0
test Fb connect

İNFO ATOPİ

Doğru bakım rutini

 

Ciltte bakım sağlayan  rutin temeli


Bakım rutininden vazgeçmemenin önemi
Aşırı kuruluk ve cilt kusurlarına karşı uyguladığınız
bakım rutini etkili değilse ya da bakım ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız yardım istemekten çekinmeyin.
Dermatologlar bakımın daha iyi anlaşılması için cilt problemlerine sahip kişilere yardım eder; gerekli olduğunda daha rahat takibini yapabilmeleri için bakımı değiştirebilir.
Çocuğunuza doğru uygulama tekniği ile krem sürdüğünüzden emin olmak için dermatoloğunuza kremi nasıl uyguladığınızı göstermekten çekinmeyin.


Bakım: Kişiye özel bir alan
Uzmanlar termal suyu bakım rutininde kullanır.
Yılda yaklaşık 8.000 kişiyi ağırlayan La Roche-Posay Termal Merkezi'nde bakım uygulanan ana problemlerden birini de atopiye eğilim gösterebilen cilt oluşturuyor.
banyo, duş ve sprey uygulamaların yanı sıra cilt problemlerine sahip kişiler ve yakınları birbirleri ile iletişim halinde olma ve tesiste rahatlama imkanı elde ediyorlar - şüphesiz en iyi moral yükseltici aktivitelerden biri!

Günlük yaşam için tavsiyeler nelerdir?

Kaşıntı atak döneminde, problem üstesinden gelinemeyecekmiş gibi görünebilir. Bakım rutinine ek olarak durumu daha da iyi hale getirecek birkaç ipucu, kaşıntı hislerini ve uyku bölünmelerini azaltabilir, kişiyi çaresizlik hissinden kurtarabilir.

Atopinin kısır döngüsü

Kaşıma geçici bir rahatlama sağlasa da cilt bariyerine zarar verebilir, bu da tekrar kaşıntı hissine neden olabilir ve böylece kısır bir döngü oluşur.


Kaşıntı hissini azaltmak
Uygun bakım, kontrol edilemeyen ve kısır döngüye neden olan kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olur
Bebeklerde kaşıntı hissini azaltmak için pamuk eldiven giydirin ve asla çıplak bırakmayın. Kıyafetlerdeki dikiş yerlerinin tahrişe neden olmaması için kıyafetlerin tersini çevirin. Tırnaklarının her zaman kısa olduğundan emin olun, sentetik ve yün kumaşlardan kaçının (yetişkinler için de geçerli).

"Kaşınmayı bırak!" diye söylenmemeye dikkat edin. Çoğu zaman çocuğunuz kendini kaşıdığını bile fark etmez... Nazik bir bakım ve kaşıntı hissini azaltmak için onlara termal su ve  krem uygulayabilirsiniz.
Kaşıma hissi psikolojik de olabilir: bu durumda ilgisini dağıtmak için bir bezi ya da başka bir kişiyi kaşımasını sağlayın.

Rahatsızlık hissini azaltmak ve cildi yatıştırmak için Termal Su büyük bir yardımcıdır.

 • Uygulama sırasında serinlik hissi vermesi için kremleri buzdolabında tutun.
 •  
 • Odanın sıcaklığı ortalama 19 ° C'de olmalıdır.
 • Yatağın yakınında termal su ve krem bulundurmayı ihmal etmeyin.


Dikkatle yıkayın:
Ciltteki tahriş ve gerginlik hissini yaratmamak için atopiye eğilim gösterebilen ciltlerin temizliği için ekstra özen göstermek gerekir.

Doktor ile görüşme
Bakım yapılırken krem nasıl uygulanmalıdır?


 • Banyo süresi 5-10 dakikayı geçmemelidir ve su sıcaklığı maksimum  35 ° C olmalıdır (sıcak su kaşıntı hissine neden olabilir). Birkaç damla banyo yağı atopiye eğilim gösterebilen cildin rahatlamasını sağlar.
 • Duşa öncelik verin (ayakta durabildikleri sürece bebekler için bile).
 • Eğer cilt aşırı kuruysa, temizleme sütü ya da su kullanarak kısa bir temizleme seansı yapın.
 • Cildi nazikçe temizlemek için Syndet veya ekstra nemlendirme sağlayan bir jel temizleyici kullanın.
 • Banyo lifi kullanmaktan kaçının.
 • Vücudunu ovalamadan kurulayın - tercihen pamuklu havlu ile hafif dokunuşlarla kurulayın.
 • Cilt hala nemliyken nemlendirici kullanın.

Stresle Başa Çıkma
Stres kaşıntı atak dönemini tetikleyen nedenlerden biridir ve problemin kendisi neden olsa bile kaçınılmaz değildir. Stresi kontrol etmeyi öğrenmek yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Rahatlama terapisi olarak yoga veya masaj denenebilir.

Gülümseyerek rutini benimseyin!

Paylaşım
Egzamayı hafifletmek için püf noktaları

Problemin başlangıç aşamasında ve hafifleme dönemlerinde nemlendirici kullanmak gerekir. Yıl boyunca, her gün, konfor standartını düşürmemek düzenli nemlendirici ürünlerin kullanılmasına bağlıdır. Özellikle çocuklar için bu rutini kolaylaştıracak bir yol bulmamız gerekir. Karakterlere bürünerek öğretmek bir yöntemdir. La Roche-Posay Termal Merkez'inde yılda 300 çocuğun katıldığı nemlendirici uygulama atölye çalışmaları yapılıyor ve her bir çocuk farklı hayvan rolüne bürünüyor.

Lipi ve Kara ile
Çocukları oynamaya teşvik etmek

1. Adım
Öncelikle, krem uygulamadan önce her zaman ellerini yıka. Bu nedenle duştan sonra uygulamak iyi bir seçenektir.
2. Adım
Avucunuzun içinde kremi hafifçe ısıt. Böylece krem daha akışkan hale gelir ve cilde daha iyi nüfuz eder.
3. Adım
Yüz
Yanaklarında geniş daireler yaparak başla. Şimdi çeneni, sonra burnunu ve alnını ovala. İşaret parmağını göz çevresini; başparmağını kulak arkalarını ve göz kapaklarını kremi sürmek için kullan.
4. Adım
Boyun ve çene
Hadi bir zürafaymışsın gibi düşünelim! Zürafa boynuna krem sürmek zaman alacak ama sakın ensene uygulamayı da unutma. Sadece başını öne doğru eğmen yeterli.
5. Adım
Göbek
Birçok kez yuvarlak hareketler ile salyangoz kabuğu çiz. Yan kısımlar için, bir kolunu havaya kaldırırken diğer kolunla yukarıdan aşağıya doğru kremi uygula, bitince kolları değiştirip aynı işlemi diğer taraf için tekrarla.
6. Adım
Kollar
Bir sincap, tavşan ya da çekirge gibi zıplayan hayvan olduğunu hayal et. Ellerinden başla, omuza kadar git ve sonra ellerinin arkasına geç! Hadi baştan başlayalım, bu kez kollarının içini nemlendirmek için avuç içlerini gökyüzüne doğru aç.
7. Adım
Bacaklar
Şimdi zıplayan başka hayvan seçin, kollar için yaptığınız hareketleri tekrarlayın. Ayaklarınızın üzerine elinizi koyun, yukarıya doğru tüm bacağınıza sürün ve sonra tekrar ayaklarınıza gelin. Bu hareketi her bir bacağınızın önü ve arkası için tekrarlayın. Son olarak, bazen çok kuru olabilen ayak parmaklarınızın arasına ince bir tabaka halinde krem sürün.
8. Adım
Sırt
Anneni yada babanı hak etttiğin masajı yapmaları için çağırabilirsin!

Çocuğunuzun problemi anlaması için ona yardımcı olun: özellikle çocuklar endişelendiğinde bu durumu dramatize etmemeniz çok önemlidir. Çocuklar genelde egzama problemine sahip olduklarının farkındadır ama özellikle arkadaşlarına açıklayamazlar. 'Bu problem nereden geliyor?', 'Bulaşıcı mıdır ve onlar bir gün tamamen sorunsuz bir cilde sahip olabilecekler mi?' sorularının cevabını merak ederler.  Ayrıca iyi bakımın orta vadeli faydalarını değerlendirmek de onlar için zordur. LIPI & KARA bilgilendirme araçlarını kullanarak bilgilerini ölçebilirsiniz.

Bakım rutini kendileri uygulamaları için onları teşvik edin; 3 veya 4 yaşından itibaren bunu yapabilirler!
Atopiye eğilim gösterebilen cilde sahip çocukları aşırı koruma eğilimimiz çok doğaldır. Ancak, çok küçük çocuklar bile sorumluluk alabilirler, böylece alışkanlıklarını ve probleme olan bakışlarını değiştirebilirsiniz.
Nemlendirici rutinini eğlenceli bir şekilde sahiplenmek, çocukların evde, dedesinin evinde, hatta kampta tek başına uygulama yapabilmesine olanak sağlar. Daha endişesiz olmalarını sağladıkça kaşıntı atak dönemleri de azalacaktır. Rutin sonunda içgüdüsel bir alışkanlık halini alacak ve aileler uygulama için ısrar etmek zorunda bile kalmayacaktır.

7 yaşından itibaren, çocuklar atopiye eğilim gösterebilen ciltlerini değerlendirebilir ve haftadan haftaya ne kadar değiştiğini gözlemleyebilir. ETFAD tarafından geliştirilen bir araca göre kişiler cilt bozukluklarının, semptomların, kaşıntının ve uyku bozukluklarının şiddetini ölçebilir.
http://www.poscorad.com/

loading : 0,397 sec