Hassas Cilt Günlüğüm

Cildin kızarıklığını azaltın!

Img_Cildin   kızarıklığını azaltın!

Hassas ciltteki kızarıklık kalıcı hale geldiğinde, kişiyi rahatsız edebilir, stres yaratabilir yada çevresinden çekinmesine neden olabilir. Hassas cilt, iç ve dış olmak üzere birçok faktöre karşı tepki verebilir. Kızarıklık,  hassas cilde sahip kadınların en büyük endişesinden biridir. Yaş ilerledikçe kızarıklık daha da kötüleşebilir. Güneşin ve diğer tetikleyici faktörlerin etkisi altında, cildin tonu eşitsiz hale gelebilir ve görünümü kişiyi rahatsız edebilir. Kontrolü tekrar ele almak için, hassas cildin kızarıklığının nedenini anlamak ve en uygun günlük bakımı benimsemek esastır.

Hassas cilt neden kızarır?

Hassas cilt, yüzeyinde özellikle narin bir bariyere sahiptir. İritanlar ve çevresel faktörlere karşı savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu faktörler karşısında tepki gösterebilir ve cilt yüzeyinde gözle görünür kızarıklık, kaşınma yada karıncalanma hissine neden olabilir.

Kızarıklık oluşumunu tetikleyen iç faktörler nelerdir?

Hassas cilde sahip birçok kadın, kendinin cildinin tetikleyici faktörlerini bilir. İç faktörler, hormonal değişiklikleri (gebelik, menopoz), stresi ve duygu değişimi ile ilgilidir.

Kızarıklık oluşumunu tetikleyen dış faktörler nelerdir?

Dış faktörler sıcaklık veya nem değişimleri yada yanlış kozmetik kullanımı ile ilgili olabilir. Kızarıklığın uzun vadeli  en önemli nedeni güneş maruziyetidir. Yıl boyunca UV ışınlarına maruz kalmak, kızarıklığın artmasına ve hatta kalıcı hale gelmesine neden olabilir.  Bu nedenle kızarıklığa eğilimli ciltlerin günlük olarak geniş spetrumlu güneş koruyucu kullanması gerekir. Güneş koruyucunuzun, cildinizi kışın bile var olan UVB, UVA ve uzun UVA'ya karşı koruma sağladığına emin olun.

Kızarıklık görünümüne sahip hassas ciltler için en iyi cilt bakım ürünleri nelerdir?

Tüm hassas ciltlerde olduğu gibi, kızarıklığa eğilimli ciltlerin de özel uzman bakımına ihtiyacı vardır. Hassas ciltler için en iyi temizleyiciler, nazik sütler ve misel sularıdır, çünkü hassas cildin narin bariyerine zarar vermeyebilirler. Termal su spreyi taze temizlenmiş cildi serinletmek ve sakinleştirmek için mükemmel bir üründür, bunu da savunmayı sağlamaya yardımcı olmak için bir nemlendirici ve yüksek korumalı bir güneş kremi takip eder.

Hassas ve kızarıklık görünümüne sahip ciltler için en iyi makyaj nedir?

Hassas ciltlerde daha az daha iyi olduğu için, kullanılan ürün sayısını en aza indirgemek en iyisidir. Bu nedenle BB ve CC kremler, kızarıklık görünümüne sahip hassas cildin en iyi dostlarından biridir.  Tek bir formülde birden fazla faydayı bir araya getirebilirler. İritasyon ihtimalini azaltabilmelerinin yanısıra; hafif, yayılabilir dokulara sahiptirler