0
test Fb connect

İNFO ATOPİ

Doğru veya Yanlış

Atopiye eğilim zamanla kaybolur

DOĞRU ve YANLIŞ. Çocuğa bağlı olarak, atopiye eğilim, birkaç ay ile birkaç yıl arasında sürebilir. Birkaç vaka yetişkinlikte de devam eder ama onun ortadan kalkma süresini tahmin etmek imkansızdır.

Atopiye eğilim bulaşıcı olabilir

YANLIŞ. Kesinlikle değildir. Bu genetik bir rahatsızlıktır ve hiçbir yolla bulaşmaz.

Banyo yaptıktan sonra saç kurutma makinesi ile cildi kurutmak iyi bir fikirdir

YANLIŞ! Saç kurutma makinesi ile cildi kurutmak cilde zarar verir ve cildi koruyan lipidlerin yok olmasına neden olabilir, bu da kuruluğu artırır. Daha da kötüsü, cildi yakabilir!

 

 

Egzama 5 yaş civarında kaybolur.

DOĞRU veya YANLIŞ. Bir yaşından önce atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip çocukların yarısı beş yaşına kadar bu problemden kurtulmuş olur.

Kaşınma hissini yatıştırmak gerekir.

DOĞRU. Sadece uygun bakım rutini bunu mümkün kılar. Kaşımak cilt bariyerini daha da hassaslaştırabilir, ve daha çok kaşınma hissine neden olabilir - tam bir kısır döngü!

Atopiye eğilim psikolojik olarak tetiklenebilir.

YANLIŞ. Bunu kesin olarak açıklayamasak da  şok, stres ve duyguların kaşıntı atak dönemlerinde önemli bir rol oynadığını biliyoruz. Ancak, problemin doğası gereği kalıtsaldır.

Bazı gıdalar egzamayı şiddetlendirir.

DOĞRU: Yemek sırasında ağız çevresinde ani bir reaksiyon ya da kırmızılık gözlemlenebilir. Yenilen gıdanın potansiyel alerjen içerip içermediğini belirlemek için bir doktora danışmak önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Egzaması olan bir bebekte astım ortaya çıkar mı?

Erken yaşta gözlenen aşırı kurulukta, atopiye eğilimi olan çocukların üçte ikisinden fazlasında solunum belirtileri ve astım daha sık gözlemlenir. Annenin sigara içmesi bir risk faktörüdür. Atopiye eğilimi olan çocukların en az % 20'sinde astımın gözlendiği tahmin edilmektedir.

Problem ne kadar uzun sürebilir?

Çocuğa bağlı olarak, problem birkaç ay ile birkaç yıl arasında sürebilir. Birkaç vaka yetişkinlikte de devam eder:  Gelecek yıllarda cilt kuru kalmasına rağmen , bir yaşından önce atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip çocukların yarısında beş yaşına kadar sürmektedir.

Problemin ortaya çıkmasını ne tetikler?

Çeşitli faktörler olabilir: çevredeki alerjenler ve toz, gıda, ve hatta bazen duygular. Yeni doğan bebekler için diş çıkarma ve bazı KBB rahatsızlıkları da egzamanın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Tekrarlanan krizler: Egzamanın cilt üzerinde kalıcı bir etkisi var mıdır?

Genel olarak, şiddetli egzama bile hiçbir kalıcı hasar bırakmayacaktır. Ancak, tekrarlanan kaşıntılar etkilenen bölgelerin zarar görmesine ve izlere neden olabilir. Egzamanın olduğu bölgeler güneşe maruz kalırsa da lekeler oluşabilir. Bu nedenle, yüksek korumalı güneş kreminin kullanılması tavsiye edilir.

Egzama olan çocuklar kreşe gidebilir mi?

Atopiye eğilim bulaşıcı değildir, bu yüzden toplum hayatı için hiçbir sakınca yoktur.

Atopiye eğilim kalıtsal mı?

Evet, kuruluk çoğu durumda genetik bir cilt problemidir. Solunum ya da gıda ile ilgili ailenin alerjiye eğilim gösterebilmesi çocuklarda atopiye eğilim gösterebilmeye neden olabilir.

Gıdaların egzamaya etkisi var mıdır?

Özellikle bebeklerde gıda alerjileri, egzamaya neden olabilir. Ama alerji aynı zamanda ishal, kusma ya da bir döküntü gibi belirtilerden de oluşabilir.

Bakım yöntemleri nelerdir?

Bakımlar iki aşamada gerçekleşir:  çok kuru cilt için nemlendirici bir krem ya da cilt bozuklukları için kremler. Çevreyi de problemin şiddetini artıran faktörlerden arındırmak önemlidir.

Nüks etmesi önlenebilir mi?

Evet, şiddetlendirici faktörleri en aza indirerek ve atopiye eğilim gösterebilen ciltlere özel nemlendirici krem ile cilde yıl boyunca bakım yaparak önleyebilirsiniz. Ama problem geçene kadar dermatolog tarafından reçete edilen bakımı düzenli olarak uygulamak çok önemlidir.

Kişilere alerji testi yapılmalı mıdır?

Doktorlar, bebeklerin bağışıklık sisteminin dengesiz olması yüzünden testlere karşı isteksiz olabilirler. Ancak,  bu tutum kısmen alerjilerin sıklığının artmasından dolayı değişmeye başladı. Döküntülerin yoğun olduğu durumlarda (egzamanın tüm vücutta olduğu durumda) ve / veya diğer belirtilerin eşlik ettiği durumlarda (ishal, ürtiker, solunum problemleri, şişme, vb), testler özellikle döküntülerin kötüye gitmesini önlemek için iyi bir alternatif olabilir.

Anne-bebek ilişkisi dermatiti tetikler mi?

Hiçbir koşulda bir anne bebeğinin kuruluğu olması durumda kendini suçlu hissetmemelidir. Her zaman atopiye eğilimin ebeveyn-çocuk ilişkisini olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

Atopiye eğilim gösterebilen cilt problemi varsa hangi tür kıyafet ve çamaşır ürünleri kullanılmalıdır?

Tahrişi ve terlemeyi azaltmak için sentetik ve yünlü kumaşlar yerine pamuklu kumaşlar tercih edilmedilir. Yumuşatıcı kullanmaktan kaçının ve çamaşırların iyice durulandığından emin olun. Gerekirse hipoalerjenik çamaşır deterjanı kullanınız.

Başka ne gibi yöntemler denenebilir?

Dermatologlar tarafından reçete edilen kremler atopiye eğilim için en iyi çözümdür.

Banyo / duş, soğuk / sıcak:   Bebeğimi hangi ürünlerle, nasıl yıkamalıyım?

Banyo süresi 5-10 dakikadan daha uzun sürmemelidir ve suyun sıcaklığı 35 ° C'den daha sıcak olmamalıdır. Daha çok kısa süren duşları tercih edin. Parfüm içermeyen, hipoalerjenik olan ekstra-nemlendiricili ürünler kullanın. Bebeğinizi kurularken ovmak yerine pamuklu havlu ile hafif dokunuşlarla kurulamayı tercih edin.

Cildin tahriş olması nasıl önlenebilir?

Cildin tahriş olması en etkin şekilde bakım ile önlenebilir. Ancak, özellikle bebeklerdeki tahrişi azaltmak için kıyafetlerini çıkarmadığınızdan emin olun. Kaşıntı hissini yatıştırmak için soğuk şeyler uygulamak da iyi bir çözüm olabilir. Buzdolabında kremi saklayın, böylece uygulandığında serinlik hissi verir ve geri kalan zamanda fan kullanarak serinlik hissi verebilirsiniz.

loading : 0,345 sec