#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Akneye eğilim gösterebilen cildi temizlemek

v_article-golden

Akneye eğilim gösterebilen ciltleri temizlemek için altın tavsiyeler

Akneye eğilim gösterebilen cilt ile ilgili ortaya atılan tüm hikayeler arasında değiştirilmesi en zor olanı; akneye eğilim gösterebilen cildin bir hijyen sorunu olduğu ve yeterince ovalarsanız cildinizin yeniden parlayacağıdır. Gerçek ise tamamen farklıdır. Akneye eğilim gösteren cilde doğru bakım uygulamak için güçlü aktif temizlik bileşenleri kullanmak kadar cildin doğal bariyerini korumak da önemlidir.

Cildinizi günde 2 kez temizleyin.

Cildinizin temiz olmaması akneye eğilim gösterebilen cildin asıl sebebi olmasa da temizlik çok önemli bir konudur.

Sabun kullanmayın.

Cilt yağlı ve akneye eğilim gösterebilen olduğunda cildi "pırıl pırıl" oluncaya kadar temizleme isteği uyanmaktadır. Ancak sabunların ve bazı ürünlerin pH değerlerinden dolayı cilt bariyerine zarar verme ve yağ üretimini arttırma gibi etkileri olabilmektedir. Bu da bizim istediğimizin tam tersi!

Micellar Suları tercih edin.

Durulanmayan özelliği ile Micellar Su cildin asıl ihtiyaç duyduğu temel yağları geride bırakarak sadece cilt yüzeyindeki ekstra yağı ortadan kaldırır. Hatta bazı micellar sular çinko gibi sebumdengeleyici içeriğe sahiptir. Bazı makyaj temizleme mendilleri de benzer özellktedir ancak içlerinde alkol olmadığından emin olunmalıdır.

Ovalamayın

Cilt kusurlarınız varsa güçlü temizleyiciler çekici gözükebilir.Ancak gerçekte ise temizleyicilerin içindeki partiküller ve diğer tanecikler cildi tahriş edebilir.

Kullanacağınız ürünün içerisinde çinko, salisalik asit ve LHA gibi özellikler arayın.

Aslında cilt kusurlarını önleyebilmek için kullandığınız ürünün içeriği ne kadar azsa o kadar iyi olmaktadır. Ancak cildin dengesini sağlayabilmek için bazı içeriklere ihtiyaç duyulmaktadır. Çinko sebum üretimine, salisalik asit ve LHA hücre döngüsünü ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

  • Facebook
  • Pin