#AknesizCildim

Akneye eğilimli cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Akneye eğilimli cilt bakımı çözümleri

v_article-solution_treatment.jpg

Söz konusu akne eğilimli cilt olduğunda, herkesin aklında sadece bir soru vardır: Lekelerden nasıl hızlı bir şekilde kurtuluruz? Dermatologlarımızdan Prof. Dr.  genel görünümü düzeltme ve lekeleri durdurma hakkında uzman görüşlerini paylaştı.

Mucizevi Akne Bakımıi? Bakıma Bağlı Kal

Akneye eğilimli cilt bakımındaki en hızlı yol nedir?

Kısa süreli akne bakımı için birçok kişi kliniğe geldiğinde, onların neden bu kadar hızlı davranmak istediklerini kesinlikle anlayabiliyorum. Gerçekçi olmak gerekirse sonucu görmek saatlerden çok haftalar alır ve bağlılık (tutarlılık) temiz cildin anahtarıdır. Ama kişilerin sadece %30-50si gerçekten bakım rutinlerine bağlı kalıyor: en iyi niyetleriyle başlıyorlar sonra bir şeyler kısa sürede değişmediğinde inançlarını yitiriyorlar. Ve bu aknenin nasıl galip geldiğini gösteriyor.

Dermotologlar lekelere karşı hangi silahları tercih ediyorlar?

Doktorlarda etkili bakımın deposu vardır.Aknenin şiddetine göre  uyarlanmış dermokozmetikler veya reçeteli ilaçlar...

Hafif akne (yüzünün % 50'sinden daha azını etkileyen  birkaç siyah nokta ve küçük lekeler için)

Siyah noktalar sivilcenin öncü belirtisidir. Eğer cilt iyi bakılmaz ise sivilceye dönüşme ihtimali vardır. Uygun pH değerine sahip ve sabun içermeyen temizleyiciler ve yağsız nemlendiriciler kullanılması uygundur. Makyaj uygulayacaklarsa, gözenekleri tıkamayan “Komedojenik olmayan” formüller tercih etmelidirler.Mikro soyucu etkisi olan ve cildi tahriş etmeyen dermokozmetik ürünleri kullanılabilir. Cildi aşırı yıkamak veya sık peeling yapmak cildi tahriş edeceği için önerilmez.  Cilde sert temizleyiciler uygulamamak gerekir. Sabun, renklendirici madde, alkol ve paraben içermeyen, cilt pH’ına uygun temizleyicileri tercih ediniz. Ayrıca gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı tonik kullanımı da önemlidir.Gözeneklere nüfuz eden temizleyicilerle cildi düzenli olarak temizlemek ve siyah nokta oluşumuna karşı kremler kullanmak gerekir. Cilt dokusunu yumuşatan, gözenekleri daraltan ve siyah nokta oluşumunun tekrarlamasını önleyemeye yardımcı bakım kremlerinden destek alınmalıdır.

Şiddetli akne (yüzün %50sinden daha çoğunu etkileyen komedon, lekeler, orta ve bazen nodüller)

Öncelikle cildi doğru ürünlerle günde iki kere temizlemek büyük önem taşır. Bu ürünler cildin doğal lipid yapısını zedelememelidir ve cilt pH’ına uyumlu olmalıdır.Yağlı ve akneye eğilimli hassas ciltlerde yağ üretimi fazla olduğu için gözenekler tıkalıdır, cilt nefes alamaz ve  cilt gri, mat bir görünümdedir. Yağlı deri parlar ve bu parlak görünümü gidermek için ise bu cilt tipine sahip kişiler devamlı pudra kullanma ihtiyacı duyarlar; ancak cildin koruyucu tabakası bozulduğu için cilt kuruyarak pul pul dökülmeye başlar. Kullanılan bakım kremlerinin yağ üretimini düzenleyen, cildin yağlanmasını azaltarak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı ve nem dengesini koruyan kremler olması gerekir.

Çok şiddetli akne (tüm yüz etkileyen ve kistler / nodüller mevcutsa)

Aknelerinizi sıkmayınız. Bu durum problemin artmasına ve yüzünüze yayılmasına neden olabilir.Sert temizleyiciler kullanmayınız. Bu tarz temizleyiciler akne izlerine ya da lekelerine neden olan problemin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Sabun, renklendirici madde, alkol ve paraben içermeyen, cilt pH’ına uygun temizleyicileri tercih etmelisiniz.Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Cildin doğal lipid yapısını destekleyen ve cildi kurutmayan yağsız nemlendirici tercih edin. Optimal düzelme süreci için nemlendirme önemlidir.Güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyiniz. Bazı hastalar güneş koruyucuların yağlı olduğu ve gözenekleri tıkadığı konusunda endişe duyabiliyor. UV ışınları akne izlerinin ve koyu lekelerin görünümünü kötüleştirir. Bu yüzden matlaştırıcı ve komedojenik olmayan günlük güneş koruyucuları tercih edin.Akne problemleriniz ile ilgili uzman tavsiyesi almak üzere mutlaka dermatologunuza danışınız.

Sabırlılığın erdem olduğunu söylüyorsunuz. Ama sonuçları arttırmak için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mu?

PH Dengeleyici sabunsuz temizleyiciler ve yağsız nemlendiriciler kullanılabilir . Makyaj söz konusu olduğunda, gözenekleri tıkamayan komodojensiz formüllere bakılmalı.

  • Facebook
  • Pin