#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

‘Mucizevi’ Denen Akneye Eğilim Gösteren Cilt Çözümleri Hakkındaki Gerçekler

v_article-miracle_acne_cure.jpg

"Akneye eğilim gösteren cilt görünümünüzden 1 gecede bu mucizevi yöntemle kurtulun!" Birkaç yıl önce, akneye eğilim gösteren cilt anında temizleyen kutsal, sihirli bir madde bulma umuduyla internette detaylı bir araştırmaya girdim. Mucizenin mutfak dolaplarımda saklandığı düşüncesi bunu daha da çekici bir hale getirdi. Doğal ev yöntemleri cilt için daha iyi olmalıdır diye bir düşünce vardır ya hep... değil mi?

Dermatolog Prof Dr Emel Öztür Durmaz’ın "mucizevi" malzemelerle ilgili görüşleri aşağıdaki gibidir.

1

Kabartma Tozu: ucuz, kolayca elde edilebilir ve çok korkunç değil, başlangıç için mükemmel gözükmüştü. Kendin yap karışımım için kabartma tozuyla suyu karıştırdım. Sonuç? Cildim kırmızı pancara döndü ve çok fazla kaşınmaya başladı.

Dermatolog görüşü:

Kabartma tozu güçlü bir bazdır ve cildin doğal asitdik pH’ına zarar verecektir. Cilde uygulanmasını önermemekteyim.

2

Diş macunu: Naneli tazeleyici macun dişlerimi parlatıyor doğru ki ama acaba cildime nasıl etkiler? Düşündüğüm gibi sonuç vermiyormuş. Fazla haşin ve kurutucuydu, yüzüm kıpkırmızı ve pul pul olmuştu.

Dermatolog görüşü:

Kabartma tozuna gibi diş macunu da bazdır ve cildin doğal nem dengesini bozar. Diş macunu uygulamalarını önermem, özellikle fazlasıyla istenilen çözüm bulunabilirken.

3

Hindistancevizi yağı: Bunu kışın cildim biraz kuruyken denedim. Vloggerlar hindistancevizi yağının nemlendirici özelliği konusunda çıldırıyorlardı. Biraz yağlı buldum ve daha sonra komedojenik olduğunu okudum. Bu yöntem ile akne sorununun azalacağına inanmıyorum.

Dermatolog görüşü:

Hindistancevizi yağı kuru ciltler için etkili bir nemlendiricidir ancak akneye eğilim gösteren cilt için bir çözüm değildir.

4

Çay çiçeği yağı: Online forumlarda doğal antiseptik özelliği methediliyordu. Hakkını vermek gerek, çatlaklarıma yardımı dokunuyordu ama uzun dönemli akneye eğişlimli cilt çözümü için yeterince kapsamlı bir çözüm değildi.

Dermatolog görüşü:

Çay çiçeği yaprağının antiseptik özellikleri kanıtlanmıştır, ancak akneye eğilim gösteren cilt görünümünden sorumlu olan tıkanmış pilosebasöz kanallara hiçbir etkisi yoktur.

5

Pişik kremleri: Bunu bir online akneye eğilim gösteren ciltlerle ilgili forumundan bulmuştum, insanlar leke yatıştırıcı etkisini övüyordu. Lekelerime ince bir tabaka halinde sürdüm ve gece boyunca bıraktım. Sabah olduğunda daha az kırmızılık vardı ama hayat değiştiren bir olay olmamıştı.

Dermatolog görüşü:

Pişik kremleri etkili bir koruyucu bir etkiye sahiptir. Ancak aknenin sebep olduğu tıkanmış gözenekleri açmaya yönelik değildir.


Gördüğünüz gibi, buradan çıkarılacak mesaj basittir: kendin yap yöntemleri, garip aldatmacalar ve "mucize tedaviler" genellikle çözüm sunmaz aksine sorunu olduğundan kötüye götürür ve dermatolojide kullanılmamaktadır. Sağduyulu ve  hedefe yönelik bakımlar, bilinçli cilt bakımı seçenekleriyle desteklenmiştir ve kesinlikle mutfak dolaplarınızdaki her şeyi gölgede bırakmaktadır!

  • Facebook
  • Pin