir ve tahribata sebep olabilir. Bu faktörler zincirleme bir reaksiyonu tetikleyebilir, bu oluşum cilt yüzeyinde bir bozulma başlatıp yağ dengesini bozabilir ve epidermisin kalınlaşmasına sebep olabilir (fazla keratin yüklemesiyle) ve çoğunlukla siyah nokta olarak görünmeye başlar.


Önemli nokta: Siyah oluşan noktalar kötü görünür ve sonrasında yüzünüzde izler bırakabilirler.


Bugünlerde herkes kirliliğin tehlikesi hakkında konuşuyor gibi görünüyor ama hangi tip bir bakımla bunlardan korunabileceğimiz söylenmiyor. Yapışkan his bırakmayan bakımlar cildi zararlı partiküllerden korumak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

TAM TERSİNİ DÜŞÜNSEN DE ZARARLI GÜNEŞ IŞINLARINA MARUZ KALMAK AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLDİ KÖTÜLEŞTİREBİLİR!

UV ışınları başka bir güzellik düşmanıdır. Aslında efsaneye göre akneye eğilim gösteren ciltler için güneş ışınlarının kurtarıcı olduğu söylenmektedir. Ama yanlış! Cilt çok kısa zamanda güneş ışınları sebebiyle koyulaşabilir ama güneş ışınları aslında cildin yağ dengesini bozabilir.


Önemli nokta: Güneş cildin doğal yapısını bozabilir ve cildi siyah noktaya eğilim gösteren bir hale getirebilir.


Cilt UV ışınlarından korunmalıdır. Peki, ilk adım nedir? Geniş-spektrumlu UV koruması demek UVA ve UVB korumasını içermek demektir. Cilt için geniş spektrumlu UV koruması ile yağsız, komodojenik olmayan sıvı içerik kullanılmalıdır.

STRES AKNEYE EĞİLİM GÖSTEREN CİLTLERİ ÇOK DAHA KÖTÜ ETKİLİYOR

Uzun çalışma saatleri, sınavlar ve proje teslimleri, sıkı rekabet ortamı… Cildinin bu yoğunluktan nasıl etkilendiğini hiç fark ettiniz mi? Yalnız değilsin, bilimsel araştırmalar fazla stresle akneye eğilim gösteren cilt oranı arasında bağlantı olduğunu kanıtlamıştır. (1) Aslında doktorlar stresin akne üzerindeki gerçek etkisini daha tam olarak belirleyememişlerdir çünkü stresin yağ üretimini arttıran hormonlar üzerindeki etkisini ölçmek bir hayli zordur.


En temel nokta? Evet hayal görmüyorsun stres gerçekten de akneyi tetikleyen önemli bir faktör. Şehir hayatına baktığımızda ise çözüm herkesin stresten uzak durabilmek için kendi yolunu belirlemesi ve uygulaması gerekiyor. Bazıları arkadaşlarıyla takılmayı, bazıları spor yapmayı, bazıları da bilgisayar ekranından uzak durmayı yeterli bulabiliyor! Kendine zaman ayırdığından emin ol, cildin sana teşekkür edecektir!

(1)    Acta Derm Venereol. 2007;87(2):135-9. Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents. Yosipovitch G, Tang M, Dawn AG, Chen M, Goh CL, Huak Y, Seng LF.

  • Facebook
  • Pin