aknesiz cildim

Akneye eğilim gösteren cilt görünümüyle ilgili daha çok şey keşfet
ve kendini daha rahat hisset

Kızarıklık görünümüne ne sebep olabilir?

Pembemsi ten rengi utanılacak bir şey değildir; ancak cildinizdeki kızarıklık sizi psikolojik olarak etkilemeye başladığında, sebebin ne olduğunu bulmaya değer. Kızarıklığın bu kadar çok nedeni olabilecekken, sizin kendi tetikleyicilerinizi tanımlamanız mantıklı olur.

FFS Mag article 30791 : Main article image (Aox-All-Rights-AdobeStock_135060490)

Kızarıklık görünümüne ne sebep olabilir?

Akneye eğilim:

Yüzdeki kızarıklığın ortak bir nedeni akneye eğilimli cilt görünümü. Lekeler bazen dokunulduğunda kırmızı bir renk alabilir. Bu lekeler solduktan sonra deride kırmızı işaretler bırakabilir.

Rosasea:

Kızarıklığın belki de en çok gözlemlenen nedeni Rosasea'dır. Şaşırtıcı derecede yaygın bir durum olan Rosasea; kızarıklık, uzun süre kızarıklık ve görünür kan damarları gibi görünebilir.

Hassas cilt ve alerjik reaksiyonlar:

Hassas cilt, tahriş edici maddelerle temasa girerse kızarıklık eğilimli olabilir. Tahriş edici etmenler, kullanılan eşyalardan deterjana kadar değişebilir. Genellikle çok sayıda farklı ürün kullanmak cildimiz üzerinde olumsuz bir reaksiyon gösterebilir. Bazı ürünler batma veya yanma hissi  yapıyorsa, alerjik bir reaksiyonun belirtisi olabilir ve bir doktora danışılmalıdır.

Baharatlı ve sıcak yemekler, ve sıcak içecekler:

Doğru, baharatlı gıdalar yüz kızarıklığına neden olabilir! Oldukça aşırı duyarlılığa sahip olanlar için, vücudunuzun yiyecek ve içeceklere verdiği tepki yaşadığınız kızarıklığınızın nedeni olabilir. Bazı gıdaları tüketmek, yüzünüzde ve çevresinde kızarıklığa neden olabilir. Durum buysa, bunun daha ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi olmadığından emin olmak için doktora başvurmalısınız.

Tetikleyiciler:

Kızarıklığınızı etkileyebilecek bir takım faktörler vardır: Kızarıklığınızı tetikleyen şeyin belirlenmesi, bu durumu sonlandırmak için anahtardır. Güneş ışığına, strese, yorucu egzersize, kafeine ve süt ürünlerine maruz kalmak, ciltteki kızarıklığın bilinen tetikleyicilerindendir.

Kızarıklığa neden olabilecek bu kadar uzun bir liste varken bunalmış hissetmek anlaşılabilir. Bir dahaki sefere kızarıklık hissettiğinizde ya da gördüğünüzde, listeyi kontrol etmeyi ve daraltmayı unutmayın! Böylece cildinizde neyin problemlere yol açtığını anlayabilirsiniz.

Bu makale sadece genel bilgi verir.
Rutininizde değişiklik yapacaksanız bir uzman tavsiyesi almalısınız.

|||

Uyguladığınız cilt bakım rutini

TEMİZLEME
Img_TEMİZLEME

Daha fazlasını keşfet

Akneye eğilim gösteren cilt bakımıyla ilgili daha fazlasını keşfedin