Hassas Cilt Günlüğüm

Hassas cilt ile yaşamak: Yaşam kalitesi üzerine gerçek etkisi

Img_Hassas cilt ile yaşamak: Yaşam kalitesi üzerine gerçek etkisi

Doğduğunuz andan itibaren, her günün her saniyesi, cildiniz sizi koruyucu bir bariyerle kuşatır. Çevremizdeki unsurlara, darbelere, çarpmalara ve sayısız zararlı maddelere karşı sizi korur. Artık cilt hayatımızda önemli bir rol oynuyor. Bununla birlikte artan sayıda insan için cilt önemli bir sorun haline geldi. Ciltleri hassaslaşıyor ve artık gündelik hayatın stres ve gerginliğine tolere edemiyorlar. Kızarıklık, karıncalanma ve batma gibi rahatsızlık hisleri ile cilt tepkisini gösteriyor. En şiddetli vakalarda, hassas tenli kadınlar, "yüksek riskli" durumlardan bulunmamak uğruna sakin hayatlarından vazgeçeceğini düşünebiliyor. Uzman dermatoloji markası La Roche-Posay, hassas cildin kadınların yaşamı üzerindeki gerçek etkisi üzerine görüşlerini paylaşıyor ve hassas ciltlerin kontrolü tekrar nasıl kazanacağınıza dair ipuçları paylaşıyor.

Sabah rutini günün geri kalanına etki edebilir.

Sabah ilk şey, hala yarı uykuluyken, uzun, sıcak bir duşa girme fikri iyi geliyor. Ancak birçok kadın için sıcak suya uzun süreli maruz kalma, cildi çok gerginleştirebiliyor ve küçük küçük kızarıklıkların oluşmasına neden olabiliyor. Kızaran yanaklar, kadınların özgüvenini zedeleyebilir ve kendilerini güvensiz hissetmelerine neden olabilir.  Eğer o sabah önemli bir sunum ya da iş görüşmesi varsa kendini iyi hissetmeyebilir!
Hassas ciltlerin bu deneyimi arkasındaki bilim: Sabah duşunuzun sıcak suyu,  cildi tetikleyebilir ve bir zincirleme tahriş reaksiyonu başlatabilir. Sabah duşunuzu ılık ve kısa tutmak önemlidir. 

Yanlış makyaj sosyal hayatınıza gölge düşürebilir

Birçok kadın makyajı kendini iyi hissetme ve kendini ifade etme anı olarak görürken, hassas cilt için  makyaj bir hayalkırıklığı olabilir. Cilt, ürün uygulamasını takiben yanabilir, kaşınabilir ve ciltte batma hissedilebilir. Cilt sık sık pürüzlü olarak  görünebilir ve lekeye dönüşebilir - Kısaca makyajın belirtilen hedefinin tersi bir durum ortaya çıkabilir! Makyaj konusunda hayalkırıklığına uğradıktan sonra, bu kadınlar çıplak yüz ile sosyal etkinliklere katılmak konusunda kendilerini istekli hissetmeyebilirler.
Kadınların hassas cilt deneyimlerinin arkasındaki bilim: Hassas cildi olan bir çok kadın, alerji testine girerek, makyajla olan ilişkilerinden sorumlu olan tek bir bileşeni belirlemek için çaba harcayabilirler. Testler negatif çıktığında,  hayal kırıklığına uğrayabilir ve sinirli hissedebilirler. Gerçek şu ki, hassas cilt alerjiden daha zor olabiliyor ve her kadının kendi cildini etkileyen tetikleyici faktörleri bilmesi gerekir. Hassas ciltler için bir yöntem,  ürün etiketlerine dikkatle bakmaktır: hassas ve alerjiye eğilim gösteren cilt üzerinde, ürünlerin test edildiğinden emin olun.

Hassas cilt kişinin günlük hayatını etkiler.

Hassas cildi rahatsız eden en önemli konulardan biri kişinin yaşam kalitesini etkileyen uyku bozukluğudur. Gittikçe artan sayıda birçok kadın yüzünde rahatsız edici karıncalanma, batma hissi şikayeti ile uyanabiliyor ve güne başlarken kendini çok iyi hissetmeyebiliyor.Kadınların hassas cilt deneyimlerinin arkasındaki bilim: Hassas cilt semptomları, sabahın ilk saatlerinde artarak zirveye ulaşabilir, ve hatta bazı kişileri uykudan erken uyandırabilir.  Geliştirilmiş gece bakım ürünleri, kadınların yatışmış ve tazelenmiş hissederek uyanmalarına yardımcı olur.