#AknesizCildim

Sivilcelere ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Kendini test et

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Akne tehlikesiz bir cilt sorunudur.

Akne tehlikesiz bir cilt sorunudur.

Akne tehlikeli olmayabilir, ancak bu zarar vermediği anlamına gelmez! Aknenin yaşam kalitesine ve kişilerin özgüvenine çok büyük olumsuz etkileri bulunmaktadır. En çok rahatsız olunan sorunlar içerisinde akne, %56 ile kilo probleminin çok daha önünde (%23) olup 1. sırada bulunmaktadır.

*yapılan karma veya yağlı cilde sahip 246 kişilik bir çalışmaya göre.IPSOS,H&B Europe,2007

Sadece ergenlik çağındaki gençlerde akne sorunu gözlenir.

Sadece ergenlik çağındaki gençlerde akne sorunu gözlenir.

Fransa'da %15'i şiddetli olmak üzere, ergenlik çağındaki gençlerin yaklaşık %80'i akne sorununa sahiptir. Ancak, yetişkinlerin %25'i de akneyle savaşmaktadır özellikle kadınlar. Akne aynı zamanda yeni doğan bebeklerde de görülebilmektedir.*

* Veriler Societe Française de Dermatologie'nin kendi web sayfasından alınmıştır.

Akne bulaşıcıdır.

Akne bulaşıcıdır.

Bakteriler aknenin derinin altındaki havasız ortamda gelişmelerini sağlamaktadır.Bu nedenle akne bir kişiden diğerine bulaşmamaktadır.

Akne genetiktir.

Akne genetiktir.

Aknenin oluşumunda genetik yapımızın etkisi vardır. Sebumun üretilmesinde cinsellik hormonlarının etkisi bulunmaktadır. Genetik faktörler, hassas yağ bezelerine ve fazla sebum üretimine sebep olabilmektedir.Aknenin genetik formları bulunmaktadır ve ebeveynlerin ikisi de akneden etkilendiyse çocuklarının akne bakımı daha zor olabilmektedir. Kaynak: French Society of Dermatology on the website dermato-info.fr

Akne sorununun yaşanmadığı ülkeler vardır.

Akne sorununun yaşanmadığı ülkeler vardır.

Kuzey Kutup Dairesine yakın popülasyonlarda ve Güney Amerika'nın izole edilmiş bazı adalarında akne sorunu yaşanmamaktadır. Bunun tespit edilmiş iki nedeni vardır: genetik yapı ve beslenme şekli.

Akne kendi kendine iyileşebilir.

Akne kendi kendine iyileşebilir.

Ergenlik çağında akne ortalama  3-4 yıl sürmekte ve 18-30 yaşlar arasında kendiliğinden kaybolmaktadır.Ancak düzelme süreci yavaştır ve uygun bakım yöntemleriyle hızlandırılabilmektedir.

Sivilceler yalnızca yüzde meydana gelir.

Sivilceler yalnızca yüzde meydana gelir.

Sivilceler daha çok yüzde meydana gelmektedir ancak özellikle erkeklerde sırtta, omuzlarda ve göğüs bölgesinde de görülebilmektedir.

Testi geçtiniz!

Şimdi Aknesiz Cildim topluluğunun bir parçası olmak için üye ol.

  • Facebook
  • Pin