Hassas Cilt Günlüğüm

Hassas cildin biyolojik saati

Img_Hassas   cildin biyolojik saati

Çoğu kişinin zannettiğinin aksine, hassas cilt terimi  cilt tipi demek değildir. Yağlı ve akneye eğilim gösteren genç bir cilt tipi de, kuru ve olgun bir cilt tipi de hassas olabilir. Hassas ciltlerin ortak noktalarından biri, çevredeki ya da cilt bakım ürünlerindeki  uyaranlara tepki vermesidir.
Ancak hassas cildi ayrıcalıklı kılan, zaman içindeki (bir saat, bir gün, bir yıl ya da yaşam boyunca) değişimidir. Çevresel ve hormonal faktörler hassas cildi etkiler.

Hassas cildin bir günü

Cildin 24 saatlik bir periyodu vardır. Bu periyod hassasiyeti üzerinde de etkilidir.
Geceleri salgılanan bazı hormonlar cildin hassasiyet derecesini değiştirebilir.
Sonuç mu? Uykudan zor uyanma, yanma, kaşıntı yada gerginlik hisseden bir cilt. 

Bunun yanında  günlük rutininizin de cilt hassasiyetinizi etkilemede rolü büyüktür.

Güne uzun, sıcak bir duşla başlıyorsunuz ve sonrasında hava kirliliğinin yüksek olduğu dışarıda sokağa çıkıyorsunuz. Yolda kahvenizi alıp klimalı ofisinize gidiyorsunuz. Öğle yemeğinde arkadaşlarınızla güneşli bir terasta baharatlı bir yemek yiyorsunuz. Toplantıya giriyorsunuz ve sunumunuzu yapıyorsunuz. İşten çıkıp spora gidiyorsunuz, sonra da akşam dışarıda arkadaşlarınızla buluşuyorsunuz. Bu yaşam tarzı size tanıdık geldi mi?

Gerçek şu ki, yukarıda belirtilen aktivitelerin her birinde -sıcaklık, nem, kirlilik, kafein, baharat, stres, egzersiz, alkol- cildinizin hassasiyeti artma eğilimindedir.

Mevsim değişiklikleri ile  hassas cilt

Hassas cilt, dengeyi sever ve değişimden nefret eder. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinin hava koşullarını tahmin etmek zor olduğu için, en korkulan mevsimlerdir. Hassas cilt bariyerinin, hızla değişen sıcaklıklara ve nem seviyelerine alışacak zamanı olmadığı için, hassasiyetinin  artmasına neden olabilir.
Her mevsimde farklı bitki türlerinin polenleri ile karşılaşırız. İlkbaharda ağaç polenleri hâkimken, yaz ayları çimenlerin mevsimi olur. Sonbaharda yabani ot polenleri çoğunluktadır. Her polen dalgası ciltte rahatsızlıkları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu durum birçok kişide yıl boyunca cildin hassasiyetinde öngörülebilir bir artışa ve düşüşe neden olabilir.

Nesiller boyunca hassas cilt

Cildin günlük ritmi ve mevsim değişikliklerinden dolayı oluşan fizyolojik değişimler, cildin hassasiyet derecesini artırabilir.

    -Bebek cildi: Cilt bariyeri hala "yapım aşamasında" olduğu için bebeklerin cildi kızarıklık görünümüne ve cilt rahatsızlıklarına eğilim gösterir. Bu nedenle minimum içerikli kozmetik kullanımı her zaman daha iyidir.
    -Genç cildi: Gençler yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltlerini kontrol etmek için sert temizleyiciler ve aşındırıcı bezler kullanarak cildin doğal savunmasını bozabilir ve ciltlerini daha da hassas hale getirebilirler. -
    Hamilelik ve menopoz: Hormonal dalgalanmalar sebum salgılanmasını etkileyebilir ve bu cilt bariyerinin etkinliğini azaltabilir.
    -Yaşlanan cilt: Yıllar geçtikçe ciltte karakteristik değişimler meydana gelir. Ciltteki deri incelirken,  genellikle zayıf bir savunma bariyeri ile kuruyabilir ve cilt dış saldırılara karşı savunmasız kalabilir.

Hassas cildi nasıl dengede tutulabilir

Hassas cilt sürekli olarak iç ve dış faktörlerden etkilenir. Dengesini sağlamak ve hassasiyeti azaltmak için dermokozmetik uzman cilt bakım ürünler tercih edin.