Hassas ciltlere daha iyi bir yaşam

İNFO ATOPİ

Doğru bakım rutini

İki-fazlı bakım
Cilt, alerjenlerden koruyan doğal bariyerini yenileyebilmesi için günde birkaç kez suya ve lipidlere ihtiyaç duyar. Dermatolog tarafından reçete edilen kremler düzenli kullanıldığında, kişinin yaşam kalitesinin ciddi şekilde gelişmesine yardımcı olur. 

Nemlendirici kremler ile cildin doğal bariyerini yenileyin ve kuruluğa karşı savaşın
Bu krem ileri seviyede tahriş olmamış bölgelere günde birkaç kez uygulanmalıdır. Cilt kuruluğunu azaltıp ve cildi yatıştırarak kaşıntının azalmasına yardımcı olur. Günlük rutinde nemlendirici kremleri uygulamak kaşıntının şiddetini azaltmak için tavsiye edilir. Bu nedenle cilt sağlıklı görünse bile krem uygulamayı ihmal etmemek gerekir.
Ciltte bakım sağlayan  rutin temeli

Bakım rutininden vazgeçmemenin önemi
Aşırı kuruluk ve cilt bozukluklarına karşı en etkili bakım yöntemi olsa da, egzama için reçetelenen ürünler etkisini çok hızlı göstermez.
Bakım rutini etkili değilse ya da bakım ile ilgili sıkıntı yaşıyorsanız yardım istemekten çekinmeyin.
Dermatologlar bakımın daha iyi anlaşılması için problemli kişilere yardım eder; gerekli olduğunda daha rahat takibini yapabilmeleri için bakımı değiştirebilir.
Çocuğunuza doğru uygulama tekniği ile krem sürdüğünüzden emin olmak için dermatoloğunuza kremi nasıl uyguladığınızı göstermekten çekinmeyin.

Bakım: Kişiye özel bir alan
Sağlık profesyonelleri termal suyu bakım rutininde kullanır.
Yılda yaklaşık 8.000 kişiyi ağırlayan La Roche-Posay Termal Merkezi'nde bakım uygulanan ana problemlerden birini de egzama oluşturuyor (Spa ziyaretçilerinin oranı: % 33).
Reçete edilen banyo, duş ve spray uygulamaların yanı sıra problemli kişiler ve yakınları birbirleri ile iletişim halinde olma ve tesiste rahatlama imkanı elde ediyorlar - şüphesiz en iyi moral yükseltici aktivitelerden biri!

Günlük yaşam için tavsiyeler nelerdir?

Kaşıntı atak döneminde, problem üstesinden gelinemeyecekmiş gibi görünebilir. Bakım rutinine ek olarak durumu daha da iyi hale getirecek birkaç ip ucu, ağrıları ve uyku bölünmelerini azaltabilir, kişiyi çaresizlik hissinden kurtarabilir.

Atopinin kısır döngüsü

Kaşıma geçici bir rahatlama sağlasa da cilt bariyerine zarar verdiği için tahriş edici alerjenlerin cilde nüfuz etmesini kolaylaştırır, bu da tekrar kaşınmaya neden olur ve böylece kısır bir döngü oluşur.

Kaşıntıyı azaltmak
Sadece uygun bakım kontrol edilemeyen ve kısır döngüye neden olan kaşıntıyı önler.
Bebeklerde kaşıntının etkisini azaltmak için pamuk eldiven giydirin ve asla çıplak bırakmayın. Kıyafetlerdeki dikiş yerlerinin tahrişe neden olmaması için kıyafetlerin tersini çevirin. Tırnaklarının her zaman kısa olduğundan emin olun, sentetik ve yün kumaşlardan kaçının (yetişkinler için de geçerli).

"Kaşınmayı bırak!" diye söylenmemeye dikkat edin. Çoğu zaman çocuğunuz kendini kaşıdığını bile fark etmez... Nazik bir bakım ve kaşıntıyı azaltmak için onlara termal su ve bir miktar krem verin.
Kaşıma dürtüsü psikolojik de olabilir: bu durumda ilgisini dağıtmak için bir bezi ya da başka bir kişiyi kaşımasını sağlayın.

Rahatsızlık hissini azaltmak ve ağrıyı dindirmek:
Kırmızı bölgelerde yanma hissi hissedildiğinde, doku bozuklukları şiddetlendiğinde termal su büyük bir yardımcıdır.

 • Uygulama sırasında serinlik hissi vermesi için kremleri buzdolabında tutun.
 • Doku bozukuklarını sakinleştirmek için fan kullanabilirsiniz.
 • Odanın sıcaklığı ortalama 19 ° C'de olmalıdır.
 • Yatağın yakınında termal su ve krem bulundurmayı ihmal etmeyin.

Dikkatle yıkayın:
Ciltteki tahrişe neden olmamak ve gerginlik hissini yaratmamak atopiye eğilimli ciltlerin temizliği için ekstra özen göstermek gerekir.

Doktor ile görüşme
Bakım yapılırken krem nasıl uygulanmalıdır?

 • Banyo süresi 5-10 dakikayı geçmemelidir ve su sıcaklığı maksimum  35 ° C olmalıdır (sıcak su kaşıntıya neden olur). Birkaç damla banyo yağı atopiye eğilimli cildin rahatlamasını sağlar.
 • Duşa öncelik verin (ayakta durabildikleri sürece bebekler için bile).
 • Eğer cilt aşırı kuruysa, temizleme sütü ya da su kullanarak kısa bir temizleme seansı yapın.
 • Cildi nazikçe temizlemek için Syndet veya ekstra nemlendirme sağlayan ve sabun içermeyen jel kullanın.
 • Banyo lifi kullanmaktan kaçının.
 • Vücudunu ovalamadan kurulayın - tercihen pamuklu havlu ile hafif dokunuşlarla kurulayın.
 • Cilt hala nemliyken nemlendirici kullanın.

Stresle Başa Çıkma
Stres kaşıntı atak dönemini tetikleyen nedenlerden biridir ve problemin kendisi neden olsa bile kaçınılmaz değildir. Stresi kontrol etmeyi öğrenmek yaşam kalitesini önemli ölçüde artırır. Rahatlama terapisi olarak yoga veya masaj denenebilir.

Gülümseyerek rutini benimseyin!

Paylaşım
Egzamayı hafifletmek için püf noktaları

Problemin başlangıç aşamasında ve hafifleme dönemlerinde nemlendirici kullanmak sağlıklı kalmanın anahtarıdır. Yıl boyunca, her gün, konfor standartını düşürmemek düzenli nemlendirici ve lipid yenileyici ürünlerin kullanılmasına bağlıdır. Özellikle çocuklar için bu rutini kolaylaştıracak bir yol bulmamız gerekir. Karakterlere bürünerek öğretmek bir yöntemdir. La Roche-Posay Termal Merkez'inde yılda 300 çocuğun katıldığı nemlendirici uygulama atölye çalışmaları yapılıyor ve her bir çocuk farklı hayvan rolüne bürünüyor.

Lipi ve Kara ile
Çocukları oynamaya teşvik etmek

1. Adım
Öncelikle, krem uygulamadan önce her zaman ellerini yıka. Bu nedenle duştan sonra uygulamak iyi bir seçenektir.
2. Adım
Avucunuzun içinde kremi hafifçe ısıt. Böylece krem daha akışkan hale gelir ve cilde daha iyi nüfuz eder.
3. Adım
Yüz
Yanaklarında geniş daireler yaparak başla. Şimdi çeneni, sonra burnunu ve alnını ovala. İşaret parmağını göz çevresini; başparmağını kulak arkalarını ve göz kapaklarını kremi sürmek için kullan.
4. Adım
Boyun ve çene
Hadi bir zürafaymışsın gibi düşünelim! Zürafa boynuna krem sürmek zaman alacak ama sakın ensene uygulamayı da unutma. Sadece başını öne doğru eğmen yeterli.
5. Adım
Göbek
Birçok kez yuvarlak hareketler ile salyangoz kabuğu çiz. Yan kısımlar için, bir kolunu havaya kaldırırken diğer kolunla yukarıdan aşağıya doğru kremi uygula, bitince kolları değiştirip aynı işlemi diğer taraf için tekrarla.
6. Adım
Kollar
Bir sincap, tavşan ya da çekirge gibi zıplayan hayvan olduğunu hayal et. Ellerinden başla, omuza kadar git ve sonra ellerinin arkasına geç! Hadi baştan başlayalım, bu kez kollarının içini nemlendirmek için avuç içlerini gökyüzüne doğru aç.
7. Adım
Bacaklar
Şimdi zıplayan başka hayvan seçin, kollar için yaptığınız hareketleri tekrarlayın. Ayaklarınızın üzerine elinizi koyun, yukarıya doğru tüm bacağınıza sürün ve sonra tekrar ayaklarınıza gelin. Bu hareketi her bir bacağınızın önü ve arkası için tekrarlayın. Son olarak, bazen çok kuru olabilen ayak parmaklarınızın arasına ince bir tabaka halinde krem sürün.
8. Adım
Sırt
Anneni yada babanı hak etttiğin masajı yapmaları için çağırabilirsin!

Çocuğunuzun problemi anlaması için ona yardımcı olun: özellikle çocuklar endişelendiğinde bu durumu dramatize etmemeniz çok önemlidir. Çocuklar genelde egzama problemine sahip olduklarının farkındadır ama özellikle arkadaşlarına açıklayamazlar. 'Bu problem nereden geliyor?', 'Bulaşıcı mıdır ve onlar bir gün tamamen sorunsuz bir cilde sahip olabilecekler mi?' sorularının cevabını merak ederler.  Ayrıca iyi bakımın orta vadeli faydalarını değerlendirmek de onlar için zordur.
LIPI & KARA bilgilendirme araçlarını kullanarak bilgilerini ölçebilirsiniz.

Bakım rutini kendileri uygulamaları için onları teşvik edin; 3 veya 4 yaşından itibaren bunu yapabilirler!
Atopiye eğilimli cilde sahip çocukları aşırı koruma eğilimimiz çok doğaldır. Ancak, çok küçük çocuklar bile sorumluluk alabilirler, böylece alışkanlıklarını ve probleme olan bakışlarını değiştirebilirsiniz.
Nemlendirici rutinini eğlenceli bir şekilde sahiplenmek, çocukların evde, dedesinin evinde, hatta kampta tek başına uygulama yapabilmesine olanak sağlar. Daha endişesiz olmalarını sağladıkça kaşıntı atak dönemleri de azalacaktır. Rutin sonunda içgüdüsel bir alışkanlık halini alacak ve aileler uygulama için ısrar etmek zorunda bile kalmayacaktır.

7 yaşından itibaren, çocuklar egzamalarını değerlendirebilir ve haftadan haftaya ne kadar değiştiğini gözlemleyebilir.  Avrupa Atopik Dermatit Görev Gücü tarafından geliştirilen bir araca göre hastalar cilt bozukluklarının, semptomların, kaşıntının ve uyku bozukluklarının şiddetini ölçebilir.
http://www.poscorad.com/

loading : 0,156 sec