#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Akneye eğilim gösteren cilt ve makyaj

v_article-makeup

Makyaj: Dost mu Düşman mı?

Gerçeklerin üstünün kapatıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Dergi kapakları, filmler ve müzik videoları mükemmelliğin ön planda olduğu, gerçeğiyle alakası olmayan görüntüler üretiyor. Akne sorunu yaşayanlar gündüz gözüyle cilt kusurlarıyla yüzleştiklerinde içgüdülerinin ilk söylediği şey ne olur? "Kapatıcı, fondöten, pudra... cildimi saklayacak herhangi bir şey!"

Makyaj ve akneye eğilim gösteren cilt: Bir aşk-nefret ilişkisi

Bir taraftan, makyaj anında çözüm sunmaktadır. Ancak, dermatologlar (ve anneler!) sıklıkla gençleri cildi kötüleştirebilen ve akneye eğilimi tetikleyebilen bazı makyaj malzemelerine karşı uyarmaktadır. Evet cilt kusurlarını bazı makyaj malzemeleriyle kapatabilirsiniz ancak aynı zamanda yüzünüze maske takmışsınız gibi gözükebilirsiniz! Bugünün gençlerinin en son istediği şey de sahte bir görünümdür.

Hangi çözüm yolunu seçerseniz seçin, bu birkaç temel ilkeyi uygulayın:

  • Yağsız ve komedojenik olmayan özellikteki ürünler sizin dostunuz olabilir.
  • Çok kalın bir katman halinde sürmeyin, bırakın cildiniz hava alsın.
  • Uygulamadan önce ellerinizi yıkayın ve makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin.
  • Günün sonunda makyajınızı mutlaka iyice temizleyin.

Anında kapatıcı etki

En son bulunan formülller klasik cilt bakım içerikleriyle aynı özelliktedir ama renkli dokuda ve komedojenik olmayan özelliktedir. Her ikisi de anında cilt tonunu eşitleme ve akneyi azaltmatya yardımcı olma özelliklerini sunmaktadır. Dokusu da çok hafif olduğundan erkekler ve daha genç olanlar için de uygun!

Cilt bakımının duygusal faydaları

Dermatologlar cilt kusurlarının insanın yaşam kalitesini azaltabileceğinin farkında. 1 Yapılan bir araştırmaya göre, renkli dokudaki bakım ürünleri gerçekten cilt kusuru görünümünü azaltabilmektedir.

Araştırmacılar düzeltici makyaj malzemesinin 1 aylık kullanımının yaşam kalitesine etkisini ölçmek için öncesi ve sonrasında çeşitli ölçümler yapmışlardır. Çıkan sonuç beklentilerin çok üstündedir: düzeltici makyaj malzemesi kullanımının yaşam kalitesine etkisi %20'den fazladır!

Sonunda, renkli bakım ürünleriyle anında sonuç alabilmenin keyfini çıkarın!

1 Acne, anxiety, depression and suicide in teenagers: a cross-sectional survey of New Zealand secondary school students. J Paediatr Child Health. 2006 Dec;42(12):793-6.
Purvis D1, Robinson E, Merry S, Watson P.
The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. Br J Dermatol 1999;140:273-82.
Kellett SC, Gawkrodger DJ.

  • Facebook
  • Pin