0
laroche-posay.com.tr'ye geri dön
Save your skin

Güneş altında foto hassasiyet

Img_Güneş altında foto hassasiyet

Foto hassasiyet, ultraviyole ışınlarının (güneş ışığı) ciltteki hassasiyete neden olabilecek bir bileşen ile etkileşimi sonucu ortaya çıkabilir. Hassasiyete neden olan bu bileşen, lokal olarak uygulanan bir ürün veya cilde iletilen bir molekül olabilir.

Güneş iki farklı reaksiyona neden olabilir:

  • Birincisi, bir ürünün uygulanmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan anlık bir tepkidir. UV ışınlarının etkisi altında cilt, güneş yanığı olmuş gibi kızarır. Isı ile beraber acı hissine neden olabilir. Bu durum fototoksite olarak bilinir.
  • İkinci tip reaksiyonda ise ciltteki bileşen, güneş ışığının etkisiyle değişime uğrayabilir ve vücut bu bileşeni kendisi için bir tehdit olarak algılayabilir. Bu durum daha sonra kaşınma hissi ile beraber bir reaksiyona neden olabilir ve hatta cildin maruz kalan bölgelerinin dışındaki bölgelere bile yayılabilir. Bu durum güneş kaynaklı alerji (fotoalerji) olarak bilinir.


Foto hassasiyet şikayetiniz varsa bilmeniz gerekenler

Dermatologlar, güneşe hassasiyeti olan kişilerin iç mekanlarda veya gölgede kalarak güneşten olabildiğince uzak durmalarını tavsiye eder. Dışarıda vakit geçirmek zorunda kalırsanız, en az SPF 50 ile çok yüksek UVA-UVB koruma sağlayan bir güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. Cildinizin açıkta kalan tüm bölgelerinin örtülmesini sağlayın. Kulaklarınızı, burnunuzu, boynunuzun arkasını, ellerinizi ve ayaklarınızı da örtmeyi ve güneşten korumayı unutmayın.

Dışarıda, geniş kenarlı şapka, uzun kollu tişört ve uzun pantolon gibi koruyucu kıyafetler giyin. Güneş altında güneş gözlüğü kullanmanız önerilir. Eğer güneşe hassasiyetiniz kokudan kaynaklanıyorsa, cilt probleminin oluşumunu önlemek için parfümünüzü cildinizden ziyade giysilerinize uygulamanız gerekir. Güneş alerjisi için her zaman bir dermatologa danışmanız önerilmektedir.

BENİM İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KORUMASI

Cildini 3 adımda güneşten koru:

loading : 0,656 sec