#AknesizCildim

Sivilceler hakkında merak ettiklerini Aslı Özdel ve dermatoloğumuzun yardımıyla öğrenin

Uzman Tavsiyeleri Alın

Sivilceleri patlatmak ya da patlatmamak: işte asıl soru bu…

v_article-to-pop-or-not.jpg

Olay yerini gözünde canlandır. Bugün senin için büyük gün. Bir randevu, parti veya iş görüşmesi… Hazırlanma rutinine başlayarak duş almak için kalktın, o sırada aynada bir şey gözüne çarptı. Tam orada işte: kırmızı, kabarık ve patlamaya hazır. Burnunun tam ucunda…


Refleks olarak yaptığın ilk şey ne olur? İstemediğin ziyaretçiyi farkında olmadan sıkmak! Ancak dermatologlar yıllardır söylüyorlar: "Sivilcelerinize dokunmayın!". Peki neden tırnaklarla sivilceleri sıkmak bu kadar zararlı? Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz’a bu konuda dermatolog olarak görüşlerini sorduk.
"Ben her zaman sivilceyi sıkma isteklerine karşı direnmelerini tavsiye ederim. Kestirme bir çözüm gibi gözüküyor ama aslında sivilceleri sıkmak sorunun daha kötüye gitmesine sebep olur."


Bunun nedeni: Sivilceyi sıktığında aslında derinizi patlatmış olursun. Bu enfekte olmuş kıl köküne zarar verebilir ve iltihaplanmayı arttırabilir. Dermatologların en çok korktuğu şey budur çünkü şiddetli iltihaplanmalar akne izlerine sebep olur. Ayrıca derindeki diğer bölgelere tırnak uçlarınızla enfeksiyonu yayabilir veya yeni bir enfeksiyonla tanıştırabilirsin.


"İşin aslı, sivilceleri sıkmak tehlikeli bir alışkanlıktır ve kaçınılması gerekmektedir."

İşte böyle, bazen ufak bir irade ve sabır yarar sağlayabilir. Unutma sorunu çözebilmek için sivilcelere karşı savaşındaki bütün cephanelikleri eczanende bulabilirsin.


En iyi sivilce temizleyicin hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıkla

  • Facebook
  • Pin