#CildiniKoru


Siz ve sevdikleriniz için daha iyi cilt koruması
Kontrol et, koru ve güneşe güvenle çık

ABCDE Cilt Kontrol Metodu'nu indir

Üç yaşın altındaki çocuklar doğrudan güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Çocukluk dönemi cildin güneş ışınlarına en çok duyarlı olduğu dönemlerden biridir. Çocukluk döneminde "Güneşlenme kredimiz" hızla tüketilir. Çocuklarda güneş yanığından kesinlikle kaçınılmalıdır. Riski en aza indirgemek için mutlaka bir dermatologun tavsiyesi alınmalıdır.

Sizce ebeveynler güneşe bağlı oluşabilece rahatsızlıklara karşı yeterince özenli davranıyor mu?

Günümüzde güneşin tehlikeleriyle ilgili bilgiler medyada yer almaya ve bilinç artmaya başlamıştır.

Bununla birlikte , yaz sonunda genellikle çocukların yüzlerinde ve omuzlarında güneş yanığının izlerini görebiliyorum. Bu her zaman sahilde  güneşe maruz kalmanın sonucu değil, daha ziyade spor esnasındaki maruz kalmanın (bisiklet, tenis) sonuçları da olabiliyor: bu durumlarda güneş maruz kalma konusunda ebeveynler genellikle daha az dikkatli oluyor.

Ebeveynlere güneşten korunma hakkında hangi bilgileri veriyorsunuz?

Çocuk cildinin güneşe karşı oldukça savunmasız olduğunu onlara açıklıyorum.

Daha açık tenlilerin ciltleri (kızıllar ve sarışınlar) için tehlike daha büyüktür. Dolayısıyla yaz aylarında hafif bulutlu bir hava bile olsa veya çocuklar hareket halindeyken de koruma aynı olmalıdır. Gökyüzünde güneşin tepede olduğu zamanlar özellikle daha tehlikelidir. Yetişkinlik döneminde, çocuklukta korunmasız maruz kalmanın neticelerinin olumsuz sonuçlarıyla karşılaşılabilinir

Onlara ne gibi ipuçları verebilirsin?

Üç yaşın altındaki çocuklar doğrudan güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Anti-UV güneş gözlüğü, geniş şapka, tişört ve maruz kalan ciltte yüksek koruma güneş kremi öneriyorum. Bu ürün UVB ve UVA ışınlarına karşı etkili olmalı, yeterli miktarda uygulanmalı ve her iki saatte bir tekrar uygulanmalıdır. Hava sıcak olduğu zaman çocukların sık sık su içmeleri gerekir. 11:00-16:00 arasında güneşten kaçınılmalıdır.