#CildiniKoru


Siz ve sevdikleriniz için daha iyi cilt koruması
Kontrol et, koru ve güneşe güvenle çık

ABCDE Cilt Kontrol Metodu'nu indir

Kişileri yüksek derecede foto-hassasiyet(ışığa duyarlılaşma) yaratan ilaçların riski hakkında eğitmek.

Foto-hassasiyet, ultraviyole ışınları ile ciltte bulunan bir madde arasındaki etkileşimin bir sonucudur. Bu maddenin kaynağı, lokal olarak uygulanan bir ürün(parfüm, ilaç) veya cilde iletilen bir molekül (foto-hassasiyet yaratan ilaç) olabilir. Peki foto-hassasiyet nasıl önlenebilir? Bir dermatologdan gelen tavsiyeler

Foto-hassasiyet belirtileri nelerdir?

Güneşe maruz kalan cilt bölgeleriyle sınırlı şiddetli bir reaksiyon gösterilebilir.

Cilt kırmızıdır. Güneş yanığı olup olmadığı anlaşılır. Reaksiyon, bir ürünün uygulanmasından veya bir ilacın tüketilmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşmiştir. Tepki, maruz kalmış cilt bölgelerinin ötesine uzanan egzamaya da benzeyebilir. Bu foto-allerjinin ortaya çıkışı genellikle gecikmiştir (maruz kalmadan 48 saat sonra).

Bu durumlarda ne yapıyorsunuz?

Derinin görsel muayenesi hızla foto-hassasiyete işaret eder.

Hastalarımıza aldıkları ilaçlar ve uyguladıkları kozmetik veya tıbbi kremler hakkında sorular soruyorum. Foto-hassasiyet(ışığa duyarlılaşma) yaratan birçok tıbbi ürün var (bazı antibiyotikler, antidepresanlar, anti-inflamatuarlar, vb.). Bir (ilaçtan şüphelendiğimde)tıbbı bulguyla şüphelendiğimde, bazen hastalarımı ultraviyole radyasyon testi için uzmanlaşmış bir konsültasyon için yönlendiririm. Elbette, hastaya rahatlama sağlamalı, mümkün olursa tedaviyi askıya almalı ve güneşe maruz kalmayı bırakmalısınız.

Foto-duyarlılığa (ışığa duyarlılaşmayı) karşı savaşmak için ne önerirsiniz?

Hastalar, aşırı derecede foto-hassasiyet yaratan bazı ilaçlarla ilgili risk hakkında eğitilmelidir.

Hastalar doktorlarına soru sormakta tereddüt etmemelidir. Kalp ilaçları gibi bazı ilaçlar kesilemez. Hastalarımıza güneşten kaçınmalarını ve dışarıda kalmaları durumunda güneş korumasına dikkat etmelerini öneriyorum (giysiler,şapka, çok yüksek koruma ürünü). Güneşteyken parfümlerin doğrudan cilde uygulanmaması gerekir.