#AknesizCildim

Sivilcelere ne iyi gelir ne iyi gelmez, Prof. Dr. Serap Öztürkcan ve Cansu Yeğin yardımıyla öğrenin.

Uzman Tavsiyeleri Alın

Akne ve Duygular : Aknenin Gerçek Psikolojik Etkisi

v_article-psychological_impact

Akne sorunu çoğunlukla hepimizin hayatı boyunca başına gelen bir sorun olup genç kızların %80’inin, yetişkin kadınların da %40’ının hayatında akne sorunu bulunmaktadır.(1)   Önceden zararsız olduğu öne sürülse de git gide doktorlar kişilerin özgüvenleri ve özsaygılarındaki sonuçları fark etmeye başladılar.


Prof. Dr.  : “Özellikle ergenlik çağlarında, inanın en savunmasız olduğu dönemlerde saldırıya geçiyor. Ergenlik dönemi kişinin kim olduğunu anlaması ve yaşıtlarıyla ilişki kurduğu bir dönem olup akne bu dönemi olumsuz etkilemektedir. Bu durum tehlikeli değildir ancak gencin kendi cildinden rahatsız olmasına neden olmaktadır. Kişinin hem özsaygısı hem de öz imajı olumsuz etkilenir.” diye durumu açıklamaktadır.


Birçok araştırmada da bu durum desteklenmekte olup akne mağdurlarının huzursuzluk ve depresyonla karşı karşıya kaldığı ve kendilerini daha az beğendikleri bulunmuştur. Hatta bu durum kişinin okul ve iş hayatını bile etkilemektedir. (2) Bu durumun çok şiddetli etkileri olduğu için kişilerin etkilenme seviyelerini belirlemek amacıyla doktorlar tarafından akne işlev kaybı indeksi (Acne Disability Index (ADI)) icat etmişlerdir.


Akne siz 18’inize bastığınızda mucizevi bir şekilde durmadığı için etkileri de yıllar boyu sürebilmektedir! Öyle ki, akne sorunu yaşayan kadınların sayısı gittikçe artmaktadır. Yetişkin hayatının getirdiği yorgunluk ve sorunlarla birlikte çoğu bakımını bırakıp sessizce acı çekmektedir çünkü aknenin psikolojik etkileri yeterince önemsenmemektedir.


“Yeni biri kapıdan içeri girdiğinde ilk söylediğim şey, ilk adımı attıkları ve bunu yalnız başına yapmamalarının faydası olmaktadır. Biz bir takım olarak daha temiz bir cilt ve parlak bir görünüm kazanmak için çalışırız. İşte bu benim işimin yapılmaya değer olduğunun göstergesi!”


Akneye eğilimli ciltler için dermatolojik olarak test edilmiş solüsyonları görmek için buraya tıkla.

(1)   Ann Dermatol Venereol. 2010 Nov;137 Suppl 2:S49-51. doi: 10.1016/S0151-9638(10)70024-7. [Recent data on epidemiology of acne]. Dréno B. (2)   The psychological and emotional impact of acne and the effect of treatment with isotretinoin. Br J Dermatol 1999; 140:273-82. Kellett SC, Gawkrodger DJ.

  • Facebook
  • Pin