#CildiniKoru


Siz ve sevdikleriniz için daha iyi cilt koruması
Kontrol et, koru ve güneşe güvenle çık

ABCDE Cilt Kontrol Metodu'nu indir

Hamile kadınlar ve güneş: gebelik lekesi riski

v_article_pregnancy-mask.jpg

Hamilelik sırasında kadın vücudu daha fazla hormon üretir ve bu da melanin üretimini arttırabilir. Bu süre içinde cilt güneş altında kalırsa, yüzde hiperpigmentasyon görülebilir.

Belirtiler

Hormonların etkisi

Hamileliğe bağlı leke görünümü oluşumu dördüncü ayda başlayarak kadınların büyük çoğunluğunu etkiler. Hamilelikte meydana gelen hormonal değişimler hiperpigmentasyona yol açabilir. Bu hiperpigmentasyon alnın merkezinde, çenede ve ağız çevresinde bulunan kahverengi veya grimsi leke görünümü olarak ortaya çıkabilir.

Kökeni

... ve güneş

Güneşe maruz kalma, gebelik maskesi geliştirme riskini (gebelik lekesi ilerleme riskini) önemli ölçüde artırabilir. Nitekim, keyifli bir günde açık havada güneş ışınlarına maruz kalma miktarı melaninin aşırı üretime neden olabilir, bu da kloazem fenomenini tetiklemek için yeterlidir. Prensip olarak, lekeler doğumdan altı ay sonra kaybolur. Ancak bir sonraki gebelikte nüksetme riski yüksektir.

Tedaviler

Hamilelikte leke görünümü oluşumuna karşı savaşmak için

Hamilelikte leke görünümünün ortaya çıkmasına karşı savaşmak için, kurallara uyun: cildinizi her gün, şehir içinde bile koruyun. Mesele güneşten kaçınmak değil, güneşe maruz kalırken birkaç kural takip etmektir.

  • Şapka takın
  • Cildinizi tam koruma sağlayan bir güneş koruyucuyla koruyun
  • 2 saatte bir güneş koruyucunuzu tazeleyin
  • Akşamları evdeyken, önlem amaçlı anti-pigmentasyon kremi kullanın

Tüm bu uyarılar, günün hangi saati olduğundan bağımsız olarak dikkate alınmalıdır.

Dermatoloğunuzdan daha detaylı bilgi almak konusunda tereddüt etmeyin.