#CildiniKoru


Siz ve sevdikleriniz için daha iyi cilt koruması
Kontrol et, koru ve güneşe güvenle çık

ABCDE Cilt Kontrol Metodu'nu indir

UVA-UVB koruma faktörelerini anla

v_uva_uvb.jpg

Doğru güneş kremi seçmek çok zor olabilir. İsimler ve kısaltmalar (SPF, PPD) ile kafanız karışıyor, ihtiyacınız olanı bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz: peki en iyi korumayı elde etmek için bilmemiz gereken şey nedir?

Güneş yanığına elveda diyin

Güneş karşı koruma sağlamak için doğru SPF'e sahip ürünü (Güneş Koruma Faktörü) seçmeniz gerekir. Tüm güneş koruyucuların üzerinde belirtilir ve düşük (faktör 6-10), orta (15-25), yüksek (30-50) ve çok yüksek (50+) olmak üzere dörde ayrılır.

Fototipinize bağlı olarak cildiniz güneşe daha fazla veya az reaksiyon veriyor olabilir.

Bazı ciltler doğal olarak bronzlaşabilirken diğerleri daha hassas olabilirler veya sürekli yüksek koruma faktörüne ihtiyaç duyabilirler. Yüksek koruma faktörü ile cildiniz daha iyi korunmaktadır. Bununla birlikte, iki saat sonra ürünü bolca tekrar uygulamalısınız.

Fototipinizin ne olduğunu biliyor musunuz?

Fototip, kişileri cildin güneşe tepki vermesine göre sınıflandırır. Altı çeşidi vardır:

  • Fototip I: Süt beyazı ten(ve/veya kızıl saçlar), yanması kolaydır, bronzlaşması zordur, çok fazla çile sahip olabilir.

  • Fototip II: Açık ten, her zaman yanar, bazen hafif bir bronz yansıma görülür, pek çok çil vardır.
  • Fototip III: Koyu ten, bazen yanıklar görülebilir, bronzlaşıması kolaydır(orta ton), bazen çillere rastlanabilir.
  • Fototip IV: Koyu renkli cilt, yanması zordur, bronzlaşması kolaydır(koyu renkli bronzluk), çiller genellikle yoktur.
  • Fototip V: kahverengi cilt, yanması zordur, bronzlaşması kolaydır (çok koyu renkli bronzluk), çiller genellikle yoktur.
  • Fototip VI: Siyah ten, yanması zordur, çiller genellikle yoktur.

Erken yaşlanmayı durdurun

UVB ışınlarında olduğu gibi, UVA ışınlarından da PPD (Persistent Pigment Darkening) olarak bilinen değişik seviyelerde korunma yöntemleri vardır. Yüksek PPD ile güneş koruması; UVA ışınlarının sebep olduğu güneş hassasiyetine, ciltteki erken yaşlanma belirtilerine, pigmentasyon lekelerine ve akneye eğilim gösteren cilt görünümüne karşı koruma sağlar.

İyi bir SPF / PPD oranına sahip bir güneş koruyucu, UV ışınlarına karşı en iyi korumayı (veya başka bir deyişle geniş spektrum koruması) sunar. Anthelios serisi, SPF / PPD oranı sayesinde etkin bir UV koruması sağlar. Anthelios, SPF 30 (yüksek koruma) ve SPF 50+ (çok yüksek koruma) olarak bulunur.

Ultraviyole koruması derecelendirmesi nedir?