Hassas ciltlere daha iyi bir yaşam

İNFO ATOPİ

Atopik egzama veya atopik dermatit genellikle üç aylık bebeklerde görülen (daha erken de görülebilir) yaygın bir cilt problemidir.

Bu bilgi platformu, yetişkinlerin, çocukların ve ailelerin bu problemi daha iyi anlamalarına olanak sağlamak ve makaleler, tavsiyeler ve yaşanmış paylaşımlar ile yaşam kalitelerini iyileşmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Atopi Nedir?

Atopi genetik olarak alerjilere eğilimli olmak demektir ve aile bireylerinde atopi geçmişi bulunan kişilerde görülme ihtimali yüksektir. Atopik cilt problemi olan çocukların yaklaşık %80'inin aile geçmişinde egzama cilt problemi bulunmaktadır.

Atopik dermatit kronik bir cilt problemidir.
Atopiye eğilimli cilde sahip kişiler, (Avrupa'da 50 milyondan fazla kişi ve dünyadaki çocukların yaklaşık %20'si) kusurlu cilt geçirgenliğine ve düzensiz bağışıklık sistemine sahiptir. Ciltleri kuru, hassas ve hiperaktiftir.

Cildin en dış tabakası ile hücreler arası tutunma sağlayan Filagrin proteini yetersizdir. Ayrıca, cilt potansiyel alerjenlere karşı koruma sağlayan ve doğal olarak cildin üst kısmında bulunan lipidlerden de yoksundur.

Böylece, tahriş edici özellikte olan ama normal şartlarda cildin tolere edebileceği polen, sis, bazı hijyen ürünleri cilde nüfuz eder ve egzamanın şiddetlenmesine neden olabilir.

Bu cilt problemi genellikle bebeklerde 3. aydan itibaren (bazen daha önce) görülür ve çocuğa bağlı olarak birkaç ay ile birkaç yıl boyunca sürebilir. Doğru bakım uygulanmazsa kaşıntı kısır döngüsü olarak cilde yerleşebilir:  Cildin bariyeri daha da düzensizleşebilir ve  daha çok alerjenin cilde nüfuz etmesine neden olabilir, böylece kaşıntı gittikçe artabilir.

Atopiye eğilimli cilt problemi yaşayan 1 yaşından küçük çocukların yarısı 5 yaşına gelmeden bu problemden kurtuluyor, ancak yine de birkaç yıl ciltte kuruluk gözlemlenebiliyor. Nadiren de olsa atopi problemi yetişkinlik dönemine taşınabiliyor.

Tecrübelerimiz
Hakkında
Konuşalım

Ciddi bir cilt problemi olmamasına rağmen, atopik dermatitin günlük yaşam üzerinde güçlü etkileri vardır.
Aileler endişeli ve çocuklar yorgun: atopik dermatit,  hayata getirdiği kısıtlamalar, sürekli tetikte olma huzursuzluğu ve gerekli bakım ritüelleri nedeniyle ailelerin hayatlarını zorlayabilir. Aralıksız kaşıntılar ile etkisi daha da artan rahatsızlık belirtileri zor gecelerin sayısının artmasına neden olur.
Bu durum sadece anne ve babaları değil ortama ayak uydurmaya çalışan kardeşleri de olumsuz etkiler. Anne ve babalar, terlemeye ya da polen vb. maddelerle temasa neden olacağı için açık hava aktivitelerinden; klor ya da tuzlu suyun ciltte yanma hissi yaratacağı için yüzme aktivitelerinden uzaklaşabilir, bunlar da diğer aile fertlerinin hayatlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Bakım rutini
nasıl olmalıdır?

İki-fazlı bakım
Cilt, alerjenlerden koruyan doğal bariyerini yenileyebilmesi için günde birkaç kez suya ve lipidlere ihtiyaç duyar. Dermatolog tarafından reçete edilen kremler düzenli kullanıldığında, kişinin yaşam kalitesinin ciddi şekilde gelişmesine yardımcı olur. 

Nemlendirici kremler ile cildin doğal bariyerini yenileyin ve kuruluğa karşı savaşın
Bu krem ileri seviyede tahriş olmamış bölgelere günde birkaç kez uygulanmalıdır. Cilt kuruluğunu azaltıp ve cildi yatıştırarak kaşıntının azalmasına yardımcı olur. Günlük rutinde nemlendirici kremleri uygulamak kaşıntının şiddetini azaltmak için tavsiye edilir. Bu nedenle cilt sağlıklı görünse bile krem uygulamayı ihmal etmemek gerekir.

loading : 0,125 sec