aknesiz cildim

Akneye eğilim gösteren cilt görünümüyle ilgili daha çok şey keşfet
ve kendini daha rahat hisset

Ciltte kızarıklığa ve enflamasyona ne sebep olur

Sağlıklı bir allık ve gevrek ten rengi utanacak bir şey değildir; ancak cildiniz kızarıklık sizi psikolojik olarak etkilemeye başladığında, sebebin ne olduğunu bulmaya değer. Enflamasyon ve kızarıklığın bu kadar çok nedeni olabilecekken, sizin de kendi kişisel tetiklerinizi tanımanız mantıklı olur...

FFS Mag article 30760 : Main article image (Aox-All-Rights-AdobeStock_109065463)

Kızarıklığa ve enflamasyona ne sebep olabilir?

Akne:

Yüzdeki kızarıklığın ortak bir nedeni akneli cilt görünümü. Lekeler bazen dokunulduğunda ağrılı kızgın kırmızı bir renk olabilir. Bu lekeler solduktan sonra deride kırmızı işaretler bırakabilir, bu renk değişikliği derinin daha derin katmanlarına hasarın ve cildin destek yapısının bozulmasının bir sonucudur.

Rosasea:

Kızarıklığın belki de en çok gözlemlenen nedeni Rosasea'dır. Şaşırtıcı derecede yaygın bir durum olan Rosasea; kızarıklık, uzun süre kızarıklık ve görünür kan damarları gibi görünebilir.

Hassas cilt ve alerjik reaksiyonlar:

Hassas cilt, tahriş edici maddelerle temasa girerse kızarıklık eğilimli olabilir. Tahriş edici maddeler, yıkama torbasındaki eşyalardan kullandığımız deterjana kadar değişebilir. Genellikle çok sayıda farklı ürün kullanmak cildimiz üzerinde olumsuz bir reaksiyon gösterebilir. Bazı ürünler batma veya yakma yapıyorsa, alerjik bir reaksiyonun belirtisi olabilir ve bir doktora danışılmalıdır.

Egzama:

Egzama genellikle vücutta görülen bir durum olarak düşünülür, ancak aynı zamanda yüzümüzde de ortaya çıkar. Kış aylarında egzama, genellikle cilt kuruduğu için daha da kötüleşir.

Baharatlı ve sıcak yemekler, ve sıcak içecekler:

Doğru, baharatlı gıdalar yüz kızarıklığına neden olabilir! Oldukça aşırı duyarlılığa sahip olanlar için, vücudunuzun yiyecek ve içeceklere verdiği tepki yaşadığınız kızarıklığınızın nedeni olabilir. Bazı gıdaları tüketmek, yüzünüzde ve çevresinde kan akışının artmasına neden olabilir; sonuçta kızarıklık ve kızarıklık hissedebilirsiniz. Durum buysa, bunun daha ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi olmadığından emin olmak için doktora başvurmalısınız.

Tetikleyiciler:

Eğer Rosasea'dan şikayetçiyseniz, kızarıklığınızı etkileyebilecek bir takım faktörler vardır: Kızarıklığınızı tetikleyen şeyin belirlenmesi, bu durumu sonlandırmak için anahtardır. Güneş ışığına, strese, yorucu egzersize, kafeine ve süt ürünlerine maruz kalmak, yüz enflamasyonunun bilinen tetikleyicilerindendir.

Kızarıklığa neden olabilecek bu kadar uzun bir liste varken bunalmış hissetmek anlaşılabilir. Bir dahaki sefere kızarıklık hissettiğinizde ya da gördüğünüzde, listeyi kontrol etmeyi ve daraltmayı unutmayın! Böylece cildinizde neyin problemlere yol açtığını anlayabilirsiniz.

Bu makale sadece genel bilgi verir.
Rutininizde değişiklik yapacaksanız bir uzman tavsiyesi almalısınız.

|||

Uyguladığınız cilt bakım rutini

TEMİZLEME
Img_TEMİZLEME

Daha fazlasını keşfet

Akneye eğilim gösteren cilt bakımıyla ilgili daha fazlasını keşfedin