aknesiz cildim

Akneye eğilim gösteren cilt görünümüyle ilgili daha çok şey keşfet
ve kendini daha rahat hisset

Depresyon: akneye eğilimli cilde sahip olanların geçmişte yaşadıkları şey

Akneye eğilimli cilt görünümünün psikolojik etkileri, yıkıcı olsalar bile göz ardı edilebiliyor. Birçoğumuz akneye eğilimli cilt görünümümüze bağlı depresyon duygusunun kaç kişide olduğunu ve nasıl çözülebileceğini bilmek istiyorduk. İngiliz Cilt Vakfı'na (BSF), akneye eğilimli cilt görünümünden muzdarip olanları ve bu durumun nasıl düzeltilebileceği üzerine sorular sorduk.

FFS Mag article 30782 : Main article image (Aox-All-Rights-AdobeStock_96425121)

Akneye eğilimli cilt ve özgüven

BSF tarafından yürütülen, insanların cilt koşullarından dolayı hayatlarında en çok etkilenen 3 alan anketi gösteriyor ki: İnsanların %70'i özgüven kaybının en büyük sorun olduğunu, %42'si iş hayatlarını etkilediğini ve yarıdan fazla insan (%56) da yeni arkadaşlar edinmenin en büyük problemlerden biri olduğunu söylüyor. BSF'nin bulgularından akneye eğilimli cilt problemi mağdurlarının sosyal olarak endişeli olduğunu, kendilerinden emin hissetmediklerini ve ayrıca depresyon veya başka psikolojik sorunlara maruz kalabileceklerini söyleyebiliriz.

6 ergenden 1'i akneye eğilimli cilt problemi sebebiyle kendine zarar veriyor.

BSF (2012) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre akneye eğilimli cilt probleminin psikolojik etkileri aşırı derecede ciddi olabilir ve mağdurların kendilerini yalnız hissetmesine neden olur. 'Akneye eğilimli cilt problemine ve diğer cilt problemlerine sahip olan insanlar sık sık cilt durumlarından dolayı özgüven problemleri yaşıyor.' diyor BSF'nin bir sözcüsü olan Dr. Bav Shergill. 'Cilt problemleri ve insana etkileri hafife alınıyor, bu yüzden umarım bu anket bu probleme dikkat çeker.' diye de ekliyor.
Endişe verici bir şekilde anket, altı kişiden birinin (%16) cilt problemlerinin sonucu olarak kendine zarar verdiğini gösteriyor. Katılmış olan 125 kişiden bir kısmı, bazı aşamalarda intiharı düşünmüş olduklarını belirtti. Bununla birlikte, umut var ve sizin için doğru yöntemin bulunması, temiz ve pürüzsüz bir cilde doğru ve olumlu bir düşünce dünyası ilk adım.

Akneye eğilimli cilt problemine karşı savaşılabilir

Uzun vadeli psikolojik durumların ortaya çıkma ihtimaline karşı fiziksel kusurların görünümüne karşı savaşmanın mümkün olduğunu unutmayın. Kusurların şiddetine göre farklı bakım yöntemleri mevcuttur. Sorun ne denli şiddetli olursa olsun, bir uzman kontrolünde ilerlemek her zaman en sağlıklısıdır.

Bu makale sadece genel bilgi verir.
Rutininizde değişiklik yapacaksanız bir uzman tavsiyesi almalısınız.

|||

Uyguladığınız cilt bakım rutini

TEMİZLEME
Img_TEMİZLEME

Daha fazlasını keşfet

Akneye eğilim gösteren cilt bakımıyla ilgili daha fazlasını keşfedin