0
laroche-posay.com.tr'ye geri dön
Save your skin

Çocukları güneşten koruma hakkında her ebeveynin bilmesi gerekenler

Img_Çocukları güneşten koruma hakkında her ebeveynin bilmesi gerekenler

Çocuk cildi güneşe karşı yetişkin cildine göre daha hassastır. Güneş ile ilgili cilt rahatsızlıklarının büyük bir kısmı çocukluk ve ergenlik döneminde gerçekleşir. Güneş koruyucu sadece yaz tatiline çıkıldığı zaman kullanılmamalıdır. Çocuklar tüm açık hava aktiviteleri sırasında güneş ışınlarına maruz kalırlar: parkta oyun oynarken, okulda oyun alanında, spor yaparken… Üstelik UVA ışının camdan ve buluttan geçebileceğini biliyor muydunuz?

Çocuklar güneşe fazla maruz kaldıklarında güneş yanığı oluşabilir. Kısa vadede güneş yanığı çok acı verici görünse de uzun vadede etkileri aslında daha da endişe verici olabiliyor.

Güneşe maruziyetin neden olabileceği potansiyel zararlardan çocuklarınızın cildini korumak için akılcı önlemler almak çok önemlidir. Güneş altında geçirilen her süre ile beraber, güneşin ciltte tehlike riskini artırdığını unutmayın. Güzel haber şu ki, bugün çocuğunuza güneşten korunmaya dair doğru davranışları öğretebilir ve gelecekte iyi bir yaşam sürmelerine yadımcı olabilirsiniz.


3 yaşından küçük çocuklarım için nasıl bir güneş koruması sağlayabilirim?

3 yaşın altındaki bebekler ve küçük çocuklar hiçbir şekilde doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır. Her zaman koruyucu kıyafetlerle gölgede saklayın ve risk teşkil edebilecek güneşe maruz kalan açık alanlarında geniş spektrumlu güneş koruması kullanın. 6 aylıktan küçük bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için, güneşten tamamen uzak tutulmalıdır.

Çocuklarımı güneşten korumak için güneş koruyucu kremi ne zaman ve nasıl kullanmalıyım?

Çocukların cildi güneşte, hatta bulutlu havalarda bile en az SPF 50+ geniş spektrumlu UVA-UVB koruması ile korunmalıdır. Güneş koruyucu krem, açık hava etkinlikleri öncesinde uygulanmalı ve güneşin maruz kaldığı tüm alanları kapsamalıdır. Unutmamanız gerekenler:

  • Güneş koruyucu kremi genelde gereken miktardan daha az kullanırız: Genel bir kural olarak, tüm vücudu korumak için golf topu büyüklüğünde bir güneş koruyucu krem kullanmak gerekir.
  • Kulak, burun, dudak, boyun arkası, el ve ayaklara güneş koruyucu sürmeyi unutmayın.
  • En ideal korumayı sağlamak için güneş koruyucu kremi her 2 saatte bir tekrarlayın. Yüzdükten sonra yada yoğun terlemeden sonra tekrarlamayı da ihmal etmeyin.

Çocuklarınıza güneşten korunmaya dair doğru  ve akılcı davranışları öğretin

Güneşten korunma, sadece güneş koruyucular ile ilgili değildir.  Doğru ve akılcı davranışları öğretmek çocuklarınızın güneşe daha güvenli çıkmalarına yardımcı olur:

  • Güneş altındaki güvende olup olmadıklarını eğlenceli bir giyilebilir araç ile takip edebilirsiniz: My UV Patch. Yüksek güneş koruyucu ile beraber kullanılması gereken akıllı telefon ve uygulaması ile bağlantılı bir cihazdır.
  • Sabah saat 10 ile akşam 16:00 arasında gölgede kalınması önerilmektedir. Çocuklara gün içerisinde gölgelerinin boyutlarını takip etmelerini ve gölgelerinin kendi boylarından daha küçük olması durumunda gölgede kalmaları gerektiğini öğretin. Gölge; ağaçlar, şemsiyeler, açılır çadırlar ile sağlanabilir.
  • Çocuklarınıza bir süper kahraman gibi güneş korumasının nasıl uygulanacağını ve her zaman düzenli olarak tekrar uygulamayı unutmamalarını gösterin.
  • Dokuması sıkıca yapılmış, koyu renkli kumaşlar, geniş kenarlı şapkalar (Yüz, kulak ve boynu korumak için ideal) ve UVA-UVB koruması ile göz çevresini saran güneş gözlükleri kullanın. Uzun kollu tişört ve pantolonlar gibi koruyucu kıyafetler giyin.

Suda eğlenirken:

Yukarıdaki tüm ipuçları geçerlidir, ancak plajda ekstra önlemler gereklidir çünkü su ve plaj kumu güneş ışınlarını yansıtır:

  • Çocuklar suya bayılırlar, bu yüzden suya, tere ve kuma dayanıklı bir güneş koruyucu krem kullandığınızdan emin olun.
  • Bir plaj şemsiyesi veya çadırı getirin ve koruyucu kıyafet kullanın.
  • Güneşten optimum koruma sağlamak için  mayo giymeyi tercih edin: yüksek UPF (ultraviyole koruma faktörü) mayolar, tek parça takımlar gibi daha fazla cilt yüzeyini kaplayan mayolar tercih edilebilir.

BENİM İÇİN EN İYİ GÜNEŞ KORUMASI

Cildini 3 adımda güneşten koru:

loading : 0,715 sec