Hassas Cilt Günlüğüm

Hassas cildin farklı özellikleri

Img_Hassas cildin   farklı özellikleri

Yıllar geçtikçe hassas ciltten şikayet eden kişilerin sayısı artabiliyor. Konuyla ilgili bloglar ve vloglar hızla yayılıyor ve çalışmalar bugün bize birçok kişinin etkilenmekte olduğunu gösteriyor. Çoğunlukta görülmesine rağmen, hassas cilt hala tam anlaşılamamıştır. Neden?

Hassas cilt: Genellikle görünmez durum

Profesyonel olarak bile hassas cildi teşhis etmek çok zor olabilir. Bunun bir basit nedeni bulunmaktadır: Hassas cilt, sadece gözlemle değil, kadınlarının ne hissettiği ile  de tanımlanır.
Kadınların bakış açısından, hassas cildin günlük yaşamı zorlaştırır. Çevre, beslenme yada günlük bakım ürünlerine tepki olarak cilt yanabilir, kızarabilir veya batabilir.
Dermatolog, hassas cildin biraz kırmızı veya kuru göründüğünü düşünebilir, fakat cildin görünümü aslında normaldir.

Hassas cildiniz olduğunu düşünüyorsunuz..fakat hassas cildin hangi türünden bahsediyorsunuz?

Cilt hassasiyetinin geniş bir spektrumu bulunmaktadır. Sahip olduğunuz hassas cilt tipinizi bilmeniz, cildinizle barışık olmanın ve cildinize uygun bir rutini benimsemenizin ilk adımıdır. 
Hassas Cilt Testi, cilt hassasiyetinizin spektrumda nerede olduğunu keşfetmenizin hızlı ve kolay bir yoludur.
Hassas Cilt Testi, cilt hassasiyetinizi ortaya çıkarmak için basit sorular kullanıyor:
Hassas: cildinde rahatsız duyguları sürekli olarak hisseder.
Reaktif: sıcaklık değişimi, stres, kirlilik vs. gibi iç/dış faktörlere tepki verir.
Alerjiye eğilim gösteren: günlük bakım ürünlerine ve çevrede belirli alerjenlere tepki verir.
Atopiye eğilim gösterebilen: Kuru, çok kuru, pul pul dökülen ve kaşınan bir cilt.
Kızarıklığa eğilimli: lokalize kızarıklık ve kızarıklık hissi.
Hassasiyet  dereceniz ne olursa olsun, Hassas Cilt Testi cildinizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun günlük bakım ürünlerini belirler.

Hassas cildin dermatolojinin gerçeği

Hassas cilt reaksiyonlarını neler tetikleyebilir?

Hassas cildi tetikleyen faktörler, temel olarak üç kategoriye ayrılır. Bunlar,
Çevresel : sıcaklık veya nem değişiklikleri, güneşe maruziyet, hava kirliliği gibi nedenler cildin konforunu etkileyebilir.
Cilt bakım ürünleri: bazıları tahriş edici olabilir.
Üçüncü kategori iç faktörlerdir. Psikolojik stresin yanısıra, sigara, baharatlı yiyecekler veya alkol gibi yaşam stiline göre seçimler hassas cildin, kızarıklık ve rahatsızlık olarak tepki göstermesini tetikleyebilir.

.

Hassas cildin oluşumuna ne sebep olur?

Temel neden, cildin savunma sisteminin işini doğru yapmamasıdır. Bu savunma kalkanı nem tutar ve cildin sıkılığını, elastikiyetini ve her şeyden önce konforunu korumada kritik önem taşır! Hassas ciltlerde bu bariyer zayıflayabilir, cilt "kötülükler"e ve aynı zamanda sıcaklık ve nem değişikliklerine karşı savunmasız kalabilir. Cildi tahriş edici maddelere ve çevre değişikliklerine aşırı maruz bıraktıysanız, cilt tehlikede olduğunu düşünür ve sıkılık, karıncalanma, kuruluk ve ara sıra kızarıklığa karşı uyarı sinyalleri gönderebilir.

Cilt neden bu kadar şiddetli tepki verir?

Hassas ciltler,  aşırı duyarlıdır ve  en ufak bir uyaranda rahatsızlık hissi ortaya çıkabilir.

Cilt hassasiyetini neler azaltabilir?

Her şeyden önce, umudunuzu kaybetmeyin - cildin hassasiyetini azaltmak mümkündür. Tüm hassas ciltler aynı değildir.  Günlük bakım rutininiz için Hassas Cilt Testi'ne başvurun ve önerileri uygulayın. Uygulayabileceğiniz birkaç genel ipucu:

Tetikleyici faktörleri ortadan kaldırın. Gıda, alkol ve klima gibi faktörlerden hangilerinin semptomlarınızı  ortaya çıkardığına dair bir günlük tutun ve mümkünse bunlardan kaçIınmaya çalışın. Cildin koruyucu bariyerini alkali sabunlar gibi sert ürünlerle tahriş etmeyin. Hassas ciltler için en iyi temizleyici tipleri olan süt yada misel su bir pamuk ile uygulanır. Hassas ciltler için yüksek toleransa sahip bir nemlendirici kullanarak, cilt yüzeyindeki lipidlerinin görünümü yenilenir.