#AknesizCildim

Akneye eğilimli cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Hangi yiyecekler akneye sebep olur? Ve çareyi yiyeceklerde bulabilir miyiz?

v_article-acne_food.jpg
1

Süt ve süt ürünleri akneye sebep olur.


DOĞRU Bu konuda farklı sonuçlara sahip birçok araştırma bulunmaktadır ancak süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilimli cilt görünümünü tetiklediği kanıtlanmıştır. Doktorlar sebebini tam olarak bilmemekle birlikte sütün içindeki bazı hormonların sebep olabileceği düşünülmektedir. Süt ürünlerini biraz azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsin. Unutma, peynir ve peynir ürünleri çok fazla miktarda süt içerir! Ciltte bozuklukların varsa bunları azaltmayı dene.

2

Çikolata siyah noktaya sebep olur.


YANLIŞ Herkesin cildi farklıdır, eğer çikolatanın cildinde bozulmalara sebep olduğunu düşünüyorsan yemekten kaçınmalısın. Ancak çikolatanın cilt bozukluklarına sebep olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Hatta bitter çikolatanın içinde bolca anti-akne özelliğe sahip antioksidanlar bulunmaktadır!

3

Pasta ve tatlılar cilt bozukluklarını tetikler.


DOĞRU Araştırmalara göre yüksek glisemik indekse sahip (kan şekerini aniden yükselten) yiyeceklerin akneyi arttırdığı bulunmuştur. Söylemenin kolay olduğunu biliyoruz ama sen yine de tahıl ve baklagiller gibi bol lifli yiyecekleri şeker ve beyaz unlu yiyeceklere tercih etmelisin.

4

Çok fazla su içmek akneye eğilimli cilt görünümü azaltır.


YANLIŞ Su içmek cildin dahil tüm vücudunun sağlığı için gereklidir, ancak su içince gözeneklerin temizlenip açılması söz konusu değildir (Keşke bu kadar kolay olsaydı!).

5

Balık yağı cilde iyi gelir.


DOĞRU Balık yağı içindeki Omega 3 ile cildimiz dahil tüm vücuttaki enfeksiyona karşı savaşır. Haftada 2 kez somon ve ton balığı yemeyi deneyin. Eğer balık yiyemiyorsan ceviz de çok iyi bir besin kaynağıdır.

6

Vitamin ve mineraller akne sorununun azalmasına yardımcı olabilir.


YANLIŞ Akneye eğilimli cilt probleminin temeli hormonlardır, vitamin veya mineral eksiklikleriyle alakalı değildir. Ama sağlıklı ve bol sebze ve meyve içeren bir diyet cildin temizlenmesine yardımcı olup akneye eğilimli cilt görünmünün azalmasında etkili olabilir. Meyve ve sebzeler bolca antioksidan içerdiklerinden enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olurlar ve “Tabağınızdaki gökkuşağı” kuralı senin için en faydalı beslenme şekli olacaktır.

7

Pizza ve patates kızartması gibi yağlı yiyecekler akneye eğilimli cilt görünümünü arttırır.


YANLIŞ Genel olarak vücuttaki fazla yağların gözenekleri kapatması sonucu akneye eğilimli cilt görünümü meydana gelir ve yediğiniz yemekteki yağ miktarıyla direkt olarak bir ilgisi bulunmamaktadır. Ancak dolaylı olarak vücuda alınan yağ miktarını azaltmak mikro anlamda enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Kısacası pizza ve patates kızartması akneye eğilimli cilt görünümüne sebep olmaz ama bu yiyecekleri ölçülü yemekte fayda vardır.

8

Alkol cilt bozulmalarına sebep olur.


YANLIŞ Alkol tüketiminin akneye eğilimli cilt görünümü üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak damar genişlemesine neden olduğundan ciltteki kızarıklıkları arttırdığı ve vücutta susuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol de ölçülü alınmalıdır.

  • Facebook
  • Pin