aknesiz cildim

Akneye eğilim gösteren cilt görünümüyle ilgili daha çok şey keşfet
ve kendini daha rahat hisset

Hangi yiyecekler akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne sebep olabilir?

FFS Mag article 30746 : Main article image (GettyImages)

1 - Süt ve süt ürünleri akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne sebep olabilir.

DOĞRU

Bu konuda farklı sonuçlara sahip birçok araştırma bulunmaktadır. Ancak süt ürünlerinin fazla tüketilmesinin akneye eğilimli cilt görünümünü tetiklediği kanıtlanmıştır. Süt ürünlerini biraz azaltıp cildin üzerindeki etkisini görebilirsin. Unutma, peynir ve peynir ürünleri çok fazla miktarda süt içerir! Cilt görünümünde problemler varsa bunları azaltmayı deneyebilirsin.

2 - Çikolata siyah noktaya sebep olabilir.

YANLIŞ

Herkesin cildi farklıdır, eğer çikolatanın cildinde bir takım problemlere sebep olduğunu düşünüyorsan yemekten kaçınmalısın. Ancak çikolatanın cilt görünümde problemlere sebep olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Hatta bitter çikolatanın içinde bolca antioksidan bulunmaktadır!

3 - Pasta ve tatlılar cilt bozukluklarını tetikler.

DOĞRU

Araştırmalara göre yüksek glisemik indekse sahip (kan şekerini aniden yükselten) yiyecekler akneye eğilimli cilt görünümüme sebep olabilir. Söylemenin kolay olduğunu biliyoruz ama sen yine de tahıl ve baklagiller gibi bol lifli yiyecekleri şeker ve beyaz unlu yiyeceklere tercih etmelisin.

4 - Çok fazla su içmek akneye eğilim gösterebilen cilt görünümünü azaltır.

YANLIŞ

Su içmek cilt dahil tüm vücudun sağlığı için gereklidir, ancak su içince gözeneklerin temizlenip açılması söz konusu değildir (Keşke bu kadar kolay olsaydı!).

5 - Balık yağı cilde iyi gelir.

DOĞRU

Haftada 2 kez somon ve ton balığı yemeyi dene. Eğer balık yiyemiyorsan ceviz de çok iyi bir besin kaynağıdır.

6 - Vitamin ve mineraller akneye eğilim gösterebilen cilt görünümünün azalmasına yardımcı olabilir.

YANLIŞ

Akneye eğilimli cilt probleminin temeli hormonlardır, vitamin veya mineral eksiklikleriyle alakalı değildir. Ama sağlıklı ve bol sebze ve meyve içeren bir diyet cildin temizlenmesine yardımcı olup akneye eğilimli cilt görünümünün azalmasında etkili olabilir. Meyve ve sebzeler bolca antioksidan içerdiklerinden problemlere karşı savaşmaya yardımcı olurlar ve “Tabağınızdaki gökkuşağı” kuralı senin için faydalı beslenme şekli olacaktır.

7 - Pizza ve patates kızartması gibi yağlı yiyecekler akneye eğilim gösterebilen cilt görünümüne sebep olabilir

YANLIŞ

Genel olarak vücuttaki fazla yağların gözenekleri kapatması sonucu akneye eğilimli cilt görünümüne sahip olabilirsiniz. Kısacası pizza ve patates kızartması doğrudan akneye eğilimli cilt görünümüne sebep olmayabilir ama bu yiyecekleri ölçülü yemekte fayda vardır.

8 - Alkol cilt kusurlarına sebep olabilir.

YANLIŞ

Alkol tüketiminin akneye eğilimli cilt üzerinde herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Ancak damar genişlemesine neden olduğundan ciltteki kızarıklıkları arttırdığı ve vücutta susuzluğa sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden alkol de ölçülü alınmalıdır.

Bu makale sadece genel bilgi verir.
Rutininizde değişiklik yapacaksanız bir uzman tavsiyesi almalısınız.

|||

Uyguladığınız cilt bakım rutini

TEMİZLEME
Img_TEMİZLEME

Daha fazlasını keşfet

BAKIM
Img_BAKIM

Daha fazlasını keşfet

MAKYAJ
Img_MAKYAJ

Daha fazlasını keşfet

Akneye eğilim gösteren cilt bakımıyla ilgili daha fazlasını keşfedin