#AknesizCildim

Akneye eğilim gösteren cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Akneye Eğilim Gösteren Cilt Nedir?

v_article-what_is_acne.jpg

Akneye Eğilim Gösteren Cilt 101: Lekenin 6 aşaması

Siyah noktalar, lekeler, sivilceler… Akne çoğu genci ve aynı zamanda yetişkin nüfusun geniş bir kısmını etkiler. Bu kötü durum yüzde, sırt veya göğüste farklı tipte noktaların belirmesine sebep olur, peki herkesin hayatını bir şekilde etkileyen akne nedir ve etkileri nelerdir?

Lekelerin arkasındaki biyoloji

1. Adım:

Akne, özellikle ergenlikte ve gençlik yılların boyunca hormon seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Hormonlar, folikül denilen derideki küçük deliklere sebum salgılayan bezlerle bağlantı kuran androjenler olarak bilinir.


Esas itibarıyla, akne bu yağ bezi-folikül karışımının hatalı işlemesidir. Normalde, sebum su geçirmez bir tabaka ile cildi korur ancak hormonal değişiklikler  yoğun bir salgıya neden olur, cilt çok daha fazla yağlanır.

2. Adım:

Değişiklikler hem deri yüzeyindeki hücrelerde hem de foliküllerin astarlarında meydana gelir. Cildin üst tabakası aynı hormonların etkisi altında daha kalın ve yapışkan olur. Sonuç?

3. Adım!

Foliküller sebum ve hücrelerin yapışkan karışımı ile tıkanır. Bu karışım havayla temas kurup koyulaşarak siyah noktaları ya da yüzeyin altında gizlenerek beyaz noktaları oluşturur.

4. Adıma Hazır Mısın?

Burası, bakterilerin devreye girdiği yerdir. Bu bakteriler, tıkalı gözenekler gibi havasız ortamda çoğalır ve iltihaba neden olur. Sonuçları: kırmızı lekelerde artış, püstül veya daha derini, nodül ve kist olarak adlandırılan sert lezyonlar.

5. Adım:

temizleme işlemidir. Makrofaj denilen mega atık bertaraf hücreleri içeri girer, hasarlı dokuları ortadan kaldırır ve son olarak hasarı onarması için cildi uyarır. Bu, şiddetine bağlı olarak günlerce veya haftalarca sürer.

6. Adım:

özeldir. Burası kontrolü geri kazandığın yerdir. Doğru bakım ile yukarıdaki aşamaların herhangi  birisinden kaçınabilirsin. Bunu tek başına yapma: eczacı veya doktorundan profesyonel tavsiye iste.

  • Facebook
  • Pin