#AknesizCildim

Akneye eğilimli cilde ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Sivilce Lekeleri & Kırmızı / Kahverengi İzlerden Nasıl Kurtulurum?

v_article-scars_marks.jpg

Akneler insanlar için büyük bir sorun olabilir. Akneler küçük ‘hatırlatıcılar’ bırakmaktan hoşlanır. Burada akne lekesi ve izlerini nasıl gidereceğine ve önleyeceğine dair bir yol haritamız var, böylece temiz bir cilde sahip olabilirsin ve kendine güvenebilirsin.

Akne izleri nelerdir?

Küçük sivilceler bile iltihap yuvasıdır. Cilt, bölgeye kan akışını artırarak tepki verir, mikroplarla mücadele etmek ve hasarı onarmak için ‘asker’ beyaz hücreleri taşır. Ne yazık ki bu yoğun tepki lekeler gittikten sonra bile devam edebilir, kırmızı bir iz bırakabilir(açık tenlilerde daha yaygın görülür).


Daha koyu ciltlerde iltihap, deride melanin üretimine neden olabilir, kalıcı kahverengi izler oluşturabilir. Doktorlar bunu iltihap sonrası hiperpigmentasyon veya PIH olarak adlandırmaktadır.


Bu izler aylarca kalabilir. Neyse ki yardım hazır. Etkili dermokozmetik çözümleri yerel eczanenizden bulunabilir, ayrıca reçete seçenekleri kimyasal olarak pul pul dökülen ciltlerde pigmentli hücreleri yüzeye getiren retionidleri içerir. Her şeyin ötesinde, bazı basit ipuçları iz ve lekelerin oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir-aşağıda Sivilce ile İlgili Yapılmayacaklar listemize bak.

Çukurlu izler

Akne izleri sivilcelerdeki enfeksiyonlar çok fazla olduğunda ve kollajen ve elastin gibi enzimler cildin içindeki gözeneklerin kapanmasına neden olduğunda meydana gelir. Cilt bu hasarı giderebilmek için akne izlerini oluşturur, ancak sonuçta görüntü güzel olmamaktadır; sen ona krater diyebilirsin dermatologlar ise atopik iz demektedir.

Siyah nokta oluşumu ve izler

İş akne izlerine geldiğinde, onları önlemek düzeltmekten daha kolaydır çünkü akne izlerini düzeltmek pahalı ve uzun bir iştir. Lazer, kimyasal soyma, mikrodermabrazyon gibi işlemler… En iyi yöntem ise cilt bakımının doğru yapılmasıdır.

Akne izi ve lekelerini önlemek için 5 Altın Tavsiyel:

1

Sıkma, patlatma ya da yolma. Bu bölgedeki hasarı arttırabilir.

2

Aşırı sert temizleyicilerden kaçın, çünkü agresif uygulamalar ciltte daha fazla problemlere sebep olur.

3

Nemlendirmeyi unutma, yağsız nemlendiricilerle cildi nemlendirmek optimum düzelme için gereklidir.

4

Güneş koruyucu kullan, çünkü UV radyasyonu cilt bozukluklarını ve izleri arttırır. Bu yüzden matlaştırıcı, komodojenik olmayan güneş kremlerini günlük olarak kullanmalısın.

5

Dermatologlara danışmaktan çekinme. Çünkü, akneyle ilgili konularda uzman görüşler yardımcı olacaktır.

  • Facebook
  • Pin