#CildiniKoru


Siz ve sevdikleriniz için daha iyi cilt koruması
Kontrol et, koru ve güneşe güvenle çık

ABCDE Cilt Kontrol Metodu'nu indir


Cilt kanseri hakkında her şeyi öğrenin:
iyi alışkanlıklar edinin

\\SRV-PUBLIC-2015\Applications\Site-LRP-Inter\Deploy\Resources\SkinChecker3\images\v_skinchecker-preventing_curing.jpg

Uzun tatiller, tatil için hep daha güneşli yerlerin seçilmesi, dışarda yapılan aktiviteler ve yapay bronzlaşma cilt kanserinde sayının artmasına neden olabilir.

.

Foto - Hassasiyet

Uluslararası Dermoskopi Topluluğu başkanı Prof.Giuseppe Argenziano

Cilt kanseri: Nedir?

3 çeşit lezyon vardır:

  • Aktinik keratoz ve solar keratoz: Bu çok yaygın iki tür lezyon cilt kanseri değildir. Bunlar dokunulduğunda pürüzlü hissedilen pul pul beneklerdir ve cilt yüzeyinde tekrarlanmaya meyillidirler. Tekrarlanan ve uzun süreli güneşe maruz kalma sonrası ortaya çıkarlar. Cildin kendini güneşten ve UV ışınlarından korumak için olan doğal kabiliyetini kaybettiğinin işaretidirler. Bazıları cilt kanserinin oluşumuna sebep olabilir.
  • Karsinoma: Cilt kanserlerinin bir çoğunda görülürler ve genel olarak yetişkinlikte sık ve tekrarlanan  güneşe maruz kalma nedeniyle ortaya çıkarlar. Karsinomalar yavaş büyüdüğünden, erken teşhis tedavi edilebilmeleri anlamına gelir. Karsinoma genelde yüzde oluştuğundan, geç teşhis edilmeleri durumunda kötü derecede izlere sebep olabilirler. Bu nedenle, herhangi bir şüpheniz varsa bir dermatologa danışmanız gereklidir.
  • Melanoma: Kötü huylu tümör. En tehlikeli cilt kanseri tipidir çünkü hastanın hayatını riske atabilir. Kısa ve yoğun güneş maruziyeti, örneğin güneş yanığına sebep olabilecek maruziyetler sonucu ortaya çıkarlar. Sağlıklı cilt üzerinde kahverengi veya siyah nokta formundadırlar ve bir kısmı önceden var olan bir benle ilintilidir. Gelişiminin ilk evresinde teşhis konulursa, medikal tedaviyle tamamen tedavi edilebilir. Eğer cildinizde bu türden şüpheli bir lezyon keşfederseniz, bir dermatologa danışmanız mutlaka gerekmektedir.

Yapay UV ışınları: Bronzlaşmanın güvenli yolu mu?

Doğal bronzlaşma UVB ışınlarına karşı savunma mekanizmasıdır. Fakat solaryumlar acısız ve sinsi UVA ışınları kullanır. Sahte bronzluk yaratan UVA ışınları, erken yaşlanma ve cilt kanseri riskini arttırma konusunda etkilidir.

Keyifli güneşlenme için iyi alışkanlıklar

  • Günün güçlü güneş ışığı olan saatlerinde güneşe maruz kalmaktan kaçının: Cilt kanseri vakalarının bir kısmı UVA ve UVB ışınlarına haddinden fazla maruz kalmakla ilintilidir.
  • Çocukların güneşe maruz kalmasını azaltın: Güneşin neden olduğu cilt hasarının büyük bir kısmı, 18 yaşından önce gerçekleşir. Cildinizin güneşe ve güçlü güneş ışığına çocukluk ve yetişkinlik dönemi arasındaki maruz bırakılmasından kaynaklanan hasar, cilt kanserinin ilerlemesine yol açabilir.
  • Hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan çok yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanın, iki saatte bir tekrar uygulayın ve güneş gözlüğü ve şapka giymeyi unutmayın.
  • Cilt lezyonu ortaya çıkarsa veya bir bende herhangi bir değişiklik görürseniz bir dermatologla görüşün. Doktor ziyaretleri arasında, Ben Avcısı olarak uyanık olun ve benleri izleyin!

Resim:

Cilt kanseri vakalarının büyük bir kısmızamanında tespit edilirse tedavi edilebilir.*www.euromelanoma.org/intl/node/25 epidemiological fact sheet
  • Facebook
  • Pin