#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Hangi yiyecekler cilt kusurlarına sebep olur? ...ve çareyi yiyeceklerde bulabilir miyiz?

v_article-acne_food.jpg
1

Süt ve süt ürünleri cilt kusurlarına sebep olur.


DOĞRU
Bu konuda farklı sonuçlara sahip birçok araştırma bulunmaktadır ancak süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilim gösteren cilt görünümünü tetiklediği kanıtlanmıştır. Doktorlar sebebini tam olarak bilmemekle birlikte sütün içindeki bazı hormonların sebep olabileceği düşünmektedirler. Süt ürünleri tüketiminizi azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Unutmayın, peynir ve peynir ürünleri de çok fazla miktarda süt içerir! Ciltte bozukluklarınız varsa bunları azaltmayı deneyebilirsiniz.

2

Çikolata cilt kusurlarına sebep olur.


YANLIŞ
Herkesin cildi farklıdır, eğer çikolatanın cildinizde bozulmalara sebep olduğunu düşünüyorsanız yemekten kaçınmalısınız. Ancak çikolatanın cilt bozukluklarına sebep olduğuna dair somut bir kanıt bulunmamaktadır. Hatta bitter çikolatanın içinde bolca cilt dostu antioksidan da mevcut!

3

Pasta ve tatlılar cilt bozukluklarını tetikleyebilir.


DOĞRU
Araştırmalara göre yüksek glisemik indekse sahip (kan şekerini aniden yükselten) yiyeceklerin cilt kusurlarını arttırabildiği görülmüştür. Söylemenin kolay olduğunu biliyoruz ama yine de tahıl ve baklagiller gibi bol lifli yiyecekleri şeker ve beyaz unlu yiyeceklere tercih etmelisiniz.

4

Çok fazla su içmek akneye eğilim gösteren cilt görünümü azaltır.


YANLIŞ
Yeterli su tüketimi cilt dahil tüm vücudun sağlığı için vazgeçilmezdir, ancak su içince gözeneklerin temizlenip açılması söz konusu değildir (Keşke bu kadar kolay olsaydı!).

5

Balık yağı cilde iyi gelir.


DOĞRU
Balık yağı içindeki Omega 3 ile, en geniş organ olan cilt dahil vücuttaki tüm bozukluklara karşı savaşır. Haftada 2 kez somon ve ton balığı yemeyi deneyin. Eğer balık yiyemiyorsan ceviz de çok iyi bir Omega 3 kaynağıdır.

6

Vitamin ve mineraller akne sorununun azalmasına yardımcı olabilir.


YANLIŞ
Akneye eğilim gösteren cilt probleminin temeli hormonlardır ve vitamin veya mineral eksiklikleriyle alakalı değildir. Ama sağlıklı ve bol sebze ve meyve içeren bir diyet cildin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamaya yardımcı olup akneye eğilim gösteren cilt görünmünün azalmasında etkili olabilir. Meyve ve sebzeler bolca antioksidan içerdiklerinden bozukluklarla savaşmaya yardımcı olurlar ve “Tabağınızdaki gökkuşağı” kuralı sizin için en faydalı beslenme şekli olacaktır.

7

Pizza ve patates kızartması gibi yağlı yiyecekler akneye eğilim gösteren cilt görünümünü arttırır.


YANLIŞ
Cilt kusurları hakkında genel bir yanılgı tabağınızdaki "yağın" gözeneklerdeki sebuma dönüşeceği yönündedir, ama aslında bu ikisi arasında direkt bir bağlantı yoktur. Ancak doymuş yağlar barındıran bir beslenme düzeni dolaylı olarak bozuklukları tetikleyebillir. Kısacası pizza ve patates kızartması akneye eğilim gösteren cilt görünümüne sebep olmaz ama bu yiyecekleri ölçülü tüketmekte fayda var.

8

Alkol cilt kusurlarına sebep olur.


YANLIŞ
Alkol tüketiminin akneye eğilim gösteren cilt görünümü üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak damar genişlemesine neden olduğundan kızarıklık görünümünü arttırdığı ve vücutta susuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol de ölçülü tüketilmelidir.

  • Facebook
  • Pin